İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ZEMİNE HÜKMEDEN MAKİNE: HYUNDAI HX350L

HASEL İŞ MAKİNALARI, HYUNDAI’NİN 20 – 35 TON ÇALIŞMA AĞIRLIĞI SINIFINDAKİ YENİ HX220L, HX300L, HX350L MODELLERİNİ KULLANICILARININ BEĞENİSİNE SUNDU. MAKİNA MARKET OLARAK HYUNDAI ÜRÜN MÜDÜRÜ RENDA TOKSÖZ İLE BİR ARAYA GELEREK, HX SERİSİ AİLESİNİN İÇERİSİNDE YER ALAN VE OPERATÖR GÜVENLİĞİ, KABİN KONFORU, YAKIT TASARRUFU VE AKILLI GÜÇ YÖNETİM SİSTEMİ ÖZELLİKLERİYLE ÖN PLANA ÇIKAN HX350L MODELİNİ İNCELEDİK.

 

Hasel, Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Hyundai markasının HX Serisi paletli ekskavatörlerini pazara sunmaya başladı. Hasel İş Makinaları’nın kaliteli servisi ve satış sonrası hizmetleriyle Türkiye’de boy göstermeye başlayan HX Serisi, kısa süre içerisinde sahalardaki yerini aldı. Makina Market olarak Hyundai Ürün Müdürü Renda Toksöz ile kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören HX350L modelini inceledik.

 

GÜVENLİK

Hyundai HX350L’nin kabin konforu, güvenlik ve performansıyla ön plana çıktığını belirten Renda Toksöz, makinenin birçok önemli avantaja sahip olduğuna dikkat çekti ve HX350L modelini güvenlik kriterleri kapsamında şu şekilde değerlendirdi: “Makineye binerken veya inerken tutunmayı sağlayan korkuluklar ve tüm basamakların üstüne yerleştirilen çelik tırnaklı pleytler kaymayı ve düşmeyi engelleyerek operatör güvenliğini sağlıyor. Ayrıca HX350L’nin geri sürüşü esnasında otomatik olarak devreye giren arka kamerası, uyarı amacıyla yerleştirilmiş kedi gözleri ve makine hareket halindeyken yanına yaklaşılmasını önlemek amacıyla geliştirilen sensörler (opsiyonel), operatöre güvenli bir kullanım imkanı sağlıyor. Bunların yanı sıra çalışma esnasında yukarıdan düşebilecek taşların operatöre zarar vermesini engellemek amacıyla da makinenin hem kabin üstüne hem de ön camına özel bir kabin koruyucusu yerleştirildi. Bunlara ek olarak arzu edildiğinde devreye alınabilen makinede hırsızlıklara karşı önlem amaçlı geliştirilmiş bir kodlama sistemi de bulunuyor” dedi.

 

YENİ SOĞUTMA SİSTEMİ VE BÜYÜTÜLMÜŞ HAVA GİRİŞİ

Makinenin soğutma sistemiyle ilgili bilgi aktaran Renda Toksöz, “HX serisinin soğutmasında hava akışını iyileştiren üç-kademeli ve dikey yerleştirilmiş soğutma modülünün yanı sıra, tozların ve partiküllerin makine içine girmesini azaltan bal peteği dizaynı havalandırma kapakları ve eski modele göre %20 oranında büyütülmüş olması sayesinde soğutma sistemine daha fazla hava girişini sağlıyor ve bu şekilde soğutma sistemi daha verimli çalışmaktadır. Ayrıca ana pompanın bulunduğu bölmeye daha önceki 9 serisinde motor kaputundan ulaşılan ikinci mazot filtresi konarak servis kolaylığı sağlıyor” ifadelerini kullandı. 

 

KONFORLU ÇALIŞMA ORTAMI 

Kabin içindeki en büyük değişikliğin iç hacmindeki yaklaşık %13’lük büyüme olduğunu belirten Toksöz, operatörün iş verimini arttırmak için birçok elektronik fonksiyonun kabinde kolayca görülüp erişilebilecek konuma yerleştirildiğini söyledi ve şunları ekledi: “Makine tasarlanırken operatör ön planda tutuldu. Makinenin kabininde radyo, klima, eşya dolabı, şarj çıkışı gibi operatör konforunu öne çıkaracak özellikler bulunuyor ve kolayca ulaşılabilen yerlere yerleştirilmiştir. Makinede operatör konforu için süspansiyonlu ve ayarlanabilir koltuk mevcut olurken, kabinin üstünde de içeriyi havalandırmak için sunroof yer alıyor. Ayrıca operatör görüşünü üst seviyeye çıkarabilmek için kabin içinde tamamen açılan ön cam tasarımlarıyla konfor arttırılıyor.” 

 

 

DİJİTAL EKRAN AYARLARI

HX Serisi’nde 7 inç ekranın %15 büyütülerek 8 inçe çıkartıldığını ifade eden Ürün Müdürü Toksöz, makinede bulunan dijital ekrandan motor devirleri, yakıt tüketimi, motor sıcaklığı, hidrolik sıcaklık ve makineye ait tüm verilerin kolaylıkla takip edebildiğine dikkat çekti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: HX350L’de bulunan dijital ekranda makineyle ilgili birçok ayar dokunmatik olarak yapılabiliniyor. Bunlardan bazıları:

 

 • Power tuşuna basılarak makinede bulunan P,S,E çalışma modları seçilebiliyor.

