İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’nin önemli zemin güçlendirme projelerine XCMG ve Enka imzası

Dünya genelindeki iş makineleri sektöründe yakaladığı başarıyla dikkatleri üzerine çeken XCMG, Enka Pazarlama distribütörlüğünde yol, platform ve zemin güçlendirme ekipmanlarıyla Türkiye’deki serüvenine devam ediyor. XCMG’nin benzersiz özelliklerle sunduğu fore kazık makinelerini pazarla buluşturan Enka Pazarlama, Türkiye’nin en güçlü zemin güçlendirme projelerine XCMG imzası atılmasını sağlıyor.

Şükrü YENİ – XCMG Zemin Makineleri Satış Mühendisi

Türkiye pazarına sunduğu 240-300-360- 400 kNm tork gücü elde edilen 4 farklı model fore kazık makinesiyle operatörlerin ve firmaların bir numaralı oyuncusu olan XCMG, Türkiye’deki başarı hikayesinde Enka Pazarlama’nın desteği ve güvencesiyle ilerlemeyi sürdürüyor. Hikayenin önemli aktörlerinden biri olan XCMG Zemin Makineleri Satış Mühendisi Şükrü Yeni, XCMG ve Enka Pazarlama iş birliği hakkında, “ENKA & XCMG iş birliğinin profesyonelliği, makinelerimizin sahalardaki performansını olumlu etkileyerek, müşterilerimize başarılı ve keyifli iş ortamı sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu. Şükrü Yeni, XCMG’nin fore kazıkları hakkındaki merak edilen soruları yanıtladı.

Türkiye’ye XCMG’nin hangi model fore kazık makinelerini sunuyorsunuz?

XCMG, 130 ile 1.200 kNm tork gücü aralığında fore kazık makinesi üretiyor. Dünyanın en yüksek tork gücü elde edilen fore kazık makinesini üreten XCMG, Türkiye pazarına ise 240-300-360- 400 kNm tork gücü elde edilen 4 farklı modeli sunuyor.

Pazara sunduğunuz fore kazık makinelerinin özelliklerinden detaylıca bahseder misiniz?

Fore kazık makineleri için bir nevi insan hayatını ve yapıyı koruyabilmek üzere tasarlanan ‘zemin güçlendirme makineleri’ diyebiliriz. Üreticiler, ürettikleri makinelerde oluşabilecek riskleri minimum seviyelere getirmeli. XCMG’nin bu teknoloji seviyesini özellikle E serisi modellerde zirveye taşıdığını görüyoruz. Makinelerimizdeki teknoloji, kazı sırasında açılan kuyunun her kademesinin röntgenini operatör tabletine yansıtıyor. Makine aynı zamanda kazı sırasında oluşabilecek hasar riskini önceden fark ediyor ve sistemi rölanti hale getirip makineyi koruma altına alıyor.

Müşterileriniz XCMG’nin fore kazık makinelerini neden tercih etmeli?

Zemin makineleri, güçlendirme imalatı sırasında çok fazla güç ve kuvvet uyguluyor. Arazi şartlarında yürüyüş ve dönüş hareketlerini uygulayabilmek oldukça zorlu bir iş. Ancak müşterilerimizin de belirttiği gibi XCMG fore kazık makineleri arazi şartlarında kendini koruyabiliyor. Bu özellikleri de onları muadillerinden ayırıyor. Ayrıca XCMG makinelerinde kullanılan kaliteli parçalar da tercih edilme sebeplerimiz arasında yer alıyor. Örneğin; statik dayanımı yüksek olan şasimiz makinenin sarsılmasını tamamen önlerken, doğru imalat yapılmasında da önem taşıyor. Kabin içi sarsıntının minimuma indirgenmesi ise operatör memnuniyetini beraberinde getiriyor. Makinenin önemli komponentleri olan dizel motor, hidrolik ve yürüyüş sistemleri ile şanzıman sistemi işlerin zorluk derecesine göre XCMG mühendisleri tarafından dikkatle seçiliyor.

Makinelerinizi muadillerinden ayıran özellikler nelerdir?

Rakiplerimizin birçoğunda olmayan veya opsiyonel olan bazı önemli özellikler XCMG’de standart olarak yer alıyor. Örnek olarak standart Casing Oscillator Hidrolik Ön Hazırlığı özelliğimizden bahsedebiliriz. Türkiye’de üst yapı inşaat hacminin büyümesiyle projelendirme kısmı da oldukça gelişti. Sondaj çalışmalarının akabinde, projelerin zemin güçlendirme operasyonunda yüksek çap ve derinlik imalatı hakim oldu. Bu noktada imalatın sağlıklı olabilmesi adına borulu işlem yapılıyor. Yüksek metrajlı boru işleminde Casing Oscillator ataşmanı kullanmak yakıt tüketimi, işletme süresi, komponent ve yedek parça gibi maliyetlerin önemli oranda azalması demek. Bu sistemi kullanabilmek için gerekli olan hidrolik hazırlık makinelerimizde standart özellik olarak satışa sunuluyor.

XCMG fore kazık makinelerinin pazardaki durumunu değerlendirir misiniz?

XCMG ve rakip firmalar tarafından yapılan pazar yeri araştırmalarında markamızın lider konumda olduğu görülüyor. Enka Pazarlama olarak, XCMG’nin pazarda büyümesini sağlamada fayda sağladığımız için mutluluk duyuyoruz.

Satışını gerçekleştirdiğiniz fore kazık makineleri hangi projelerde çalışıyor?

Türkiye’nin en büyük zemin güçlendirme projelerinden olan Zonguldak-Filyos Doğal Gaz İşleme Tesis Projesi, Sakarya-Kocaali Melen Baraj Projesi, Orta Doğu’nun (Bağdat – Irak) en büyük alışveriş ve konut yapım projesi, Fikirtepe kentsel dönüşüm hattı projesi, İstanbul-Haliç marina ve spor tesisleri inşaatı, Ankara 19 Mayıs Stadyum inşaatı gibi yüksek metrajlı zemin güçlendirme projelerinde XCMG iş makineleri yer aldı.

Fore kazık tarafındaki satış sonrası hizmetlerden bahseder misiniz?

Farklı ürün grupları ve markaların distribütörlüğünde 50 yıllık tecrübesi olan Enka Pazarlama, kısa zamanda XCMG fore kazık makinelerinin distribütörlüğünde de profesyonel yapıya ulaştı. Yedek parça ve servis hizmetlerinde, doğru planlamalarla kısa sürede çözüm sunabiliyoruz. Zemin güçlendirme makinelerinin durduğu takdirde projenin büyük oranda zarar gördüğünün bilinciyle, çalışmalarımızı her an genişletip, yatırım yapmaktan çekinmiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dünyanın en büyük üçüncü iş makinesi üreticisi olan XCMG’nin ürünlerini Türkiye pazarına sunmaktan dolayı oldukça memnunuz. ENKA & XCMG iş birliğinin profesyonelliği, makinelerimizin sahalardaki performansını olumlu etkileyerek, müşterilerimize başarılı ve keyifli iş ortamı sağlıyor. 2023 yılında da yeni yapılanmalar ile birlikte daha fazla güçleneceğimize inanıyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>YTÜ öğrencileri, Doka sponsorluğunda ‘İlk Baretini’ taktı</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>XCMG’nin elektrikli yükleyicisi “XC958-EV” yakında Türkiye’de</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share