İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Sistem Vinç’ten dev yatırım: Liebherr LR 1700-1.0

Sahip olduğu güçlü makine parkıyla birçok sektöre kaliteli çözümler sunan Sistem Vinç, yaptığı yeni yatırımla Liebherr’in yeni ürünü LR 1700-1.0 paletli vincini Türkiye’ye ilk getiren firma oldu. Liebherr’in ürettiği 13’üncü LR 1700-1.0 modelini parklarına katmanın gururunu yaşadıklarını belirten Sistem Vinç Pazarlama Müdürü Bayram Yıldırım, “Türkiye’de bu sınıfta yaklaşık 15 adet makine yer alıyor. Fakat, LR 1700-1.0 modeli teknolojik tasarım detaylarıyla rakiplerinden farklı bir yerde bulunuyor. Makinenin 196 metreye ulaşan kaldırma kapasitesi sayesinde işlerimiz daha da kolaylaşacak” dedi.

Sistem Vinç, Türkiye ve dünya genelinde enerji santrallerine, inşaat firmalarına, gemi üretim sanayi gibi ağır hizmetin yer aldığı çalışma ortamlarına sunduğu çözümlerle dikkat çekiyor. Müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için makine parkını genişleten firma, Liebherr’den LR 1700 paletli vinci satın alarak, önemli bir yatırıma imza attı. İnternational Construction Türkiye olarak Sistem Vinç Pazarlama Müdürü Bayram Yıldırım görüşerek, yeni yatırımın detayları ve sektörün son durumu hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Sektör tecrübesi ve kaliteli ekipman, müşteri tercihini etkiliyor

Geniş bir çalışma alanına sahip olduklarını söyleyen Sistem Vinç Pazarlama Müdürü Bayram Yıldırım, “Vinç ve taşımacılık hizmeti sunan firmamız, inşaat ve ulaşım sektörünün buluştuğu viyadük ve köprü kirişlerinin taşımacılığında, özellikle 40 metre uzunluktaki kirişlerin taşımacılığında, kule vinç kurulum ve söküm hizmetlerinde, demir çelik sanayinde, çimento üreticilerine, çelik konstrüksiyon yapı inşaatlarına taşımacılık ve vinç hizmetlerini başarılı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Sektör tecrübemiz ve makine parkımızın kalitesi, müşterilerimizin bizi tercihinde etkili oluyor. Biz de müşterilerimize verdiğimiz kaliteli hizmeti sürdürmek için yeni yatırım çalışmalarımıza özen gösteriyoruz” açıklamalarını yaptı.

Yeni yatırımlar

Türbin montajı gibi hizmetlerde metraj ve tonajların yükseldiğini ve bu kapsamda yeni yatırımlara ihtiyaç duyduklarından bahseden Bayram Yıldırım, “Yeni yatırımımızdan önce 110-120 metre kaldırabildiğimiz tonajları şimdi 140-150 metrelerde kaldırmamız gerekiyor. Dolayısıyla burada ekipmanlarımızı güncellenmemiz gerekiyordu. Bu yüzden yeni yatırım yapma kararı aldık. Metraj ve tonajları istediğimiz şekilde karşıladığı için Liebherr LR 1700-1.0’i tercih ettik. LR 1700-1.0, 196 metreye ulaşan kaldırma kapasitesiyle işlerimizi daha da kolaylaştıracak” sözlerini kaydetti.

Bayram YILDIRIM-Sistem Vinç Pazarlama Müdürü

“Üretilen 13’üncü Liebherr 1700-1.0 paletli vinci Türkiye pazarına getirdik”

Liebherr 1700-1.0 modelinin kendileri için özel bir konumda bulunduğundan bahseden Yıldırım, “LR 1700-1.0, Liebherr’in yeni ürün gamının ilk serisi. Bu sınıfta Türkiye’de en fazla 15 adet makine bulunuyor. Dolayısıyla dünya markası olan Liebherr’in yeni teknolojiyle ürettiği 13’üncü makineyi Sistem Vinç olarak biz satın aldık. Bu yatırımı gerçekleştirmek için yaklaşık 1.5-2 sene öncesinden teslimat sırasına girdik ve Avrupa’daki 13. Liebherr LR 1700-1.0 modelini Türkiye pazarına getirdik. Liebherr Türkiye, bu konuda bize önemli destekler sağladı. Pazara yeni teknolojiye sahip makine katmaktan dolayı da oldukça memnunuz. Artık Türkiye’de, Liebherr LR 1700-1.0 ile büyük heavy lift operasyonları daha rahat bir şekilde yapabileceğiz” dedi.

