İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

SIF İş Makinaları, JCB ürünleriyle pazardaki payını artırmayı hedefliyor

JCB’nin Türkiye’de 50 yıldır iş makineleri ve 2018 yılından bu yana güç sistemlerinin distribütörlüğü yapan SİF İş Makinaları, son kullanıcılara sunduğu makine ürün gamının yanında orijinal ekipman üreticilerine de komponent desteği sağlıyor. Sektöre sundukları JCB mühendisliği, teknolojisi ve Sif tecrübesi ile kısa sürede fark yarattıklarını belirten SİF İş Makinaları Satış Sonrası Hizmetler Pazarlama ve SİF Servisler Müdürü Eren Mengütay, “Bu yıl hedeflerimiz arasında Pazar payımızı arttırmanın yanısıra ürün gamımızı çeşitlendirmek bulunuyor” dedi.

SIF İş Makinaları olarak 50 yıldır JCB ürünlerinin Türkiye’deki distribütörlüğünü üstlendiklerini belirten SIF İş Makinaları Satış Sonrası Hizmetler Pazarlama ve SİF Servisler Müdürü Eren Mengütay, halihazırda dominant oldukları sektörlerdeki konumlarını koruyup yeni penetre oldukları sektörlerde pazar paylarını arttırma konusunda iddialı olduklarını belirtti. SIF İş Makinaları Güç Sistemleri Aplikasyon Mühendisi Ferhat Aydın ise, kurulum esnasında yapılan detaylı ve hassas testlerin JCB motorların sahada en yüksek performansla çalışmasını sağladığını söyledi.

SIF İş Makinaları, JCB ürünleriyle pazardaki payını artırmayı hedefliyor
Eren MENGÜTAY – SİF İş Makinaları Satış Sonrası Hizmetler Pazarlama ve SİF Servisler Müdürü

SİF İş Makinaları JCB’nin Türkiye’deki konumunu güçlendiriyor

SİF İş Makinaları Satış Sonrası Hizmetler Pazarlama ve SİF Servisler Müdürü Eren Mengütay, 2018 yılından beri JCB’nin güç sistemleri distribütörü olduklarını belirterek, “Bu organizasyonu Aplikasyon Mühendisi Ferhat Aydın ile birlikte yürütüyoruz. JCB tarım, inşaat, endüstriyel, güç sistemleri ve aktarma sistemleri olarak farklı yapılanmalarla faaliyet göstermektedir. SİF İş Makinaları olarak, JCB’nin Türkiye pazarında tüm alanlardaki tek distribütörüyüz. JCB çoğu yerde bir makine üreticisi olarak bilinse de aynı zamanda uzun yıllardır komponent üretimi de gerçekleştirmektedir. JCB makinelerde kullanılan motor, şanzıman ve aks gibi temel parçaların çoğunu kendi üretiyor” ifadelerine yer verdi.

“Yol süpürgelerinde pazar payımız %60’a ulaştı”

Türkiye pazarında 2005 yılından bu yana 20 bine yakın JCB marka ürünün satıldığını ve bu kapsamda sektörde derin bir tecrübe edindiklerini dile getiren Eren Mengütay, “50 yıldır satışını gerçekleştirdiğimiz makineler ile büyük bir tecrübe kazandık. Biz bu ürünleri endüstriyel üreticilerle de buluşturup başarılı sonuçlar alabileceğimize inandık. 2018’de resmi olarak güç sistemleri sözleşmesi imzalandıktan sonra ilk birkaç yıl ürünlerin, kendi organizasyonumuzun tanıtımını ve demo faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. Tanıtım çalışmalarımız sonrasında 2019 yılından bu yana satış adetlerimiz ciddi oranda artış gösterdi. Her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 daha yüksek satışlara ulaştık. 2023 yılında ise 2022’den %75 daha fazla bir satış adedine eriştik. Özellikle JCB güç sistemlerinde yol süpürgeleri bizim ağırlıklı olduğumuz bir sektör. Bu alanda pazar payımız da %60’a ulaştı” şeklinde konuştu.

