İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜRKİYE İMSAD’DAN DÜNYA KONUT GÜNÜ AÇIKLAMASI

TÜRKİYE İMSAD, ‘DÜNYA KONUT GÜNÜ’ DOLAYISIYLA YAPTIĞI AÇIKLAMADA; GÜNÜMÜZDE BİNALARIN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPIYA SAHİP OLMASININ DAHA FAZLA ÖNEM KAZANDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK DAHA AZ KAYNAKLA DAHA VERİMLİ, DAHA GÜVENLİ VE DAHA KONFORLU KONUTLAR YAPMANIN BİNALARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMANIN TEMELİ OLDUĞUNU VURGULADI. TÜRKİYE’DE YENİ İNŞA EDİLEN BİNALARLA BİRLİKTE MEVCUT BİNALARIN DA ENERJİ VERİMLİ, ÇEVRE DOSTU VE DEPREME DAYANIKLI OLMASI GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZEN TÜRKİYE İMSAD BAŞKANI TAYFUN KÜÇÜKOĞLU, “ÖZELLİKLE YENİLEME KONUSUNDA AVRUPA BİRLİĞİ’NDE OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE UZUN VADELİ BİR PLANLAMA İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİNALARA SAHİP OLMAYI HEDEFLEMELİYİZ” DEDİ. 

4 Ekim ‘Dünya Konut Günü’ kapsamında bir açıklama yapanTürkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, çevre dostu binalar ve akıllı kentlerin planlandığı bir süreçte inşaat malzemesi sanayisinin sorumluluğunun daha da arttığını vurgulayarak şunları söyledi: “Tüm dünyada kentleşme oranı hızla artarken kaynakların da azalacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla kaynakların akılcı ve etkin kullanımı günümüzde daha önemli hale geldiğinden binalarda sürdürülebilir malzemelere yönelik talep de yükseliyor.”

İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu

Performansa dayalı inşaat ve buna uygun malzeme seçiminin çok önemli olduğunu belirten Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Bugün artık binaların sürdürülebilirliği büyük ölçüde kullanılan malzemelerin çevre dostu yapısı, sağlık açısından performansı ve dayanıklılığına bağlı. Gelecek nesillere daha sağlıklı yaşam alanları bırakmak için sürdürülebilir yapı ve malzemelere öncelik vermeliyiz” dedi.

Binaların güçlendirilmesi ve yenilenmesi konusunda Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de uzun vadeli planlama yapılması gerektiğini vurgulayan Tayfun Küçükoğlu, binaların yüzde 85’inin 20 yaşın üzerinde olduğu Avrupa Birliği ülkelerinde 2030 yılına kadar 35 milyon binanın yenilenmesinin hedeflendiğini ve bu hedeflere ulaşmak için fonlar oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecinde yıkım ve yeniden yapımın yanı sıra, güçlendirme/yenileme seçeneğinin de değerlendirilebileceğini ifade eden Tayfun Küçükoğlu, “Mevcut yapı stoku içinde yapılan yenileme ve güçlendirmeleri kapsayan ‘derin yenileme’ ile bir yapının dış cephesinden iç yenilenmesine ilave olarak, bacasından tesisatına kadar her unsurun yenilenmesi sağlanıyor. Burada yenileme kapsamı, tesisat (elektrik, su vb.), ısıtma-soğutma, havalandırma sistemleri, yalıtım dahil cephe sistemleri, pencere-cam ve çatı-baca sistemleri gibi geniş bir alanı içeriyor. Amacına göre yenileme çeşitleri; deprem güvenliği, yangın güvenliği, enerji verimliliği, konfor ve estetik olarak sıralanıyor. Güçlendirme çalışmaları ise ‘derin yenileme’ çalışmalarının bir bölümünü oluşturuyor. Güçlendirme, Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması nedeniyle ayrı bir öneme sahip. Dolayısıyla tüm bu güçlendirme/yenileme çalışmaları her açıdan sürdürülebilir binalara sahip olmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İNSANSIZ, UZAKTAN KUMANDALI MOBİL İŞ MAKİNESİ: “HEBEN EDI 2009”

SONRAKİ HABER

KLEEMANN’IN 100. TESLİMATI FERNAS İNŞAAT’A YAPILDI

BENZER HABERLER
Total
0
Share