İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Van Gölü, kirlilikten arındırılıyor

‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ kapsamında arıtma tesislerini faal hale getiren Van ve Bitlis’teki belediyeler, kıyılardaki ahırları da yıkarak kirliliğe neden olan unsurları ortadan kaldırıyor. Geçen ay başlatılan çalışmalar kapsamında 27 iş makinesiyle gölün zemininden toplam 500 bin metreküp dip çamuru çıkaran belediyeler, bu atıkları kamyonlarla ilçe dışında belirlenen noktalara taşıyor.

Doğasıyla turistlerin ilgisini çeken, çevresindeki sulak alanlarla binlerce kuşa ev sahipliği yapan Van Gölü’nün kirlilikten kurtarılması amacıyla gölün etrafındaki belediyeler tarafından temizlik çalışmaları yürütülüyor.  Bu amaçla hazırlanan “Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” kapsamında arıtma tesislerini faal hale getiren Van ve Bitlis’teki belediyeler, kıyılardaki ahırları da yıkarak kirliliğe neden olan unsurları bir bir ortadan kaldırıyor.

İş makineleri aracılığıyla Van Gölü’nden 5 bin metreküp çamur çıkarıldı

Van Gölü kıyısındaki en büyük yerleşim yerlerinden Tatvan ilçesinde, ileri biyolojik arıtma tesisinin ünitelerinde yenileme çalışması başlatan belediye, atık suların yıllarca Van Gölü’ne akıtılmasından dolayı zeminde oluşan balçık ve çamurları temizliyor. Geçen ay başlatılan çalışmalar kapsamında iş makineleriyle gölün zemininden toplam 500 bin metreküp çamur ve balçık çıkaran belediyeler, bu atıkları kamyonlarla ilçe dışında belirlenen noktalara taşıyor. Şu ana kadar ilçede 70 ahır belirleyen ekipler, hem tespit hem de ahırların kaldırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Toplam 500 bin metreküp dip çamuru çıkarıldı

Van’ın Tuşba ilçesinde de zemindeki dip çamuru ve balçığın neden olduğu kirliliğin önlenmesi amacıyla 3 etapta çalışma yapılıyor. Arıtma tesisinin bulunduğu bölgeden başlatılarak 13,9 kilometrelik sahil bandında 27 iş makinesi ve 40 personelle yürütülen çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor. Van ve Bitlis’te yürütülen çalışmalarda şu ana kadar 500 bin metreküp dip çamuru ve balçık, temizlenerek kamyonlarla belediyelerin belirlediği alanlara taşındı.

“2 yılda dip çamurunu bitirmeyi hedefliyoruz”

Tatvan’da 7 kilometre uzunluğundaki sahilde fizibilite çalışmalarının tamamlandığını belirten Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, “Kıyıdan 100 metre göle doğru çalışmayla başladık. İş makineleriyle 3,5 metreye kadar dip çamuru temizliği yapıyoruz. Temiz kumu bulana kadar bütün çamur temizlenecek. Günlük ortalama 200 metreküp malzeme taşıyoruz. Tatvan Belediyesi olarak bugüne kadar 5 bin metreküpün üzerinde dip temizliği çalışmamız oldu. Araç ve ekip sayımızı artıracağız. 2 yılda tamamen Van Gölü’nün dip temizliğini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” açıklamalarını yaptı.

“Temizlik kirletmemeyle başlar”

Dip temizliğinin dışında ileri biyolojik arıtma tesisinin revizyonu ile gölü kirleten büyükbaş hayvan ahırlarının kaldırılması için çalışma yürütüldüğünü kaydeden Geylani, şöyle konuştu: “Dışarıdan kirliliğe neden olan bütün unsurların önüne geçilecek. Bir yandan kirletme önleniyor bir yandan da yıllardan beri oluşturulmuş kirlilik önleniyor. Yıllardan beri birikmiş bir sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bunun daha pratik ve kolay yolu var o da kirletmemek. Temizlik kirletmemeyle başlar. Vatandaşlarımız yiyecek ve içecek atıklarını sahile bırakıyor. Vatandaşlarımızdan Van Gölü’ne sahip çıkmalarını ve temizlik çalışmalarını desteklemelerini bekliyoruz. Dünya mirası olan Van Gölü’ne sahip çıkmamız birinci vazifemiz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

MASKİ, mobil bakım ile iş makinelerine sahada destek veriyor

SONRAKİ HABER

Türkiye'de ham çelik üretimi azaldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share