İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İNSANSIZ, UZAKTAN KUMANDALI MOBİL İŞ MAKİNESİ: “HEBEN EDI 2009”

ÜRETTİĞİ DİJİTAL HİDROLİK SİSTEM EKİPMANLARI İLE İŞ MAKİNELERİNİN DİJİTALLEŞMESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENEN HİDROMAN, MADEN VE DEMİR ÇELİK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK SEKTÖRÜN İHTİYACI OLAN İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİ “HEBEN EDI 2009”UN PROTOTİPİNİ ÜRETTİ. MİNİ YÜKLEYİCİ OLARAK TASARLANAN HEBEN EDI 2009, ALTYAPISI SAYESİNDE LODER, FORKLİFT VE BEKO LODER OLARAK KULLANIMA OLANAK SAĞLIYOR. OPSİYONEL AKÜ SEÇENEKLERİ İLE ARALIKSIZ 10 SAAT ÇALIŞMA SÜRESİNE SAHİP OLAN MAKİNE, İNSAN GÜVENLİĞİNİ RİSKE ATACAK ALANLARDA OPERATÖRÜN ÇALIŞMA SAHASINA GİRMEDEN RADYO KONTROL YÖNTEMİ İLE UZAKTAN KUMANDA İLE ÇALIŞTIRABİLİYOR. MAKİNA MARKET OLARAK HİDROMAN’IN KURUCUSU AHMET İPEK İLE GÖRÜŞTÜK VE 2023 YILINDA SERİ ÜRETİME GEÇİLMESİ BEKLENEN İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİ HAKKINDA MERAK EDİLEN TÜM KONULARI KONUŞTUK.

HİDROMAN NE ZAMAN KURULDU VE FAALİYET ALANLARI NELERDİR?

Ahmet İPEK – Hidroman Kurucusu

Hidroman Hidrolik’i 2018 yılında eşim Tuğba İpek ile beraber kurduk. Hidroman, olarak hidrolik sistem mühendisliği ile makine imalatçılarına ve üreticilere hidrolik ekipmanlar ve mühendislik çalışmaları ile destek sağlıyoruz. Hidroman olarak dünyaca ünlü OEM iş makineleri üreticilerine hidrolik ekipmanlar üretip ihracat yapmaktayız. Günümüzde birçok konu dijitalleşiyor. Gelecekte dijital hayata geçiş daha da yaygın ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını düşünüyorum. Hidroman’ın asıl kuruluş amacı da budur. Bu yaklaşımımız ile Hidrolik sistem ekipmanlarının da dijitale dönüşümü konusunda birçok çalışmalar yapmaktayız. Hidroman olarak makine üreticilerine dijital hidrolik sistem ekipmanları ile makinelerinin değişen dünya şartlarında sürekli güncel kalmaları ve rakipler karşısında bir adım önde olmaları için destek olmaktayız.

HİDROMAN ÇATISI ALTINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ ÜRETİMLERDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Hidroman bünyesi altında birçok marka ve kuruluşlarımız mevcut. Kısaca bu markalar ve faaliyet alanlarından da bahsetmek isterim. Seide markası ile hidrolik hortum ve hidrolik boru imalat makineleri üretimi yapmaktayız. Bu faaliyetimiz için 2020 yılında Seide Makina A.Ş. adında bir şirket kurduk. Hidrolik Market markası ile yurtiçinde hidrolik sistem ekipmanlarının online satışı imkan sağlayan bir platform oluşturduk. Hydraulic Store markası ile yurtdışında hidrolik sistem ekipmanlarının online satışı imkan sağlayan bir platform oluşturmak üzereyiz. Pnomatik Market markası ile yurtiçinde pnomatik sistem ekipmanlarının online satışı imkan sağlayan bir platform oluşturmak üzereyiz. Heben markası ile teknolojik hidrolik sistem tahrikli iş makineleri üretimi yapmaya başladık. Hali hazırda 4 farklı makine prototipi üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Bu makineler için Sanayi Bakanlığı Ar-Ge İnovasyon projelerinin bitirme rapor onaylarını aldık. 2022 yılında en az 2 model için seri üretime girme hazırlıklarımız devam ediyor.