 

 • Work tuşuyla iş modu seçilerek kovayla, kırıcı ile veya başka bir ataşmanla çalışma ayarlanabiliyor.

 

 • User tuşuna basılıp makine çalıştırıldığında motor devri ve pompa debisi kullanıcıya göre istenirse ayarlanabiliyor. 

 

 • Bom veya dönüş önceliği  dijital olarak ayarlanabiliyor.

 

 • Escape düğmesine basılarak arka kamera anlık olarak aktif hale getirilebiliyor.

 

 • Makinenin boşta çalışmasını engellemek için otomatik olarak kodlanabilen ve en az 2 dakika çalışmadığında kendiliğinden stop etmesini sağlayan sistem ekran üzerinden ayarlanabiliyor.”

 

 

AKILLI GÜÇ YÖNETİMİ

HX350L’deki gelişmiş (IPC) akıllı güç kontrolü sayesinde pompa debisini ve motor gücünü çalışma şartlarına göre optimize ettiğini ve bu sayede günlük yakıt verimliliğini noktasında kullanıcılarına avantajlar sağladığının altını çizen Toksöz, “HX350’de, ana valf grubunda ve pompalarda yapılan yeniliklerle akıllı güç yönetimi geliştirildi. Böylece makine hangi modda çalışırsa çalışsın ihtiyaca göre hem pompa debisini düşürüyor hem de motor devrini 100 devir düşürerek yakıt tasarrufu sağlıyor” dedi.

 

YÜRÜYÜŞ TAKIMI VE ATAŞMANLAR

HX Serisi’nin üst ve alt yapısı ve ataşmanlarının sahada istenenden daha yüksek dayanıklılığa sahip olduğu, saha testleri ve simülasyonlarla teyit edildiğini kaydeden Toksöz, “Çalışma sırasında makineye çarpacak taşlar istikamet tekerine zarar vermesin diye yanlara yerleştirilen barlar tarafından korunuyor. Ayrıca yürüyüş takımında alt kısmında 9 adet yürüyüş, üst kısmında ise 2 adet taşıyıcı makara bulunuyor. HX Serisinde ekipman ve ataşman arasındaki bağlantı parçalarının yağlanma özelliği arttırıldı. Ataşmanlar ile aradaki boşluklar aşınmaya karşı -dayanıklı uzun-ömürlü pimler, burçlar ve polimer şimler ile minimize edilmiş olup, değişmez dayanıklılık ve en yüksek performans sağlandı. Arm ve kova arasındaki konektör üzerinde aşınmayı minimize etmek için, arm’ın alt iç kısmına çelik ilave saçlar takıldı. Bu şekilde kol’un çalışma ömrü uzamaktadır” şeklinde konuştu.

 

YÜKSEK PERFORMANSLI MOTOR

HX350 modelinin Tier 3 Motor ile donatıldığını aktaran Ürün Müdürü Renda Toksöz, “Makinedeki çevre-dostu yüksek-performanslı motor ile hem mükemmel yakıt verimliliği, hem de yüksek güç elde edilir. Çeşitli sahalarda zorlu testlerden geçmiş olağanüstü çalışma performansı her tür kullanıcının beklentisini karşılar” dedi.

 

 

AYDINLATMA SİSTEMİ

Toksöz “Makinede 4 adet ön bomda, 2 adet sağ tarafta, 1 adet kabin altında, 1 adet takım sandığının altında, 1 adet arka alanda ve 4 adet kabin üstünde olmak üzere 13 adet aydınlatma bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

HYUNDAİ HX350L PALETLİ EKSKAVATÖR ÖZELLİKLERİ 

 • Makine takip sistemi – “HI-MATE” (opsiyoneldir)
 • Geri Görüş Kamerası
 • İhtiyaç anında hidrolik güç arttırma sistemi – POWERBOOST
 • Gereksiz yakıt tüketimini engelleyen otomatik rölanti sistemi – AUTO IDLING
 • Hidrolik silindirlerde sarsıntıyı önleyen yastıklama özelliği
 • Kule dönüşünde frenleme ve darbe sönümleyici valfler
 • Ağır yüklere karşı dayanıklı, X tasarımı ana şase
 • Yüksek kalitede çelikten üretilen yürüyüş takım bileşenleri
 • Yüksek kalitede çelikten robot kaynak teknolojisi ile üretilen ağır hizmet tipi bom ve arm
 • Dayanıklı ve geniş tasarım sayesinde yüksek kule dönüş torku
 • Mazottan su ayırıcı filtre
 • Klima ve kabin iç ısıtma sistemi
 • Elektrikli yakıt ikmal pompası
 • Yürüme yollarında kaymayı önleyen delikli plakalar
 • 2 adet makara koruma muhafazaları
 • Rops kabin
 • Kule dönüş ve motor kompartmanları ağır hizmet tipi alt koruma saçları
 • Ekstra çalışma ışıkları bom’da 4 adet, 4 adet kabin üstü, 1 adet kabin altı, 1 adet kabin arkası, 1 adet arka ağırlık arkasında bulunmaktadır
 • Düşük yakıt tüketimi için ECO Mode
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

BRİSA’DAN SEKTÖRDE BİR İLK DAHA: DİJİTAL FİLO - FİLOFİX UYGULAMASIYLA TEK TUŞLA MOBİL YOL YARDIM HİZMETİ

SONRAKİ HABER

Pİ MAKİNA’DA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share