“Tam konfigürasyon kurulum süreci 4 günde gerçekleşiyor”

Liebherr LR 1700-1.0’ın teslimatının ve kurulum sürecinin detaylarını paylaşan Bayram Yıldırım, “Makineyi Liebherr’den sıfır satın aldığımız için marka, teslimatı limana kadar kendisi yaptı. Biz sadece liman ile kendi alanımız arasındaki sevkiyatta yer aldık. Zaten yıllardır bu tip ekipmanlar ile çalıştığımız için ürünlerin yurt dışından getirilmesiyle ilgili bir sorun yaşamadık. Liebherr LR 1700-1.0’ı, parkımıza getirip kurulumunu tamamladık. Liebherr personelinin verdiği eğitim ile kurulum aşamaları toplam 4 günlük bir sürede tamamlandı. Makine aynı şekilde saha şartlarında da tam konfigürasyonla maksimum 4 günde tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.

Tasarım detayları LR 1700-1.0’ı farklı bir kategoriye çıkarıyor

Paletli vinçler sınıfında bulunan LR 1700-1.0’ın yükseklik kapasitesi ve bom metrajı daha yüksek tonaj vermek için özel tasarım detaylarını içerdiğine dikkat çeken Yıldırım, “LR 1700-1.0, yeni teknolojilerle donatılmış bir vinç olduğu için daha kompakt yapıda daha büyük işler ile başa çıkabiliyor. Makine, farklı teknik detaylara sahip olan bom yapısı sayesinde daha yüksek kapasiteli yükleri güvenli bir şekilde taşıyabiliyor. Liebherr LR 1700-1.0’ın eski modellere kıyasla bazı uzaktan bağlantı farklılıkları da bulunuyor. Makinenin basar değer oranları ise eski nesil vinçlere göre daha başarılı. Yeni makine, işlerimizin daha verimli gerçekleşmesini sağlarken aynı zamanda parkımızın yaş ortalaması da düşürüyor. Böylece müşterilerimizin daha fazla ilgisini kazanıyoruz. Daha kompakt ve hafif bomlar ile kurulan bir makine daha fazla tonaj verebiliyor. Bu makinede düz bom yerine açılı bomlar kullanılarak tonaj artışı gerçekleştirilmiş. Teknoloji her geçen gün o kadar hızlı gelişiyor ki bu sebeple yeni makineler rahat kullanımının yanında yüksek kapasite yükleri de en güvenli şekilde taşıyabiliyor” açıklamaları yaptı.

Liebherr LR 1700-1.0, projelerde tercih edilmeye başladı

Yeni yatırımlarının eğitim ve ilk kurulum sürecinin ardından hızlı bir şekilde önemli projelerde yer almaya başladığını ifade eden Bayram Yıldırım, “Yakın zamanda parkımıza katılan Liebherr LR 1700-1.0 hızlı bir şekilde ilk işine gitti. Makine şu anda Gemlik Gübre Tesisi Projesi’nde yer alıyor. Oradaki kurulumu tamamlandı ve çalışmayı bekliyor. LR 1700’ün proje kapsamında 1 ay boyunca çalışması bekleniyor. 1 ayın sonunda planladığımız başka bir işte faaliyet gösterecek” dedi.

