İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

YERLİ ÜRETİM CASE T SERİSİ KAZICI YÜKLEYİCİLER ÇALIŞMA SAHALARINA GÜÇ KATIYOR!

TÜRKTRAKTÖR’ÜN SEKTÖRDEKİ 65 YILLIK ÜRETİM TECRÜBESİNİ İŞ MAKİNELERİ ALANINA TAŞIMASIYLA BİRLİKTE CASE MARKA T SERİSİ KAZICI YÜKLEYİCİLERİ ARTIK ANKARA FABRİKASINDA ÜRETİLMEYE BAŞLANDI. TÜRKTRAKTÖR, TIPKI ‘YERLİ ÜRETİM’ TRAKTÖRLERİYLE OLDUĞU GİBİ YERLİ KAZICI YÜKLEYİCİLERİYLE DE ÇALIŞMA SAHALARINDA OPERATÖRLERİN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR.

 

 

Yerli üretim olarak bantlardan inen Case’in ön tekeri küçük 580ST ve dört tekeri büyük 695ST model kazıcı yükleyiciler, farklı çalışma koşulları için her geçen gün daha da fazla operatörlerin beğenisi kazanmaya devam ediyor.

 

YÜKSEK PERFORMANS VE DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ

T Serisi kazıcı yükleyiciler üzerinde Yüksek Basınçlı Common Rail (HPCR) Yakıt Enjeksiyon sistemine sahip FPT marka motorlar kullanılıyor. T Serisi kazıcı yükleyiciler için özel olarak tasarlanan bu motorlar, yüksek bir motor gücü üretirken; önemli bir maliyet oluşturan yakıt tüketim değerlerini ise her zaman minimum seviyede tutuyor. Mekanik yakıt enjeksiyon sistemlerine göre yakıtın yaklaşık 5 kata kadar daha yüksek basınçta sıkıştırıldığı Common Rail yakıt enjeksiyon teknolojisinde, yakıt daha iyi buharlaştığı için yanma verimi de oldukça yüksek oluyor. Yüksek basınçta sıkıştırılan yakıtın silindirler içerisine ne zaman ve ne kadar miktarda gönderileceğine motor üzerinde bulunan elektronik bir bilgisayar karar veriyor. Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) adı verilen bu parça, motor üzerinden topladığı yakıt sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, rakım seviyesi, yağ sıcaklığı gibi farklı birçok veriyi değerlendirerek her piston hareketinde ideal zamanda ideal miktarda yakıtı silindirler içerisine gönderiyor. Depodaki her bir damla yakıtın yüksek yanma sıcaklıklarında mekanik enerjiye dönüştürülmesi ile 580ST modelinde 97 hp; 695ST modelinde ise 110 hp motor gücü üretilebiliyor. İtiş gücü ve koparma kuvvetlerinin arkasındaki ana kriter olan motor torku konusunda ise 1400 d/d gibi düşük motor devirlerinde 580ST modelinde 453 Nm; 695ST modelinde ise 516 Nm’lik pazarın en yüksek tork değeri T Serisi kazıcı yükleyiciler üzerinde sunuluyor. Hava emiş sistemi olarak intercooler ara soğutucu entegreli turboşarj ünitesinin kullanıldığı T Serisi kazıcı yükleyicilerde, silindir içerisine her bir çevrimde daha fazla hava çekilebiliyor. Böylece çekilen daha fazla oksijen ile yakıtın daha verimli bir şekilde yanması ve her bir damla yakıttan daha fazla enerji elde edilmesi garanti ediliyor.

 

 

 

SOĞUTMA SİSTEMİNDEKİ FARK YARATAN DETAY

Soğutma sistemi üzerinde 6 farklı radyatörü bulunan T Serisi, bünyesindeki tüm sıvıların ideal çalışma sıcaklıklarında sabit olarak tutulmasını sağlıyor. Radyatörler üzerine hava akışını sağlayan soğutucu fan ise standart donanım olarak viskoz gövdeli yapısı ile sunuluyor. Viskoz gövdeli fan, motorun soğuk olduğu ilk marş sırasında devreye girmeyerek, motorun hızlı bir şekilde ideal çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlıyor. Fan, motorun soğuk olduğu durumlarda devreye girmediği için motor üzerinden gereksiz bir güç ve yakıt tüketimi de meydana gelmiyor.

