İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

YÖRÜKOĞLU, KALİTE İÇİN ENKA İLE YOLA DEVAM EDİYOR

UŞAK’TA KUM OCAĞI İŞLETMECİLİĞİ YAPAN YÖRÜKOĞLU MADENCİLİK, KUM ÜRETİMİNDE KULLANILMAK ÜZERE HITACHI SÜPER UZUN BOM ZX350LCH-5A EKSKAVATÖRÜNÜ PARKINA KATTI. DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ VE YÜKSEK PERFORMANS SUNAN MAKİNELERİN YANI SIRA SERVİS HİZMETLERİNDE YAŞANAN AKSAKLIKLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN TEK MARKA İLE ÇALIŞMAYI HEDEFLEYEN FİRMA, ENKA PAZARLAMA İLE YOLUNA DEVAM EDİYOR.

Uşak bölgesinde bulunan iki adet kum ocağıyla üretim faaliyetlerini yürüten Yörükoğlu Madencilik, kum ocağı işletmeciliğinin yanı sıra inşaat malzemeleri satışı, hazır sıva tesisleri ve tarımsal alanlarda da çalışmalarını sürdürüyor. Kum üretiminde en önemli unsur olarak kullandıkları iş makinelerini Enka Pazarlama’dan tedarik eden firmanın filosunda 4 adet Hitachi marka ekskavatör ve 1 adet Kawasaki lastikli yükleyici bulunuyor. Güçlü makinelerle çalışmanın yanı sıra servis hizmetlerinde yaşanan aksakları da bertaraf etmek için tek bir markayla çalışmayı hedefleyen Yörükoğlu Madencilik, Enka Pazarlama ile yoluna devam ediyor.

ZORLU ŞARTLAR TECRÜBEYLE AŞILIYOR

Serkan YILMAZ – Yörükoğlu Madencilik Genel Müdürü

Kum ocağı işletmenin en zorlu yanının sahalardaki cevherlerin dengesiz olmasından kaynaklandığını söyleyen Yörükoğlu Madencilik Firma Sahibi Serkan Yılmaz, “Çalışacağımız alanın tamamına ilişkin hiçbir zaman kesin bir bilgiye sahip olamıyoruz. Yukarıdan bakarak ya da yapılan sondaj çalışmalarıyla madeni çözemiyorsunuz. Doğru araziyi seçmek biraz tecrübeye dayanıyor” dedi ve alınacak saha izinler hakkında da şu açıklamalarda bulundu: “Maden sahalarında çalışmak için zorlu bir izin alım sürecinden geçiyoruz. Bunun için işimize uygun olan ama kullanılmayan tarım arazilerini bulmanız gerekiyor. Ayrıca kum ocağını aldığınızda ne kadar cevher çıkacağını bilemiyorsunuz. Bazı yerlerden çok fazla çıkarken bazı yerlerde ise hiç beklemediğiniz bir anda cevheriniz bitebiliyor. Bunun dışında üretimin verimliliği de çok önemli. Bazen çok taşlı malzemeler gelebiliyor. Aynı zamanda su içi kazı yaptığımız için işimiz biraz daha zorlu ilerliyor.”

‘HITACHI SÜPER UZUN BOM ZX350LCH-5A’ FİLOYA EKLENDİ

Uşak’ın merkezinde bulunan en büyük şantiyelerinde günlük ortalama 2000 – 2500 ton arası cevher üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Serkan Yılmaz, üretimde en temel unsurlardan bir tanesinin de iş makineleri olduğuna dikkat çekti. Yılmaz “Akaryakıt fiyatlarının pahalılığından kaynaklı tercih edeceğimiz makinenin yakıt tüketiminin düşük olması gerekiyor. Bu sebeple az yakan ve performansı yüksek makineler tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra bir diğer önemli kriterimiz servis. Makineyle ilgili herhangi bir aksaklık yaşadığımız zaman servisin en kısa sürede bize destek olması gerekiyor” dedi. Yörükoğlu Madencilik’in makine parkında Enka Pazarlama’dan satın alınan 4 adet Hitachi ekskavatör ile 1 adet Kawasaki lastikli yükleyici bulunuyor. Filolarındaki makineleri tonaj bakımından küçükten büyüğe doğru sıralayan Serkan Yılmaz, “Çalışmalarımızda Hitachi markasına ait 1 adet ZX130-5A, 1 adet ZX280 LCH-3, 1 adet ZX300 LCH-5A ve parkımıza yeni kattığımız süper uzun bomlu ZX350LCH-5A ekskavatörünü kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK YAKIT, YÜKSEK PERFORMANS

2011 yılında Enka Pazarlama ile tanıştıklarını ve çalışmaya başladıklarını belirten Serkan Yılmaz, “Enka ile uzun yıllara ve güvene dayanan bir ilişkimiz var. Dönem dönem farklı marka makinelerde kullandık ama Hitachi’nin sağladığı avantajları hiç bir markada bulamadık. Hitachi’nin özellikle yakıt ölçümlerinde yüksek tasarruf sağladığını gördük. Yakın zamanda parkımıza kattığımız uzun erişimli ZX350LCH-5A ekskavatörümüzün de yakıt tüketimi daha küçük boyutlu makinelerle aynı ölçüde olduğu için işletmemize büyük tasarruf sağlıyor. Hitachi’nin makineleri dayanıklılık ve güç anlamında da öne çıkıyor” şeklinde konuştu.

“KALİTELİ SERVİS İÇİN TEK MARKA ÇALIŞACAĞIZ”

Yörükoğlu Madencilik olarak farklı markalarla çalışmak yerine tek marka ile çalışmak istediklerini kaydeden Serkan Yılmaz, “Her makineye ayrı bir servis çağırmak çok büyük bir maliyet oluyor. Bu sebeple sahamıza gelen servis ekibinin aynı anda 3-5 makineyi kontrol edebilmesi için makine parkımızın tamamını Enka Pazarlama’nın pazara sunduğu makinelerden oluşmasını istiyoruz. Hizmetlerinden ve servis kalitesinden memnun kaldığımız için yolumuza Enka ile devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni makine yatırımları yapacağız ve tercihimiz tekrardan Enka olacak” dedi.

MADEN SAHALARI TURİZME KAZANDIRILIYOR

Türkiye’de yüzlerce kum ocağının olduğunu ve hepsi kazıldığında göletlerin oluştuğunu söyleyen Serkan Yılmaz, “Çalışma yürüttüğümüz bu arazilerin tapuları bizde olduğu için kum üretimimiz bittikten sonra alanı nasıl değerlendirebiliriz? diye çok düşündük. Sonra akıllara balıkçılık geldi. Uşak merkezde bulunan işletmemizdeki göletlerde cevherin bitmesi itibarıyla çekme payları verilip, çevre düzenlemesi yapılacak ve ağaçlandırılacak. Sonrasında ise Türkiye’nin en büyük özel balık avlarını açmış olacağız. Bu arazileri konaklamalı kırsal turizm merkezi olarak kullanacağız. Hem yavru balık yetiştireceğiz hem de misafirlerimizi burada ağırlayacağız. Tarım arazileriyle alakalı arazi incelemesi de yapılacak eğer mümkünse hobi bahçeleri de yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İLK ÜÇ ÇEYREK SAKİN GEÇTİ

SONRAKİ HABER

XYLEM, ANADOLU FLYGT’I SATIN ALARAK TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİNİ GENİŞLETİYOR

BENZER HABERLER
Total
0
Share