Uzman ekiple büyüyorlar

Eren Mengütay, “Bugün geldiğimiz noktada JCB güç sistemlerinin tüm distribütörleri içerisinde en çok motor satan temsilcisi olduk. Satış adetlerinin artması, motorların saha performansı, müşterilerden gelen geri dönüşler bizi bu konuda daha da cesaretlendirdi. Bu doğrultuda mevcut yapılanmamızı daha büyütüyoruz. Özellikle güç sistemlerinde butik bir ekipten; satış, satış sonrası ve aplikasyon bölümlerine ayrılmış daha kapsamlı bir ekibe dönüşüyoruz. Ulaştığımız noktada daha özelleşmiş ve odaklanmış bir ekip ile müşterilerimize hızlı ve çözüm odaklı bir hizmet sunmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Yeni yeni atılımlara başladığımız jeneratör, traktör ve marine uygulamalarına yönelik çalışmalarımızı, yeni uzman arkadaşlarımızla daha geniş ölçekte sürdüreceğiz” dedi.

“Fark yaratabileceğimiz sektörlere yöneldik”

Eren Mengütay ürün çeşitliliğinin önemine değinerek farklı endüstriyel müşterilerin ihtiyaçlarına yöneldiklerini şu sözlerle ifade etti: “Öncelikle sektörel olarak çok daha fazla fark yaratabileceğimiz sektörlere yöneldik. Bu yönelime ilk olarak üstyapı üreticileriyle başladık, daha sonra mobil konkasör üreticileriyle devam ettik. Tünel ve zemin uygulamalarında, beton mikserlerinde üreticilere sağladığımız motorlar ile çok iyi geri dönüşler aldık. Bizim 2024 hedeflerimiz içerisinde tedarikçisi olduğumuz sektörleri çeşitlendirmek var.”

2024’te jeneratör ürün gruplarına ağırlık verilecek

Mevcut ürün pazarındaki paylarından memnun olduklarını ancak farklı ürün gruplarının bulunduğu pazar alanlarında da paylarını artırmaya çalışacaklarını belirten Mengütay, “Şu an bizim tedarik sağladığımız sektörler: Yol süpürgeleri, mobil taş kırma ekipmanları, mobil konkasörler, özel ihtiyaçlara uygun iş makineleri, zemin sondaj makineleri, su pompaları ile tarım makineleri ana müşteri portföyümüzü oluşturuyor.  Mevcut müşterilerimizle belli bir pazar payına ulaştık. Var olan pazar payımızı daha fazla arttırmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra 2024’te bizim en büyük hedefimiz jeneratör alanında olacak. Bu alandaki planlamamızı ürünü sağlayacağımız bölgeye özgü yapıyoruz. Sadece jeneratör pazarına sunmak için farklı özelliklere sahip motorlar getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Müşterimizin SİF konforunu yaşamasını amaçlıyoruz”

Üreticilerin birçok alanda sorumlulukları bulunduğunun bilincinde olduklarını söyleyen Eren Mengütay, “Makine üreticileri için son derece kritik ve önemli bir ürünün satışını gerçekleştirdiğimizin farkında olarak hem satış hem aplikasyon hem de satış sonrası hizmetlerde müşterilerimize kalıcı çözümler sunuyoruz. Biz müşterilerimizin sadece komponent tedarikçisi değil aynı zamanda iş ve çözüm ortağıyız. Aplikasyon süreciyle başlayan sonrasında satış sonrası süreçleri kapsayan hizmetlerimizde müşterimizin SİF konforunu yaşamasını amaçlıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız müşterilerimiz tarafından da geçer not aldı. Daha önce bir projede çözüm ürettiğimiz müşterilerimizle çeşitli yeni projelerde çalışmalara başladık” açıklamalarını yaptı.

SIF İş Makinaları Servis Mühendisi Ferhat Aydın: “JCB’yi Endüstriyel alanda pazar lideri yapmayı hedefliyoruz”

SİF İş makineleri Aplikasyon Mühendisi Ferhat Aydın sözlerine şöyle başladı “Farklı sektörlerden birçok üretici ile beraber çalışıyoruz. Sadece ürün tedarikçisi değil aynı zamanda iş ortağı olarak SİF-JCB desteğini müşterilerimize sunuyoruz. Mühendislik desteği, kolay iletişim ve hızlı aksiyon prensiplerimiz müşterilerimize ciddi anlamda bir konfor alanı yarattı. Motorlarımızın saha performanslarını da yakından takip ediyor, aldığımız raporları düzenli olarak üreticilerle paylaşıyoruz. Bu çalışma prensibimizden aldığımız güç ile önümüzdeki 3 yıl içinde pazar payımızı daha da arttırıp, pazar lideri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ferhat AYDIN – SIF İş Makinaları Servis Mühendisi