BÜNYENİZDE BULUNAN MARKALARLA BİRÇOK FARKLI NOKTADA ÜRETİMLER GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ. HEBEN MARKASIYLA DA İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİ ÜRETİMİ YAPTINIZ. ÖNCELİKLE BU PROJENİN DETAYLARINI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Heben EDI 2009 tamamen elektrikli bir iş makinesidir. Alt yapısı sayesinde birden fazla işi tek makine ile yapmaktadır. Loader, forklift ve beko loder amaçlı olarak kullanıma olanak sağlamaktadır. Üretmiş olduğumuz mini yükleyici prototipin çalışma ağırlığı 3 tondur. Teleskobik boom yapısı ile daha az manevra ile daha fazla iş yapabilme olanağına sahiptir. Seri üretimde çalışma ağırlığı 1 ile 20 ton arası modellerin imalatı için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bu model için yarı otonom ve tam otonom sürüş modülleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Makine yüksekliği 75cm iken yükleme yapabileceği yükseklik 350 cm’dir. Heben EDI 2009 insan güvenliğini riske atacak alanlarda operatörün çalışma sahasına girmeden radyo kontrol yöntemi ile uzaktan kumanda ile makineyi çalıştırabiliyor. Ayrıca düşük yüksekliği sayesinde kapalı ve alçak olan çalışma sahalarında kullanım imkanı sağlıyor.

İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİ ÜRETİMİ FİKRİ NE ZAMAN VE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Yurtdışında yeraltı madencilik çalışmaları yapan bir müşterimiz ile sohbetimiz sırasında 100cm yüksekliği olan bir alanda çalışma yapacak bir yükleyici bulamadığı bilgisini bizimle paylaştı. Biz de küçük bir araştırma yaptığımızda müşterimizin haklı olduğunu gördük. Bu fikir üzerine 2019 yılında Ar-Ge ekibimiz ile çalışmalara başladık. 2021 yılında da prototip üretimi gerçekleştirdik.

ROBOT İŞ MAKİNESİ ÜRETİMİNİN PROTOTİPİ İÇİN KAÇ KİŞİLİK BİR EKİBİNİZ BULUNUYOR? BU EKİBİN ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bu projemize oldukça emek harcadık. 4 makine mühendisi, 1 tarım makineleri mühendisi, 1 elektronik ve haberleşme mühendisi ve 5 tekniker ile uzun mesailer harcayarak çalışmamızı tamamladık. Tüm tasarım ve prototip çalışmalarını kendi bünyemizde gerçekleştirdik.

İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİNİN TEKNİK VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Heben EDİ 2009 modeli palet yürüyüş sistemi, servo elektrik motor tahrik sayesinde anlık değişken devir ve tork değerleri ile optimum sürüş sağlıyor. Hidrolik pompası da servo motor tahrikli yapısı ile değişken debi ve değişken basınç kontrolünü anlık olarak ihtiyaca yönelik sağlıyor. Oransal valf kontrol sistemi sayesinde tüm hidrolik hareketler hassas bir şekilde kontrol edilebiliyor. Tüm bu servo motor beslemeleri akü ile yapılıyor. Opsiyonel akü seçenekleri ile makine aralıksız çalışma süresi 10 saate ulaşıyor. Akü şarj süresi 30 dakika da %80 doluluk imkanı sunuyor. Bu makinenin tasarımı sırasında bir sonraki modelin üretimine olanak sağlayacak şekilde ürün seçimleri yaptık. Bir sonraki modelimiz yarı otonom sürüşlü olacak. Yarı otonom sürüş sayesinde rutin çalışmaları olan firmalar örneğin; sürekli olarak aynı hafriyatı aynı yerden alıp aynı yere aktarım yapılan durumlarda makinemiz önce alan taramasını yapacak sonrasında belirtmiş olduğumuz şartlar yerine getirilene kadar herhangi bir operatör müdahalesi olmadan makine kendi kendine bu işleri yapacak şarjı bitmesine yakın şarj istasyonuna gidip kendini şarj edecek bir yapıda olacak.

