İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yön Temizlik’in yükünü “Palfinger” kaldırıyor

Yerleşim alanlarındaki çöplerin toplanması ve taşınması için belediyelere araç kiralama hizmeti sunan Yön Temizlik, geniş araç filosu ile katı atık yönetiminde önemli bir görev üstleniyor. Son yıllarda yeraltı çöp konteynerlerinin yaygınlaşmasıyla vinç yatırımında bulunan firma, Enka Pazarlama’dan 5 adet Palfinger Epsilon C70G77 çöp toplama vinci satın aldı.

 

Zeynel Küsmezer – Yön Temizlik Satınalma Müdürü

Çevre temizliği ve katı atık yönetimi alanında faaliyet gösteren Yön Temizlik, geçtiğimiz yıllarda çıkan yeni bir kararname ile katı atık yönetimi alanındaki çalışmalarına ara vererek, yerleşim alanlarındaki çöplerin toplanması ve taşınması için belediyelere araç kiralama hizmeti sunmaya başladı. Bu kapsamda İstanbul’da bir ilçenin çöp toplama ve taşıma işini üstlenen firma, yeraltı çöp konteynerlerin artmasıyla beraber vinç yatırımına yöneldi ve Enka Pazarlama’dan satın aldığı 5 adet Palfinger Epsilon C70G77 çöp toplama vinç ile filosunu güçlendirdi. Makina Market olarak çevre ve inşaat sektörlerinde yatırımları bulunan Yön Temizlik Satınalma Müdürü Zeynel Küsmezer ile bir araya geldik ve Palfinger tercihini konuştuk.

 

Yön Temizlik’i tanıyabilir miyiz? Faaliyet alanları nelerdir?

1998 yılında kurulan şirketimiz, çevre ve inşaat sektörlerinde olmak üzere iki ana iş kolunda faaliyet gösteriyor. Çevre sektöründe evsel nitelikli ve tıbbi atıklar ile katı atıkların toplanması ve taşınması, kent içi temizlik hizmetlerinin yapılması, park ve yeşil alanlar ile ağaçların bakımı, korunması, sulanması ve temizliği hizmetleri vermekteyiz. Fakat, katı atık yönetimi alanındaki çalışmalarımız çıkan bir kararname ile araç kiralama işine döndü. Şu anda sektörde yer alan tüm firmalar, yeni kararname ile kapandı ve çeşitli kurumlara araç kiralama hizmeti sunuyor. Bunun dışında inşaat sektöründe ise park yapımı ve yeşil alanların peyzaj ve düzenlenmesi, altyapı, yol ve köprü, hastane, okul ve konut inşaatları alanında faaliyet gösteriyoruz.

 

Geniş bir araç parkına sahipsiniz. Makine parkınızda hangi araçlar yer alıyor?

Yön Temizlik olarak yaklaşık 200 araçlık bir parka sahibiz. Bu araçların içerisinde hidrolik sıkıştırmalı çöp kasaları, vinçli, vinçsiz, damperli ve mini damperli araçlar, arazözler, hidrostatik süpürge ve yol süpürme araçları ile kazıcı yükleyiciler yer alıyor.

 

 

Yön Temizlik olarak kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

200 aracın bulunduğu Beykoz şantiyesinde 25 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Ekipteki her arkadaşlarımızın farklı görevleri mevcut. Şartname gereği kiralama yaptığımız araçların yıkaması ve bakımları tamamen bize ait. Bunun için araç yıkama ekibimiz var. Bir kademe amirimiz var. Amirimizin altında 4 tane kademe personelimiz bulunuyor. Bu personeller, sadece acil müdahaleler ve yolda kalan araçlara yardımcı oluyor. Onun haricindeki tüm bakım işlemleri, çalıştığımız markalarla yaptığımız servis anlaşmaları doğrultusunda gerçekleştiriliyor ve bizim tarafımızdan kontrol ediliyor. Bakım konusunda çok hassas olduğumuz için iş güvenliği açısından makinelerin bakımlarını olarak yetkili servislere yaptırıyoruz.

 

Yeraltı çöp konteynerlerinin yaygın kullanılması nedeniyle konteynerleri taşımak için vinç yatırımında bulundunuz. Verimli bir şekilde çalışmak için tercih edeceğiniz vinçlerde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? 

Vinç, bizim sektörde yeni bir ekipman. Vinci son 5 yıldır kullanmaya başladık. Vinçler daha önce çöp sektöründe çok fazla kullanılmıyordu. Açıkçası çok da bilgi sahibi olduğumuz bir ekipman değildi. Bu konuda deneme yanılmaya yoluyla tecrübeler edindik ve en sonunda vincin fiziksel dayanıklılığının önemli olduğunu öğrendik. Daha sonra yeraltı çöp konteynerlerinin yaygın kullanılmaya başlamasıyla vinç yatırımına yöneldik. Tabi bu yatırımlar, Avrupa’da 15 yıl önce başladı. Şu anda Türkiye’de de vinç yatırımı artarak devam edecek gibi gözüküyor. Çünkü 7-8 tane yerüstündeki konteynerin topladığı çöpü, bir tane yeraltı konteyneri ile rahatlıkla topluyorsunuz. Bu anlamda yeraltı konteynerleri ciddi bir avantaj sağlıyor. Tabi zaman zaman bulunduğu alana göre dezavantajları da oluyor ama özellikle büyük yerleşim yerlerinde yeraltı konteynerleri çok daha efektif oluyor. Bu anlamda önümüzdeki günlerde de bu alanda kullanılan vinçlerin pazarının katlanarak büyüyeceğini ön görüyorum.

