İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’de ham çelik üretimi azaldı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), temmuz ayına ilişkin üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı. TÇÜD tarafından yapılan açıklamada; temmuz ayında Türkiye’de ham çelik üretiminin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.7 azalışla 2.7 milyon ton şeklinde gerçekleştiği belirtildi.

Türkiye’nin ham çelik üretimi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.7 azalarak 2.7 milyon tona geriledi. Yılın ilk 7 ayında %6,9 düşüş yaşayan çelik üretimi 21.6 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Temmuzda dünya ham çelik üretimindeki düşüş yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşti. Aylık üretimde Türkiye, dünya sıralamasında, 2021 yılına göre iki kademe birden gerileyerek 9. sırada yer aldı. Geçen yılın temmuz ayında yüzde 75,2 olan kapasite kullanım oranı da bu yıl yüzde 59,7’ye geriledi.

Çelik ihracatında da düşüş meydana geldi

Çelik ürünleri ihracatı temmuz ayında miktar yönünden yıllık bazda % 22,8 azalışla 1,2 milyon ton, değer yönünden %19,4 düşüşle 1,1 milyar dolar oldu. Yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracat miktar olarak %10,2 azalışla 9,7 milyon ton, değer olarak %17,5 artışla 9,4 milyar dolar oldu.

İthalatta miktar yönünden azalış, değer yönünden artış

Temmuz ayında çelik ürünleri ithalatı, geçen yılının aynı ayına göre miktar yönünden %1,8 azalışla 1,3 milyon ton, değer yönünden %12,9 artışla 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, miktar yönünden yüzde 5,4 azalışla 9,1 milyon ton, değer yönünden ise yüzde 25,6 yükselişle 10 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde yüzde 100,6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 94 seviyesine geriledi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Van Gölü, kirlilikten arındırılıyor

SONRAKİ HABER

Herkül Vinç’in paletli platformdaki tercihi “Teupen” oldu

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share