İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2025 yılında Türkiye’deki kamyon sayısı 1 milyonun üzerinde olacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Motorlu Kara Taşıtları’nın Haziran 2022 verilerini paylaştı. Verilere göre; Türkiye’de toplamda 900 binden fazla ağır tonajlı kamyonun trafiğe kaydının yapıldığı görüldü. Kamyonların trafiğe kaydının artış oranı değerlendirildiğinde, ilerlemenin bu şekilde olması durumunda; 2025 yılında trafiğe kayıtlı kamyonların sayısının 1 milyonu geçeceği öngörülüyor.

TÜİK tarafından yayımlanan raporda Türkiye’de toplam 25,8 milyon aracın trafiğe kaydolduğu ve bu araçların 900 binden fazlasının ağır tonajlı kamyon olduğu bilgisi verildi. Haziran ayı özelinde bakıldığında ise 109 bin 277 araç trafiğe kayıt yaptırdı ve ağır tonajlı kamyonlar trafiğe yeni kayıt yaptıran araç türleri içinde 4. sırada yer aldı. Sıralama sırasıyla; otomobil, kamyonet, motosiklet ve kamyon şeklinde oldu.

Bölgelere ve şehirlere göre kamyon dağılımı

Türkiye’de en çok kamyon %28,3 oranla Marmara’da bulunuyor. Marmara’da en çok kamyonun bulunduğu il olarak 15,8 oranla İstanbul başta geliyor. Marmara’yı sırasıyla %21,9 oranla İç Anadolu, %14,4 oranla Akdeniz, %13,1 oranla Ege, %10,0 oranla Karadeniz, %6,8 oranla Güney Doğu Anadolu ve %5,5 oranla Doğu Anadolu takip ediyor. Kamyon sayısının en az bulunduğu il ise 456 adet ile Tunceli oluyor.

Trafiğe kaydı yapılan araç sayılarında düşüş

Raporda ocak-haziran döneminde trafiğe kaydı yapılan araç sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3 azalma olduğu ve 581 bin 330 araç şeklinde gerçekleştiği dikkat çekti. Trafikten kaydı silinen taşıt sayısı ise %9,0 azalarak 19 bin 249 oldu. Böylece 2022 yılının ilk 6 ayı sonunda trafikteki toplam taşıt sayısı 562 bin 81 adet oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ERG İnşaat’ın üstlendiği Ankara - İzmir yüksek hızlı tren hattı temel atma töreni gerçekleştirildi

SONRAKİ HABER

HCC Maden, Epiroc kalitesi ve Karoc’un hizmetleri ile yüksek üretkenliği yakaladı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share