İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

WIRTGEN W 200, BU SEFER ASFALT YERİNE TUZ KAZIDI!

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ TUZ KAYNAĞINI OLUŞTURAN TUZ GÖLÜ’NDE FAALİYET GÖSTEREN KOYUNCU GRUP, ÜRETİM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEK VE ÇALIŞMALARINA HIZ KATMAK İÇİN WIRTGEN’İN W 200 SOĞUK KAZIMA MAKİNESİNİ KULLANIYOR. YILLIK 1 MİLYON TONDAN FAZLA ÜRETİM YAPILAN GÖLDE, GÜNLÜK ORTALAMA 20 SAAT HİÇ DURMADAN SORUNSUZ ÇALIŞAN W 200, TUZ KAZIMADA ÜSTÜN PERFORMANS SERGİLİYOR.

Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını karşılayan Tuz Gölü’nde üretim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yılda 3 – 4 ay süreyle hiç durmadan üretilen tuz, Türkiye’nin yanı sıra 70 ülkeye ihraç ediliyor. Tuz Gölü’nde faaliyet gösteren Koyuncu Grup, tuz üretimi için Wirtgen’in W 200 Soğuk kazıma makinesini kullanıyor. Uzun yıllardır Wirtgen ile çalıştıklarını ifade eden Koyuncu Grup Hammadde Üretim Müdürü Yusuf Sinan Doğan, Wirtgen’nin hem performansından hem de servisinden oldukça memnun olduklarını ifade etti. Doğan, “Wirtgen gerek servis gerekse yedek parça hizmetinde her zaman yanımızda yer alıyor ve bize destek oluyor” dedi.

YILLIK 1 MİLYON 200 BİN TONLUK ÜRETİM

Koyuncu Grup Hammadde Üretim Müdürü – Yusuf Sinan Doğan

1966 yılında Refik Koyuncu tarafından kurulan Koyuncu Grup’un 2006 yılında tuz sektöründe faaliyet göstermeye başladığını ifade eden Yusuf Sinan Doğan, “Tuz üretim sektörü olarak hedefimiz ihracatı her zaman yüksekte tutmak. Şuan için 70 ülkeye ihracatımız bulunuyor. Yılda 300- 400 bin ton ihracatımız devam ediyor. Ham tuz üretimimiz ise yıllık olarak 1 milyon 200 bin tona yaklaşıyor. Göldeki tuz üretimimiz yıl içerisinde 3-4 aylık süreçte gerçekleştiriliyor. Kış aylarında yer altı suları göl yüzeyine yükseliyor. Yaz aylarında ise sular çekilince tuz yüzeye çöküyor. Bu süreçte haziran, temmuz veya ağustos aylarında başlayarak üç ay boyunca tuz üretiyoruz. 2006 yılından bu zamana kadar üretimimiz Wirtgen’in makineleriyle devam ediyor” diye konuştu.

KOYUNCU GRUP’UN TEK TERCİHİ WIRTGEN

Aylık üretim miktarının operasyon sürecinde kullanılan makinelere göre değişkenlik gösterdiğini belirten Yusuf Sinan Doğan, “Ortalama olarak aylık üretimimiz 350-400 bin ton arasında oluyor. Tuz sektörüne girdiğimiz günden bu yana üretimde hep Wirtgen’in makineleri kullanıldı. Daha önce üretimde Wirtgen’in W 1900, DC 2000, W 2000 modellerini kullandık. Son olarak 2017 yılında Wirtgen’in W 200 model soğuk kazıma makinesini satın aldık, 4 yıldır da kullanıyoruz. Makineden oldukça memnunuz” dedi.

“WİRTGEN KULLANMAK ÇOK AVANTAJLI”

Koyuncu Grup’un 2006 yılında tuz üretim tesisini Tekel bünyesinden teslim aldığında Wirtgen makinelerinin işletmede mevcut olarak bulunduğunu söyleyen Yusuf Sinan Doğan, “Biz firmayı devraldığımızda Wirtgen’nin makineleri filoda mevcuttu, fakat aktif durumda değildi. Devir işleminden sonra bu makineleri aktif hale getirildi. Daha sonra işin maliyet boyutu ve birçok konuda avantaj sağlamasından dolayı Wirtgen ile üretime devam edilmesine karar verildi. Göl tuzu üretiminde de deniz tuzu üretiminde de bu makineler aktif olarak kullanılabiliyor. Fakat en önemli kriter olan ve göl tuzcularının tahta tabaka diye tabir ettiği yer altı zemininin sağlam olması şartına uyum sağlaması gerekiyor. Çünkü 25 tonluk bir makineyi yer yüzeyinin taşıması gerekiyor. Bu koşulun olmadığı yerlerde kullanılamaz” ifadelerini kullandı.

KOYUNCU GRUP’UN  WIRTGEN MEMNUNİYETİ

Wirtgen Grup’tan servis ve yedek parça konusunda aldıkları hizmetlerden de memnun olduklarını vurgulayan Yusuf Sinan Doğan, “Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Makinelerimiz tuzda kullanıldığından dolayı her yıl bakım onarım ekiplerimiz ve Wirtgen servis personelleri makineyi komple söküp tüm parçaların bakımını yapıyor. Tuz korozyon bir malzeme olduğu için makinemizin bakım ve boyasını her yıl yeniliyoruz. Ayrıca üretimimizin aksamaması açısından kritik parçaların yedeğini her zaman elimizde tutuyoruz. Servis konusunda ise bakım onarımımız güçlü bir ekipten oluşuyor. Wirtgen servis çalışanlarıyla bizim ekibimiz hep iç içe çalışıyorlar. Bir sorun olduğunda bizim ekibimiz sorunları çözebiliyor. Fakat takıldıkları noktalarda da Wirtgen’den destek alıyorlar” dedi.

“YENİ MAKİNE İHTİYACINDA AKLA GELEN İLK MARKA WIRTGEN OLACAK”

İlerleyen süreçlerde yeni makine yatırımlarında yeniden Wirtgen’i tercih edeceklerini söyleyen Yusuf Sinan Doğan, “Makine üretimi yapan başka firmalar da var fakat biz Wirtgen’den memnun olduğumuz için makine ihtiyacımız olduğunda tercihimiz yine Wirtgen olacak. İlerleyen süreçlerde makinelerin maliyet ve yakıt tüketimleri işletme politikamıza göre değerlendirilerek ihtiyaç durumumuz değerlendirilebilir. Fakat şu anda herhangi bir makine ihtiyacımız bulunmuyor. Yeni makine alımına şirket yönetimimiz karar veriyor. Yeni makineler her zaman avantajlı oluyor. Mevcut kullandığımız makineleri 4 yıl önce aldık ve bizi durduracak herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Fakat ilerleyen süreçlerde her makinenin olduğu gibi bunlarında belirli bir ömrü bulunuyor. Ona göre değerlendirilerek yeni makine alımları yapılabilir. Bu makineler üretim zamanında günlük olarak 20 saat hiç durmadan çalışıyorlar. 2-3 vardiya olarak üretim şartlarına ve hava durumuna göre çalışma tempomuz değişiyor” şeklinde belirtti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

DOHA’NIN ALTIN HATTI’NA YAPI MERKEZİ İMZASI

SONRAKİ HABER

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İLK ÜÇ ÇEYREK SAKİN GEÇTİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share