“Dünya genelinde kendini kanıtlamış olan Liebherr ile çalışmayı tercih ediyoruz”

Bayram Yıldırım, Liebherr’in bir dünya markası olarak satış öncesi ve satış sonrasında kalitesiyle adından sıkça söz ettirdiğinden bahsetti ve Liebherr’i tercih nedenleriyle ilgili şu sözleri kullandı: “En büyük ve maliyetli iş makineleri türleri arasında yer alan vinçlerin satın alımı ciddi yatırımlar gerektiriyor. Son zamanlarda enerji krizi, döviz yüksekliği gibi bir sürü ekonomik sorunla karşılaştık. Bir ürünü aldığımızda iyi gün kadar kötü günü de düşünerek yatırım yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla vinçleri aynı zamanda emtia olarak görüyorum. Bu emtianın dünyada her geçen gün karşılığı olması gerekiyor. Bu sebeple dünya genelinde kendisini kanıtlamış olan Liebherr markasıyla çalışmayı tercih ediyoruz. Çünkü marka, her anlamda bize destek veriyor. Örnek veriyorum, Liebherr’den 5 yıl sonra yeni bir ürün satın aldığımızda mevcut ürünümüzü marka geri alarak satışını gerçekleştiriyor. Bu avantajın yanında Liebherr vinçleri 3. dünya ülkesi dediğimiz bölgelere kolaylıkla 2. el olarak satabiliyoruz. Sistem Vinç olarak yatırım tercihlerimizde bu sebepler öne çıkıyor. Aynı zamanda bu tercihlerimizin yanında servis ve yedek parça konusuna da çok dikkat ediyoruz. Kısacası ürün kalitesine, servis imkanlarına ve satın alacağımız makinenin 2. el değerine bakıyoruz.”

“Yıl bitmeden tüm hedeflerimize ulaştık”

Bayram Yıldırım, Sistem Vinç’in 2022 yılındaki başarısından şu sözlerle bahsetti: “Bu sene hedeflerimize başarılı bir şekilde ulaştık. Daha yılın kapanmasına da birkaç ay var. Önümüzdeki birkaç ayın da çok hareketli geçeceğini öngörüyorum. Dolayısıyla 2022 yılındaki hedeflerimizin tamamına ulaştığımızı söyleyebilirim. Umarım önümüzdeki yıl da böyle olur. Geçen yıl da böyleydi. Beklenen hedefi geçmiştik. Yeni yatırımlar dışında paletli vinç dışında mobil vinç yatırımlarımızda var. Yine Liebherr’den bir tane 230 mobil vincimiz var. Tahmin ediyorum ki kasım ayının ilk haftasında makine garajımızda olur. Aynı zamanda bir tane daha 230 ekipmanından var. O ürün de yaklaşık 2 ay sonra teslim edilir. Onun ardından yine özellikle uzun bomlu olan 300’lük makine siparişimiz de var. Bu ürün ilk defa üretildi. O ekipmanları sipariş edeli 1-1.5 yıl oluyor. Bu ürünümüzün de 2023 yılı Ağustos ayında ulaşacağını düşünüyorum. Onun da özellikle şehir içinde fly jip kurulumu olmadan, istediği noktaya ulaşabilme açısından özellikle büyük şehirlerde çok önemli bir farklılık yaratacağını düşünüyorum. Kurulumdan sonra 90 metreye ulaşabilmek büyük bir avantaj. Önceden bu süreç daha zahmetli oluyordu.”

Yeni yatırımlar ile büyümeye devam

Son zamanlarda sektörde çok fazla büyük projenin yer almadığını fakat önümüzdeki dönemde kapsamlı projelerde tekrar bir artış olacağını belirten Bayram Yıldırım, sektörün durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “Büyük projeler her zaman olmaya devam edecek. Önümüzdeki seçim döneminden dolayı işlerin birkaç ay yavaşlayacağını düşünüyorum. Yıl döndükten sonra ilk aylar bir durgunluk olmasını bekliyoruz. Seçimle bu süreç uzayacaktır. Ama yatırımlar yavaşlasa da durmadan devam edecektir. Pandemi döneminde de sektör olarak çalışmalarımıza hiç ara vermedik hatta içinde bulunduğumuz projeler artarak devam etti. Türkiye, büyüyor ve her geçen gün yenileniyor. Sistem Vinç olarak da biz de büyümeye ve yeni yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu sebepten dolayı projeler kapsamında vinç ve kaldırma ekipmanlarına ihtiyacın kesilmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>İntek Kalıp ve İskele, sistemlerini Bauma’da sergiledi</strong>

SONRAKİ HABER

Caterpillar Bauma’da 70’in üzerinde iş makinesi sergiledi

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share