İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemde PERI imzası

İSKİ’nin Baltalimanı’nda 1997 yılında hizmete aldığı Baltalimanı Ön Arıtma Tesisi, Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne dönüştürülüyor. Kuzu Grup tarafından 2017 yılında inşaatına başlanan tesiste Türkiye’de ilk defa uygulanan yumurta kesitli 6 adet betonarme çürütme tankı inşa edildi. Bu doğrultuda projede yer alan farklı yapılardaki çeşitli kalıp ve iskele çözümlerinin tamamı PERI Kalıp ve İskeleleri tarafından karşılandı.

Şafak KIYI- Kuzu Grup Şantiye Şefi

İSKİ’nin Baltalimanı’nda 1997 yılında hizmete aldığı Baltalimanı Ön Arıtma Tesisi’nin Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine dönüştürülmesini kapsayan çalışmalarda sona gelindi. 2017’de inşaatına başlanan tesis kapsamında Türkiye’de ilk defa uygulanan yumurta kesitli 6 adet betonarme çürütme tankı inşa edildi. Yatırımın tamamlanmasıyla tesiste günde 44 bin Nm3 (Norm metreküp hava) biyogaz üretilmesi hedefleniyor.

Kapsamlı arıtma ile verimlilik artıyor


1997 yılında hizmete alınan ve Kağıthane, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer ilçelerinin atık suyunun arıtıldığı Baltalimanı Atıksu Ön Arıtma Tesisi, günde ortalama 600 bin metreküp (2 milyon 400 bin nüfusa eşdeğer) debideki evsel atık suyunun işlendiği bir tesis olarak çalışıyordu. Mevcut ön arıtma üniteleri, yeni yapılan tesis faaliyete başladıktan sonra da işlemeye devam edecek. Yeni yapılacak tesis, günde 1.296.000 m3 kapasitedeki ön arıtma ünitelerini, günde 600.000 m3 kapasitedeki yüksek yüklü aktif çamur sistemini (A Prosesi) ve günde 960.000 m3 kapasitede olmak üzere a prosesi çöktürme havuzlarını içeriyor. Tesise, sahil kuşaklama tünelinden (-11,94 m) ve Cendere tünellerinden (- 7,70 m) gelen atık su, ön arıtma ünitelerinden geçtikten sonra yüksek yüklü aktif çamur sistemi ile arıtılacak. Tesisten çıkan arıtma çamuru, çürütme tanklarında çürütüldükten sonra sıvı maddeden ayrılarak katı madde oranı yüzde 45 olacak şekilde kurutuluyor.

PERI ile zorlu projeler kolaylıkla inşa ediliyor


Projede kaliteyi ön planda tuttuklarını ve bu doğrultuda PERI Kalıp ve İskeleleri ile çalıştıklarından bahseden Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi Projesinde Şantiye Şefi olarak görev alan Şafak Kıyı, “Arıtma sektörü başta olmak üzere toplu konut projelerinde de dünyada marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Kuzu Grup Toplu Konut’un yapımını üstlendiği Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi projesinde kalıp ve iskele sistemlerinde PERI Kalıp ve İskeleleri firmasıyla çalışma gerçekleştirdik. Klasik yöntemlerle yapılması mümkün olmayan yumurta kesitli çürütücü tanklarının inşaatını PERI’nın VARIO GT24 ve SCS tırmanır kalıp sistemleri sayesinde başarıyla tamamladık. Projemiz kapsamında bizi en çok zorlayan yapı çürütücü tanklarının inşaatı oldu. Yapının başlangıcından sonuna kadar 9 farklı kalıp tipi kullanıldı. Bu kalıp sistemleri, dış bölgede PERI UP İskele Sistemiyle, iç bölgede ise SCS Sistem Tırmanır Konsollar sistemiyle desteklenecek şekilde tamamlandı. Özellikle yapının geometrik formasyonu ve yüksek olmasından kaynaklı her ilerleme aşamasında PERI Up İskele Sisteminin kolay, güvenli ve fonksiyonel olmasından memnun kaldık. Bu zorlu projede, başlıca mühendislik ve kalıp sistemlerinin sahadaki tatbiki konusunda vermiş olduğu desteklerinden dolayı ekip olarak PERI Kalıp ve İskeleleri ailesine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Farklı tasarım ile etkili çözüm


Türkiye’de ilk defa bu projede uygulanan yöntemle çürütücüler yumurta kesitli olarak inşa edildi. İnşasında PERI Kalıp ve İskeleleri çözümlerinin kullanıldığı bu tip çürütücülerde verimlilik daha yüksek oluyor. Çürütücünün şeklinin etkili bir karıştırma ile proses kontrolüne uygun olması ise verimliliği artıran en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Çamur Çürütücü Sayısı: 6 adet
Her Bir Çürütücü Hacmi: 10.000 m3
Bekleme Süresi: 20 gün
Toplam Üretilen Biyogaz: 44.000 Nm3/gün

Şantiyede Kullanılan PERI Kalıp ve İskeleleri Çözümleri, Miktarları ve Kullanıldıkları Yerler
PERI TRIO Perde Kalıp Sistemi / 400 m2 / Çökertme Havuzları, Giriş Transfer Yapısı, Havalandırma, Havuzu perdeleri
VARIO VT20K Perde Kalıp Sistemi / 150 m2 / Giriş Transfer Yapısı
PD8 İskele Sistemi / 1200 m2 h = 6 m yüksekliğinde / Ofis Binaları ve Havuz Kanalları
PERI UP İskele Sistemi / 750 m2 h = 40 m / Giriş Transfer Yapısı
VARIOKIT Dairesel Perde Kalıp Sistemi / 2000 m2 / Yumurta Kesitli Çürütücü
VARIO GT 24 Perde Kalıp Sistemi / 1000 m2 / Yumurta Kesitli Çürütücü
SCS Sistem Tırmanır Konsollar / 2 Takım / Yumurta Kesitli Çürütücü
PERI UP İskele Sistemi / 4 Takım / Yumurta Kesitli Çürütücü

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Güriş, Merlo’nun Türkiye distribütörlüğünü üstlendi</strong>

SONRAKİ HABER

John Deere, orta ölçekli ekskavatörleri kullanıma sunuyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share