İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ÖZKA Lastik ‘İstihdamını ve ihracatını en çok artıran sanayi firması’ ödülünü aldı

Zirai ve iş makinesi lastikleri sektöründe güçlü üretimiyle Türkiye’nin sanayi devleri arasında yerini alan ÖZKA Lastik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Kocaeli’ye Değer Katanlar ödül töreninde ‘İstihdamını ve ihracatını en fazla artıran sanayi firmaları’ kategorisinde ikinci sırada ödüle layık görüldü. Ödül töreninde ödül sahibi olan markaların sadece Kocaeli’ye değil, Türkiye ekonomisine kattıkları değerin altı çizildi.

Şerif KANIK – ÖZKA Lastik Kurucu ve Onursal Başkanı

Sektöründe 30 yılı aşan deneyim ve her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile tüm dünyada büyümesini sürdüren ve 1500 kişilik istihdam sağlayan ÖZKA Lastik, Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen törende başarısını ödülle taçlandırdı. Tüm dünyada yaşanan enflasyon baskıları, hammadde fiyatlarındaki dolar bazlı artış eğilimleri ve ekonomik dengesizliklere rağmen istihdam ve ihracatında artış sağlayarak ve yatırımlarını sürdürerek Türkiye’ye değer katmalarından dolayı gururlu olduklarını ifade eden ÖZKA Lastik Kurucu ve Onursal Başkanı Mehmet Şerif Kanık, önümüzdeki dönem için de özellikle ihracatta büyüme beklediklerini ve 2021 yılında 86 milyon USD olan ihracatlarını 2022 yılı sonunda 150 milyon USD’ye taşıyacaklarını kaydetti. Kanık, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden kapasite yatırımlarını dijital dönüşüm yatırımları ile destekleyerek, büyüme trendlerini ve rekabet üstünlüğündeki sürekliliği korumayı hedeflediklerini de belirtti. 

Yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim

ÖZKA Lastik, yılda yaklaşık 1,5 milyon adet üretim gerçekleştiriyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik’in her geçen yıl artan günlük üretim kapasitesi 2021 yılı itibarıyla tamamladığı radyal lastik yatırımıyla birlikte yüzde 55’lik bir artış göstererek 220 tona ulaştı. Kapasitesinin yüzde 35’ini radyal lastik üretimine ayıran marka, yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2021 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla yüzde 72 oranında büyüme gerçekleştirdi. ÖZKA Lastik’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor.

Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu (ISO 500) 2021 listesinde 337’inci sırada yer alan ÖZKA Lastik, TİM’in açıkladığı ‘Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçı Firması Araştırması’nda 276. sırada, Fortune 500 listesinde ise 374. sırada yerini alıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İZBETON’dan makine parkına 100 milyon liralık yatırım

SONRAKİ HABER

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 7 Milyonluk tasarruf elde etti

BENZER HABERLER
Total
0
Share