İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye iş makineleri sektörü 2022 yılında da hız kesmedi

Türkiye iş ve inşaat makineleri sektörü 2022 yılının Ocak-Eylül döneminde bin 432 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün, “Pandeminin etkisinden kurtulmaya çalışan reel sektör için 2022 yılı zor bir yıl olsa da üretim, ihracat ve istihdama yönelik çalışmalar kesintisiz devam etti. Biz de sektör olarak birlik içinde bu zorlu süreçte üretmeyi, ürettikçe büyümeyi sürdürdük.” dedi.

Türk iş ve inşaat makinaları sektörü olarak 2022 yılında yurt içi ve yurt dışından gelen yoğun talepleri karşılamak için sürekli olarak çalıştıklarını belirten Akgün, mesailerini artırarak talepleri karşılamaya çalıştıklarını belirtti. 10 yıldır ortalama en hızlı büyüyen üçüncü ülke olan Türkiye’nin 133 ülkeye sektör bazlı ihracat yaptığını vurgulayan Akgün, her geçen gün büyüyen taleple karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, küresel rekabette önemli bir oyuncu haline geldi

Yüksek mühendislik kabiliyeti ile ürettikleri üstün kaliteli makinelerle Türkiye’nin küresel rekabette önemli bir oyuncu haline geldiğini aktaran Akgün, “Türkiye pazarı adetsel olarak 2021 yılı verilerine göre, Avrupa’da beşinci sırada ve büyüme oranıyla son on yıldır ortalama en hızlı büyüyen üçüncü ülke. Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Kuzey Afrika ve Orta Asya pazarları başta olmak üzere toplamda 133 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.” dedi. Akgün sektöre ilişkin güncel rakamlar hakkında ise, “Dünya iş makineleri sektörünün ihracat ve ithalat hacmi toplamı, 2021 yılı verilerine göre 288,6 milyar dolar. Biz 2022 yılının Ocak-Eylül döneminde yani dokuz aylık süreçte bin 432 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik, 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde 2021 yılının aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 10,1 yükseldi. İthalat tarafına baktığımızda ise 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde 937 milyon dolar, 2022 yılının aynı döneminde ise bin 266 milyon dolarlık ithalat yaptık. İthalatta değişim oranı yüzde 35,1 oldu. 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde ihracatın ithalat karşılama oranı yüzde 113,1 olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Akgün, İMDER’in 2023 yılında Las Vegas’ta gerçekleştirilecek Kuzey Amerika’nın en büyük inşaat fuarı CONEXPO Fuarı ve Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 3. Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’nde yer alarak faaliyetlerini hız kesmeden sürdüreceğine değinerek sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu. İMDER olarak global ekonomide yaşanan dönüşüm sürecinde söz sahibi olmak için çalıştıklarını aktaran Akgün, “Global ekonomide dijitalleşme, iklim değişikliği, arz zincirlerinin değişmesi gibi önemli değişimler yaşanıyor. Değişim sürecinde söz sahibi olmak adına yol haritamızı ‘dijitalleşme, sıfır karbon ayak izi ve paylaşım ekonomisi’ modelleri ile şekillendiriyoruz. Dijitalleşme hepimizin gerçeği haline geldi, bunun farkındayız. Hedefimiz sektörel bilgi birikimimiz ile sektörümüzü dünya ile yarışır süreçlere, bilgi düzeyi ve sistematiğe ulaştırmak” dedi. Sektör olarak dünyanın gündeminde iklim değişikliği konusunun olduğunun farkında olduklarını vurgulayan Akgün, “Temeli Paris İklim Anlaşması ile atılan Sıfır Karbon Ayak İzi ekolü ile yeşil enerji, temiz üretim ve sürdürülebilir teknolojileri kullanarak geleceğin iş ve inşaat makinaları modellerine yatırım yapıyoruz. Bu nedenle gündemimize paylaşım ekonomisini aldık. Hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan ama etkisini geniş çaplı hissetmiş olduğumuz ‘paylaşım ekonomisi’ kavramı da aslında bu durumun bir nevi yansıması” dedi.

Yeşil dönüşüm rotası belirlenecek

Akgün, 2023 yılında kardeş dernekleri İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği İSDER iş birliğinde 3-4 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek “3. Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi” hakkında da bilgi vererek, “Kiralama zirvesinde Türkiye’nin ihracatına önemli katkılar sunan iş, inşaat ve istif makinaları sektörünün dijital ve yeşil dönüşüm rotasını ortaya koyacağız. Sektörümüzde kiralama, paylaşım ekonomisi, üretimde lineer modelden döngüsel modele geçilmesi, karbon ayak izinin azaltılması ve tüm süreçlerin döngüsel ekonomi düzlemine taşınması başlıklarını konuşacağız” dedi. 3. Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi, 55’in üzerinde farklı ülkeden yaklaşık bin üst düzey sektör temsilcisi ve bürokratın katılımları ile gerçekleşecek.

CONEXPO’ya ‘Türkiye delegasyonu’

İMDER olarak Kuzey Amerika’nın en büyük inşaat fuarı CONEXPO’ya çıkarma yapacaklarını belirten Akgün sözlerini şöyle tamamladı: “İMDER olarak uluslararası pek çok delegasyon temsilcisini standımızda ağırlayacağız. Fuara katılmak isteyen İMDER üyelerimizden ‘Türkiye Delegasyonu’ oluşturacağız. 31207 numaralı stantta Türk iş makineleri sektörünü temsil edeceğiz. Fuar Amerika’daki kardeş kuruluşumuz Amerikan İş Makinaları Üreticileri Derneği (AEM) tarafından düzenleniyor. İMDER aracılığıyla fuara ziyaretçi olmak isteyen firmalar özel fiyattan yararlanacak.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Doka ile yukarı bakmak!

SONRAKİ HABER

<strong>SaMoTer’de ‘dijital şantiye’</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share