İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yeni büyük kazıyıcılar sınıfının güvenilir zekası: Wirtgen W 200 F

Soğuk kazıma uzmanı Wirtgen, sunduğu yeni büyük kazıyıcılarla kazıma işlemini verimlilik bakımından geliştiriyor. Yeni büyük kazıyıcılar sınıfının güvenilir zekası W 200 F; güç, kalite ve maliyet arasındaki ideal dengenin her zaman korunmasında operatöre yardımcı oluyor.  

 

Wirtgen, yenilikçi ve akıllı makineler ile kazıma işlemini hem kolaylaştırıyor hem de verimliliğini artırıyor. Markanın pazara sunduğu yeni büyük kazıyıcılar sınıfının güvenilir zekası olan ve 455 kW’lık motor ile donatılan W 200 F, 2.0 m ila 2.2 m arasında değişen esnek frezeleme genişlikleri ve 330 mm’ye varan frezeleme derinlikleri ile yüzey tabaka rehabilitasyonundan yolun tamamen kaldırılmasına ve ince kazıma işlerine kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahip.

 

Kazıma asistanı

Sürekli değişen şantiye şartları nedeniyle kazıcı operatörü tarafından kazıma tamburu devir hızı, su miktarı, kazıma hızı vs. gibi makine parametrelerini sürekli yeniden ayarlanması gerekiyor. İdeal sonuca ulaşmak için kazılacak yüzeyin özelliğine göre manuel olarak sürece müdahale edilmesi şart. Bu durum karmaşıklıktan dolayı son derece zorlu bir iş olarak görülüyordu.  Wirtgen, yeni nesil büyük kazıyıcılarında artık, operatörden bağımsız kendi başına operatörün performans ve kalite gereksinimlerini ideal olarak uygulamaya koyabilen ilk akıllı makine konseptini gerçekleştirdi. Tüm parametrelerin bütünsel analizi baz alınarak kazıma sürecinin tamamı dijital olarak gösteriliyor ve gerçek zamanlı simüle ediliyor. Böylece yenilikçi makine kontrol sistemi kazıma asistanı, otomatik modda performans ve maliyetler arasında daima en uygun çalışma ilişkisini kuruyor. Makine, değişen koşullara akıllı ve dinamik olarak tepki veriyor. Bu, geliştirilmiş sistem makine performansında ve dizel tüketiminde, su emisyonlarında, kesici uç tüketiminde, CO2 ve gürültü emisyonlarında önemli bir azalmaya yol açıyor ve operatörü büyük oranda rahatlatıyor.

 

İnsan-makine arayüzü konforlu kumanda

Yeni geliştirilen kumanda konsepti insan ile makine arasındaki bütünsel iletişimi en uygun hale getiriyor. Makine, soğuk kazıma işleminin ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlanmış yazılım yardımıyla kazıma süreci ve kazıyıcının durumu ile ilgili tüm önemli verileri operatöre bildiriyor. Önceden, bilgilerin gösterilmesi için üç ekran gerekiyordu, şimdi sadece bir kumanda paneli ekranı üzerinden kazıma makinesi operatörüne hızlı ve net bir şekilde gösterilebiliyor. Bu sayede ilgili parametreleri her an bir bakışta görebilir ve aynı anda makineyi denetleyerek kumanda ediyor. Bu sırada kumanda sezgisel ve son derece ergonomik olarak gerçekleşiyor. 7 inçlik büyük bir kumanda paneli ile tüm makine fonksiyonları ve durumlar çağrılabiliyor. Makinenin sağ ve sol tarafına da takılabilen 5 inçlik bir kumanda paneli üzerinden tüm Level Pro Active seviyeleme işlemleri kumanda edilebiliyor.

 

Yeni otomatik fonksiyonları ile hassas seviyeleme sistemi

Level Pro Active’nin makine kumandasına entegrasyonu sayesinde önemli makine fonksiyonları doğrudan birbirine bağlanıyor ve hassas kazıma sonuçları önceden programlanıyor. Seviyeleme sistemi aynı zamanda operatörlerin yükünü hafifleten otomatik ve ilave fonksiyonlar sunuyor. Mazgal kapağının üzerinden geçmek için makinenin kaldırılmasıyla iş süreçleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tekrar bir kazıma şeridinin yerleştirilmesi de aynı şekilde Level Pro Active tarafından aktif ve hassas bir şekilde destekleniyor. Sonucunda belirgin bir şekilde arttırılmış kazıma kalitesi ortaya çıkıyor.

 

 

Sadece 15 dakikada kazıma tamburu değişimi (Opsiyonel seçenek)

Bir kazıma tamburu ne kadar kolay ve hızlı değiştirilebilirse, soğuk kazıma makinesi o kadar çabuk yeniden kullanılabilir ve para kazanmaya başlar. Opsiyonel çoklu kesme sistemi – Multiple Cutting System – (MCS) ile farklı uç aralığına ve aynı kazıma enine sahip kazıma tamburlarının değişimi sadece 15 dakikada ve ilave alet olmadan mümkün. Wirtgen’in sunduğu bu hızlı değişim, sektörde yenilikçi ve benzersiz bir özellik olarak gösteriliyor. Öncelikle yan kapı hidrolik olarak dönerek açılıyor. Kazıma tamburu bir merkezi vida ile bağlanıyor. Birlikte verilen bir gevşetme aleti ile vida tek hareketle kazıma tamburu döndürme cihazı vasıtasıyla gevşetiliyor. Ardından operatör sadece vidayı sökerek kazıma tamburunu çekip çıkarması gerekiyor. Farklı uç aralığına sahip kullanıma özel kazıma tamburlarının kolay değişimi birçok avantaja sahip. Makine verimliliğini arttırmanın yanı sıra kullanıma ideal bir şekilde uygun bir kazıma tamburu değişimi aşınma maliyetlerini de düşürüyor. Wirtgen müşterileri bunun haricinde günlük işlerde değişen taleplere hızlı ve esnek bir şekilde tepki verebiliyor.

 

Kazıma tamburu ünitesinin tamamının sadece 1 saatte değişimi

W 200 F modelindeki yeni hızlı değişen kazıma tamburu ünitesi sayesinde 2,0 m veya 2,2 m’lik farklı kazıma enlerine sahip kazıma tamburu ünitelerini de kullanılabiliyor. Tamamen önceden monte edilmiş kazıma tamburu ünitesi sadece bir saat içerisinde değiştirilebiliyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İş makineleri satışlarında Haziran'da rekor artış!

SONRAKİ HABER

ROTA 70 yaşında

BENZER HABERLER
Total
0
Share