İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TADANO 2021’E HAZIR

Dünyanın en önemli vinç üreticilerinden biri olan Tadano’nun uzun yıllardır disrübütörlüğünü üstlenen Enka Pazarlama, Tadonu’nun Türkiye pazarındaki faaliyetlerini CPT dergisine değerlendirdi. Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020’nin zorlu bir yıl olduğunu ifade eden Enka Pazarlama Kaldırma Ekipmanları İş Geliştirme Müdürü Sercan Yeşilyurt, “İstediğimiz hedeflere ulaştık” dedi

 

Enka Pazarlama Kaldırma Ekipmanları İş Geliştirme Müdürü Sercan Yeşilyurt

 Enka Pazarlama olarak Tadano’nun Distribütörlüğünü üstleniyorsunuz. Tadano markası’nın Türkiye’de pazarındaki yeri ve konumu nedir?

 

Enka, Tadano vinç distribütörlüğünü 1982 yılında alan Dünya genelindeki ilk distribütörlerdendir. Gerek ürün kalitesi, gerekse bünyesine kazandırdığı yeni ürünlerle kendini geliştiren bir yapısı vardır. Tadano’nun geniş ürün gamı, yüksek kaldırma kapasitesi, Enka nın verdiği kaliteli satış sonrası hizmetler ile birleştiğinde rekabette üst sıralarda yer almaktadır. Satışımızın çoğunu inşaat firmalarına, vinç kiralama firmalarına ve Devlet Kurumlarına yapmaktayız. Satış sonrası hizmet bizim için satıştan bile daha önemli olduğundan dolayı günün sonunda müşterilerimiz bizim için en önemli takım arkadaşları olmaktadır. Türkiye piyasasında halen 30 yaşını aşmış Tadano marka vinçler bulunmakta ve bizim onlara desteğimiz devam etmektedir.

 

2020 yılı Tadano markası özelinde nasıl bir yıl oldu?

 

2020 yılı herkesin bildiği gibi Covid 19 pandemisi nedeniyle çok zorlu bir yıldı. Fakat gerek ofiste, gerek ofis dışında çalışıp elimizden gelen gayreti göstererek  istediğimiz satış hedeflerine ulaştık. Sattığımız vinç adetleri ve stoğumuzu iyi yönetmemiz sonucu güzel bir yıl geçtiğimizi belirtebilirim.

 

Türkiye’de hangi model makinelerin satışını gerçekleştiriyorsunuz?

Tadano’nun ürün gamında Yol ve Arazi tipi vinçlerin satışını yapmaktayız. Tadano olarak Yol Tipi vinçlerde 60 tondan 600 tona kadar, Arazi Tipi Vinçlerde 30 tondan 100 tona kadar ürün bulunmaktadır. Genel olarak inşaat firmaları 60 – 130 ton arasını tercih ederken, kiralama firmaları 180 ve üstünü tercih etmektedir. Bunların dışında Tadano kamyon üstü ve paletli teleskobik vinçlerinide Pazara sunmaktayız.

En çok tercih edilen model hangisi? Modelin teknik detayları ve tercih edilme nedenleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

 

Yol tipi vinçler için ATF70G-4 modeli, arazi tipler için GR600 modeli en çok tercih edilen modelimizdir.  ATF70G-4 modeli için özellikle bom uzunluğu ve uzun mesafedeki kapasitesinin rakiplere göre üstünlüğü, çift motorlu oluşu ve lift adjuster adı altında patentli bom esnemesine göre yükü hizalı kaldırmayı sağlayan sistemi ile çok tercih edilen bir modelimizdir.  GR600 ise rakip modellere göre kapasite olarak çok üstün olması, ikinci el değerinin yüksekliği, uydu takip sistemi ile vincin konumu, yakıt miktarı ve bakım zamanlarını uzaktan takip edebilme olanağı sunması açısından en çok sattığımız vincimizdir.

Türkiye’ye komşu ülkelere de satış gerçekleştiriyor musunuz? Gerçekleştiriyorsanız hangi ülkelere satış yapıyorsunuz? Tadano mümessiliğimiz  sadece Türkiye için geçerlidir. Fakat Türk müşterilerimizin yurtdışındaki projelerine ürün tedariği sağlamaktayız. Şu zamana kadar 40 dan fazla ülkeye hizmet vermiş bulunmaktayız.

 

2021 yılında Türkiye’de nasıl bir yol izleyeceksiniz? Öngörüleriniz neler?

 

2021 yılı Türkiye açısından daha zorlu bir yıl olabilir. Pandeminin ekonomik etkisini 2020 yılında hissettik fakat daha da hisetmeye devam edeceğiz. Ama buna rağmen biz hedeflerimiz ve umutlarımızdan vazgeçmeyip  piyasaya yeni ürünler ve fırsatlarla girmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

 

Vinç piyasası Türkiye de çok zorlu bir dönem geçiriyor. Biz kendi açımızdan tüm müşterilerimizin yanındayız. Genel tercih şu zamanda ucuz ürün alıp satın alma maliyetini düşürmekten yanadır. Fakat bu görüşü kesinlikle katılmıyoruz. Kaliteli ürün ve sağlam bir mümessil ile hem kullanırken, hem satarken kazanç sağlandığını belirtmek istiyorum.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

DOĞUSAN: "KALİTE İSTEDİK, MARİNİ’Yİ TERCİH ETTİK"

SONRAKİ HABER

THBB BAŞKANI IŞIK’TAN 2020 DEĞERLENDİRMESİ VE 2021 TAHMİNLERİ

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Kampanya

Uygunlar Makina’nın distribütörlüğünü yürüttüğü Liugong marka tüm iş makineleri modellerine %30 peşinat, dolar taksit ve % 0 faiz…
Total
0
Share