İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye tarihindeki en büyük yük taşındı

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ağır kaldırma firmalarından biri olan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, her biri 6 bin 200 ton ağırlığındaki iki yolcu gemisinin tersane sahasından yüzer havuza kaldırma ve taşıma işlemini başarıyla tamamladı. Hareket, bu çalışmasıyla Türkiye’nin en büyük ağır kaldırma ve taşıma projesini gerçekleştirerek bir ilke daha imza attı.

60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin yanı sıra Özbekistan, Kazakistan, Ukrayna Azerbaycan, Nijer, Kenya, Dubai, Kamerun ve Kenya gibi ülkelerde birçok başarılı projeye imza atan sektörün global şirketi Hareket, Türkiye’nin en büyük ağır kaldırma ve taşıma projesini başarıyla tamamladı.

Tersan Tersanecilik Yalova Yerleşkesinde inşası devam eden Havila Kystruten’e ait, her biri 6 bin 200 ton ağırlığındaki iki yolcu gemisinin tersane sahasından yüzer havuza kaldırma ve taşıma işlemi, Hareket tarafından gerçekleştirildi.

200 dingile bağlı 1600 lastiğin gücüyle taşındı

Tersane sahasından alınan her biri 124 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki iki yolcu gemisinin 250 metre mesafede bulunan yüzer havuza taşınma işlemi, Hareket’in toplam 200 akslı, kendinden tahrikli, hidrolik modüller taşıyıcılar ve konvansiyonel hidrolik modüler taşıyıcıların birleştirilerek oluşturduğu 1600 lastikli taşıyıcı aracıyla yapıldı.

Böyle önemli bir taşıma projesinde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını söyleyen Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Abdullah Altunkum; “Hareket olarak her projede olduğu gibi bu gemilerin taşınması işleminde de uzman ve deneyimli kadromuz, yaratıcı mühendislik çözümlerimiz, son teknolojiye sahip altyapımız ve yüksek kapasitedeki ekipmanlarımızla hizmet verdik. 250 metre mesafe kısa gibi görünse de bu ağırlıktaki iki geminin taşıma işlemini 4 günde tamamlamak büyük bir başarı. Biz de bu başarının haklı gururunu yaşıyoruz. Bundan sonra Havila Capella ve Havila Castor adını taşıyan ve Bergen-Kirkenes tarihi güzergahında yolculara hizmet sunacak gemilerin inşasına havuzda devam edilecek” dedi.

Rakamlarla Operasyon:

 • Yük
  Adet: 2 adet yolcu gemisi

Ağırlık: 6.200 ton
Uzunluk: 124 metre
Yükseklik: 35 metre
Genişlik: 22 metre
Taşınan Mesafe: 250 metre

 • Taşıma sistemi
  Aks Sayısı: 200
  Lastik Sayısı: 1600
  Güç Ünitesi: 4+2

 • Program
  Proje Hazırlık Süresi: 5 ay
  Araç Kurulum Süresi: 14 gün
  Operasyon Süresi: 4 gün
  Taşıma Süresi: 4 saat

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Furukawa FXJ serisi hidrolik kaya kırıcılar

SONRAKİ HABER

Huntsman, Türkiye’deki tesisini yeniden inşa edecek

BENZER HABERLER
Total
0
Share