 

 

Vinç yatırımı kapsamında Enka Pazarlama’dan 5 adet Palfinger marka Epsilon C70G77 çöp toplama vinci satın aldınız. Bu yatırımla ilgili neler söylemek istersiniz?

Enka Pazarlama’dan 5 adet Palfinger Epsilon C70G77 çöp toplama vinci satın aldık. Bu yatırımla beraber parkımızdaki vinç sayısı 12’ye çıktı. Şu anda parkımızda farklı markalara ait 7 adet vinç bulunuyor ama Enka Pazarlama ile yaptığımız anlaşma doğrultusunda farklı markalara ait vinçlerimizi de Palfinger ile değiştirmeye başladık. Şartname gereği kullandığımız tüm vinçlerimizi Palfinger’e çeviriyoruz. Çünkü bugüne kadar edindiğimiz tecrübeler, en iyi kullanım ömrüne sahip olan vinç markasının Palfinger olduğu gösterdi. Palfinger vinçlerinin uzun yıllar kullanılmasına rağmen fiziksel yapıları bozulmuyor. Vinçlerin uzun ömürlü olması çok önemli bir etken. Bunun dışında vincin gerçekten dayanıklı, sağlam ve güvenilir olması çok daha önemli. Bununla ilgili maalesef iki üç tane iş kazası yaşadık. Farklı markaya ait vinçlerle vincin yerinden kopması ve düşmesi sonucu iş kazası meydana geldi. Bizim vinçlerimiz kapalı bir fabrikada veya boş bir alanda çalışmıyor. Halkın içerisinde çalışıyor ve vatandaşın yürüdüğü yoldan çöp konteyneri alıyoruz. O yüzden bizim hata yapma lüksümüz yok. En sağlam en dayanıklı olan vinci en iyi bakımı yaparak kullanmak zorundayız.

 

Yatırımınızda neden Palfinger’i tercih ettiniz?

Buna birkaç cevap verebilirim ama en önemlisi sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle Palfinger markasını tercih ettik diyebilirim. Palfinger, bu zamana kadar kullandığımız vinçler içerisinde hem kule yapısı hem bom ve arm anlamında en sağlamı. Ana tercih nedenimiz sağlamlık. Tabi bunun haricinde kumanda panelinin iyi olması, vincin istediğimi hızda çalışması vb. özelliklerinin olması gibi bir sürü sebebimiz var. Tüm bu nedenler Palfinger markasını tercih etmemizde etkili oldu.

 

Palfinger Epsilon C70G77 modelini muadillerine göre öne çıkaran özellikleri nelerdir?

Bu zamana kadar 4 farklı markaya ait vinç kullandım. Palfinger ile diğer markalar arasındaki en büyük fark dayanıklılık. Bir vinç, dünyanın en uzun ömürlü ve en hızlı bir vinci olsun eğer sürekli arıza çıkartıyorsa veya güvenlik konusunda sorunlar yaşanıyorsa bunun hiçbir anlamı yoktur. Bir vinçte en önemli özellik sağlamlık ve dayanıklılıktır. Palfinger de gerek güvenliği gerekse sağlamlık ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir marka.

 

Vinçlerin bakımlarını yetkili servislerde yaptırdığınızı söylediniz. Bu kapsamda satış sonrası hizmetlerin sizin için önemi nedir?

Piyasada bizim gibi çalışan çok fazla firma yok. Servis konusuna herkes farklı bakıyor. Bizim buradaki prensibimiz, elimizden geldiğince az risk alarak doğru iş yapmaya çalışıyoruz. Bünyemizdeki personelimiz tarafından kullandığımız vinçlerin bakımının yapılması teknik olarak mümkün değil. Herhangi bir yaralamalı ve ölümlü kazada bu işin hukuki karşılıkları var. Bizim zorunluluklarımız var. Bunların karşılanması için markaların yetkili servisleri tarafından periyodik olarak her şeyinin kontrol edilerek, bakımlarının yapılması gerek. Yön Temizlik olarak ayrıca dışardan bir firma ile anlaşıp, makine mühendisine vinçlerimizin her ay tekrardan çalışılabilir olduğunu belgeleterek işi daha da garanti altına almaya çalışıyoruz. Onun dışında yıllık olarak iş güvenliği anlamında bunların denetimleri yapılıyor. Bizim buradaki en büyük amacımız vinçlerin doğru şekilde bakımlarının yetkin kişiler tarafından yapılmasıdır. O yüzden yetkili servislerle çalışıyoruz ve bu konuyu oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda da Enka Pazarlama’dan da satış sonrası hizmetlerle ilgili gerekli hizmeti sorunsuz olarak alıyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hidromek’in güçlü ve dinamik toprak silindirleri sahada

SONRAKİ HABER

TürkTraktör, yılın ilk yarısında üretimini yüzde 23 artırdı

BENZER HABERLER
Total
0
Share