İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2023 yılında inşaat malzemesi ihracatı 29,38 milyar dolar oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi kasım ayı sonuçlarına göre ihracat, 2,39 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayında bir önceki ekim ayına göre 60 milyon dolarlık düşüş gösteren ihracat, bir önceki yılın kasım ayına oranla yüzde 6,8 geriledi. Ortalama birim fiyatı olarak 0,65 dolar/kg seviyesinde gerçekleşen kasım ayı ihracat miktarı 3,65 milyon tona düşerken, 12 aylık inşaat malzemesi ihracatı ise 29,38 milyar dolara geriledi.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin 2023 Kasım ayı sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi ihracatı, kasım ayında da gerilediği, ihracat pazarlarındaki durgunluğun devam ettiği belirtildi. Ayrıca Türk lirasının kasım ayında değer kaybetmesiyle birlikte, ihracata katkısı sınırlı kaldı. İnşaat malzemesi ithalatı ise yılın en düşük seviyesine gerilediği ifade edildi.

İhracat değer olarak yüzde 6,8 geriledi

Rapora göre Kasım 2023’teki inşaat malzemesi ihracatı bir önceki aya göre 60 milyon dolar gerileyerek 2,39 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İnşaat malzemesi ihracatı miktar olarak kasım ayında 3,65 milyon ton oldu. Kasım ayında değer olarak bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 6,8’lik gerileme gösteren ihracat, miktar olarak ise aynı dönemde yüzde 8,9’luk düşüş yaşadı. İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ise kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 0,65 dolar/kg oldu. 12 aylık inşaat malzemesi ihracatı ise 29,38 milyar dolara geriledi. Kasım 2023 itibarıyla yıllık ihracat miktar olarak yüzde 22 azalarak 45,82 milyon tona indi. Yıllık ortalama ihracat birim fiyatı ise yüzde 10,5 artarak 0,64 dolar/kg oldu.

İnşaat malzemesi ithalat birim fiyatı, Kasım 2023’te geriledi

Sektöre dair ithalat rakamlarına ilişkin de bilgi verilen raporda, 2023 Kasım ayında inşaat malzemesi ithalatının 2022 Kasım ayına göre yüzde 1,3’lük düşüşle 864 milyon dolara gerilediği belirtildi. Döviz kurundaki artışın ithalatı yavaşlatıcı etkilerinin hissedildiği süreçte, kasım ayı inşaat malzemesi ithalatı 279 bin 385 ton seviyesinde gerçekleşerek yılın en düşük seviyesine geriledi. Ortalama yıllık inşaat malzemesi ithalat birim fiyatı ise Kasım 2023’te 3,09 dolar/kg seviyesine yükseldi.

İhracat performansı azalıyor

İnşaat malzemesi sanayisinde alt sektörlerin ihracat performansı, 2023 Kasım ayında bir önceki ekim ayı ile geçen yılın kasım ayına göre zayıflama gösterdi. 2023 yılı kasım ayında sekiz alt ürün grubunun dördünde ihracat birim fiyatları Kasım 2022’ye göre düşüş gösterirken, dördünde ise yükseldi. Buna göre mineral, taş ve toprak ürünlerin ortalama ihracat birim fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artarken, elektrik malzemesi ve teçhizatlarında yüzde 6, yalıtım malzemesinde yüzde 2,2, prefabrik yapılarda ise yüzde 9,7 artış gösterdi. Demir çelik ürünleri ihracat birim fiyatları yüzde 5,8 azalırken, metal bazlı ürünlerde yüzde 5,5, ağaç ve ahşap ürünlerde de yüzde 9,5 oranında düşüş gösterdi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Develon İş Makinaları, Ordu OSKİ'nin altyapı projelerinde baş rolde

SONRAKİ HABER

İMDER ve İSDER, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile istişarelerde bulundu

BENZER HABERLER
Total
0
Share