Geniş ürün seçenekleri ve Teknoloji bir arada

Ürün çeşitliliğine değinen Aydın “Şu an Tier2, Tier3, Tier 4 ve Stage V emisyon seviyelerinde farklı güçlerde 60’dan fazla motor içeren ürün gamımız bulunmaktadır. 2023 yılı itibari ile ülkemiz Stage V emisyon standartlarına geçiş yapmıştır, bu en yüksek ve en çevreci teknolojiyi yıl boyunca bir çok farklı projede devreye aldık. Stage V motor gruplarında Adblue gerektirmeyen 55kW güçten 129 kw ya kadar geniş bir güç aralığındaki ürünlerimiz mevcut. Bir adım sonrasında JCB’nin uzun yıllardır yatırım yaptığı hidrojen yakıtlı motorlarında takvimimizde yer alıyor  ve şimdiden bu projelerin heyecanını yaşamaya başladık” diye konuştu.

“Gelişmiş motor tasarımı avantajları beraberinde getiriyor”          

JCB motorlarının öne çıkan özelliklerine değinen Aydın “JCB motorların yanma odası tasarımı, 4 supaplı motor kapağı yakıt hava karışımının en mükemmel şekilde karışıp yüksek verimlilikle yanmasını sağlıyor. Motorlarımızın en önemli avantajlarından birisi de düşük devirlerde yüksek tork verebilme kabiliyetidir. Bu sayede mevcut uygulamalar JCB motorlarla daha düşük devirlerde devreye alınabilmektedir. Tüm bu özellikler sınıfında yakıt tüketimi açısından JCB Dieselmax motorları lider konuma getirmektedir. Ayrıca çift PTO çıkışı ile üreticilerimize montaj kolaylığı sağlamaktadır. Kompakt tasarımı sayesinde de farklı türdeki uygulamalara çok kolay bir şekilde adapte edilerek kurulumu sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilir. Titreşim ve ses emisyonu olarak sınıfının sağlanılan rijitlik ve düşük seste makine operatörleri için büyük bir konfor yaratmaktadır” dedi.

“JCB kalitesi ve köklü SİF mühendisliği ile fark yaratıyoruz”

JCB motorların kaliteden taviz vermeden tüm dünyada hizmet verdiğini belirten Ferhat Aydın “ SİF iş makineleri olarak mühendislik tecrübemiz ve JCB motorlarımızın kalitesi ile birleşince başarılı işler ortaya çıkıyor. Bunun ilk adımı ise Aplikasyon sürecidir. Motor kurulumu ardından, sıcaklık, basınç, motor performansı ve montaj teknik şartları gibi tüm kriterler hassas bir şekilde ölçümleniyor ve ihtiyaç halinde düzeltilmesi için geri bildirimleri sağlıyoruz. Ürünlerimizin bu denli başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri de ciddi bir mühendislik hizmeti ile aplikasyon sürecini yürütüyor olmamızdır” dedi.

Ürününüz nerede olursa olsun JCB yanınızda

Ferhat Aydın tüm dünyada JCB desteğinin önemini vurgulayarak “Aplikasyon onayı alan motorlarımız ile ilgili veriler, ortak bir portal üzerinde paylaşılarak tüm dünyada hızlı ve sorunsuz bir servis desteği alabilmenize imkan sağlıyor. Bu sayede makineniz her nerede olursa olsun JCB gücü ve desteğini her zaman yanlarında hisseden üreticilerimizin içini ferahlatıyor. Sadece yerli pazarda değil global ölçekte de bu konforun varlığı, üreticilerimizin işletme maliyetlerini düşürerek rekabetçi bir konuma yükselmelerine olanak sağlıyor” dedi.

“JCB, Türkiye’deki 32 servis noktası ile üreticilerin yanında”

SİF İş makineleri olarak 7 adet merkez SİF Servis ile toplamda 32 farklı servis noktası ile tüm Türkiye’de hizmet veriyoruz diyen Ferhat Aydın “Bu noktalarda yaklaşık 300 kişilik uzman kadrosu ve 7/24 servis anlayışı ile çok hızlı servis hizmeti sunuyoruz. Ayıca tüm bu servis noktalarında ve İstanbul merkezimizdeki depomuzda cıvatasından komple motora kadar tüm parçalarını bulabileceğiniz geniş bir stok gücümüz var. Hem servis olarak hem de yedek parça gücü olarak her daim müşterilerimizin yanındayız” sözlerini sonlandırdı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER
Zoomlion Türkiye, pazar payını büyütmeye devam ediyor

Zoomlion Türkiye, pazar payını büyütmeye devam ediyor

SONRAKİ HABER

Avrasya Tüneli ne kadar güvenli ?

BENZER HABERLER
Total
0
Share