MAKİNE NE ZAMAN SERİ ÜRETİME GEÇECEK VE SAHADA ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK?

Makinenin seri üretime geçmeden önce birçok teste tabi tutulması gerekiyor. Bu konuda oldukça hassas bir yaklaşımımız var. Hali hazırda laboratuvar testlerini yaptık ancak saha çalışmaları sizin de bildiğiniz gibi çok farklı, saha testleri için uzun bir süre planlamaktayız. Saha testlerinden sonra tekrar tasarım ekibimiz ile oturup ÜR-GE çalışmalarını başlatacağız. Bu makine için seri üretim planımız 2023 yılı olacaktır.

MAKİNENİN KULLANIM ALANLARI NELER OLACAK VE KULLANICILARINA NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAYACAK?

Heben EDI 2009 insan güvenliğini riske atacak alanlarda ve düşük yüksekliği sayesinde kapalı ve alçak olan çalışma sahalarında kullanım imkanı sağlıyor. Uzaktan kumandalı iş makinesini yoğun olarak yeraltı ve yerüstü maden işletmeleri ile demir çelik sektöründeki ocak boşaltma ve ocak içi temizleme işlerinde çalışırken yüksek performans gösterecek şekilde tasarladık. Ancak bu ürün için tünel ve belediye işlerinden de talepler almaya başladık. Ürün prototipi bittikten sonra gördük ki birçok sektörün bu tarz bir makineye ihtiyacı varmış.

İNSANSIZ MOBİL İŞ MAKİNESİ İLE TÜRKİYE VE YURT DIŞI PAZARINDAKİ HEDEFLERİNİZ NELER OLACAK?

Heben EDI 2009 tasarlanırken bile hedefimiz tamamen yurtdışıydı. Ancak şuan görüyoruz ki yurtiçinde de talepler var. Dünyada elektrikli iş makinelerinin üretiminin hızlanması ile gelecekte bu tip makinelere olan talep daha da artacağını düşünüyorum. İçten yanmalı motorlara sahip makineler ve diğer araçlar bu günden çevre kirliliği konusunda hepimizi rahatsız etmekte. Yakın gelecekte bu tip makinelerin talebi oldukça fazla olacaktır. Bu sebeple seri üretim kararımız sonrasında birkaç yıl içerisinde binli adetlerde üretim yapma hedefimiz var.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ROBOT İŞ MAKİNELERİNİN GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?

Hepimiz hızla dijitalleşen bir dünyanın içerisindeyiz. Önceki yıllarda ülkemiz bu tip teknolojik ürünleri ithal eder durumdaydı ancak şu anda hidrolik robot iş makineleri konusunda çalışmalar yapan Hidroman gibi firmalarımız var. Ülkemizde bu çalışmaların ilerleyen yıllarda daha da hızlanacağını düşünüyorum. Dünya da ise hepimizin bildiği global iş makineleri üreticileri bu tip ürünler üzerine çalışmalara başladılar bile. Yakın gelecekte global iş makineleri üreticileri ile ülkemizde üretim yapan firmalarında bu alanda anılmaya başlanacağını düşünüyorum.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Geçtiğimiz 20 yılda rakibimiz, aynı şehirde bulunan firmalar iken şu anda rakibimiz dünyanın bir ucundaki firma oluyor. Rakiplerimizin önüne geçmek için ülkece yenilikler üretmemiz gerektiğini, yenilikler üretemesek bile en azından üretilen yeni teknolojilere hızlıca ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ODAKLANMASI GEREKEN 3 ÖNEMLİ FIRSAT

SONRAKİ HABER

TÜRKİYE İMSAD’DAN DÜNYA KONUT GÜNÜ AÇIKLAMASI

BENZER HABERLER
Total
0
Share