 

 

HASSAS BİR KULLANIM SUNAN DAYANIKLI GÜÇ AKTARMA SİSTEMİ

T Serisi kazıcı yükleyicilerde 4 ileri 3 geri vitese sahip Powershift şanzıman kullanılıyor. Hem otomatik hem de manuel vites kullanım özelliğine sahip şanzıman içerisindeki ideal vites dişli oranları ile vites geçişleri hassas ve seri bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ağır hizmet uygulamalar için özel olarak üretilmiş olan akslar, çetin çalışma zeminlerinde yüksek dayanım ve üstün bir çekiş gücü oluşturuyor. Kar, yağmur, çamur gibi kaygan veya mıcır gibi gevşek çalışma zeminlerinde patinajı ve tekerleklerdeki çekiş gücü kaybını önlemek amacıyla diferansiyel kilitleri, her iki model üzerinde standart donanım olarak bulunuyor. 580ST modelinde operatör tarafından devreye alınabilen % 100 kilitli tip diferansiyel kilidi yer alırken, 695ST modelinde ise otomatik olarak devreye girip-çıkan sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidi bulunuyor.

 

 

DEBİ PAYLAŞIMLI HİDROLİK SİSTEM TASARIMI

T Serisi Kazıcı Yükleyiciler’de kullanılan değişken debili pistonlu pompa, sahip olduğu yük algılama özelliği sayesinde sisteme sadece ihtiyaç anında ve ihtiyaç miktarında hidrolik yağ gönderiyor. Böylelikle makine üzerinden gereksiz güç tüketimi meydana gelmezken, yakıt tasarrufu da artıyor. Arka kazıcı bomun eğimli tasarımı ile daha derin ve dik kazı imkanı sunan T Serisi, kamyona yüklemelerde daha optimum bir erişim sağlıyor. Bom üzerindeki ilave kaynaklı plakalar kazı esnasında bom üzerine gelen yüklere karşı ekstra dayanım oluşturuyor. Standart olarak sunulan teleskopik arm ile birlikte 580ST modelinde 5.6 m, 695ST modelinde ise 5.8 m’lik kazı derinliğine ulaşılabiliyor. Kabin içerisinden buton ile kumanda edilebilen hidrolik bom kilidi sayesinde operatör, arka kazı grubunu güvenli ve hızlı bir şekilde yol konumu ve kazı pozisyonu arasında yer değiştirebiliyor.

 

 

KABİN KONFORU

T Serisi Kazıcı Yükleyici kabinlerinde, operatör konforunu maksimum seviyede tutacak teknolojik ve ergonomik tasarım detayları dikkat çekiyor.

  • 10 adet kabin üstü çalışma aydınlatması ile gece çalışmalarında gündüz rahatlığı sunan T Serisi’nde yan aydınlatmalar, yan kazılar için mükemmel düşünülmüş bir detay olarak karşımıza çıkıyor.
  • 360 derece görüş sunan geniş cam yüzey alanı ile sahada tam bir hakimiyet sağlanıyor.
  • Yüksek performanslı ısıtma ve soğutma sistemi sayesinde operatöre her türlü zorlu iklim koşullarında ideal çalışma koşulları sunuluyor.
  • 2 farklı joystick kullanım seçeneğiyle her operatör, alışmış olduğu kullanım modunu makine üzerinden seçebiliyor.
  • İleri-geri ve sağ-sol yönlerde ayarlanabilir joystick konsolları, operatörün istediği oturma pozisyonda çalışmasını sağlıyor. Ayarlanabilir bilek dayamaları ise, bu konforu daha da ileriye taşıyor.
  • Elektro-hidrolik bom kilidi sayesinde operatör sadece bir buton yardımı ile arka kazıcı bomu yol konumu için kilitleyebiliyor.
  • Tek tuş rölanti sistemi ise kısa süreli molalarda yakıt tasarrufunu arttırıyor.
  • Yarım veya tam pozisyonda açılabilir yan camlar mükemmel bir taze hava akışı sağlıyor.
  • Havuz tipi paspas, kabin içerisinin hızlı ve kolayca temizlenmesini sağlarken; farklı çok sayıdaki saklama bölmesi de operatör için kullanışlı bir ortam sağlıyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İKİNCİ EL İŞ MAKİNELERİNDE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME İLE İNCELEME AYRICALIĞI

SONRAKİ HABER

GÜÇLÜ SERVİS VE YEDEK PARÇA STOĞU İLE MAKİNELER ÜRETİMDEN DÜŞMÜYOR

BENZER HABERLER
Total
0
Share