İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AKÇAY PETROL, KROM OCAKLARINDA ‘HİDROMEK’ İLE DAHA GÜÇLÜ

MADENCİLİK ALANINDA FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARIN HAFRİYAT VE ÜRETİM İŞLERİNİ ÜSTLENEN AKÇAY PETROL, HİDROMEK’İN ZORLU SAHA ŞARTLARINDA MAKSİMUM PERFORMANS, UZUN ÖMÜRLÜ VE SORUNSUZ KULLANIM SUNAN HMK 410 LCUHD PALETLİ EKSKAVATÖRÜ İLE İŞLERİNİ HIZLANDIRDI. FİRMA, ŞU ANDA AKTİF OLARAK ÇALIŞTIĞI KROM OCAĞINDA HİDROMEK EKSKAVATÖRLERİ İLE GÖZ DOLDURUYOR.

Adana’nın Aladağ İlçesi’ndeki krom ocaklarının hafriyat ve üretim işlerini yürüten Akçay Petrol, makine parkında yer alan Hidromek ekskavatörleriyle bölgedeki çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürüyor. Şu anda Çeltik Madencilik’in taşeronu olarak krom ocağında faaliyet gösterdiklerini belirten Akçay Petrol Ortağı Ahmet Akçay, “Aladağ bölgesinde krom madenciliği alanında çalışan firmalar bulunuyor. Biz de bu alanda faaliyet gösteren bir firmayız. Bu sahada %10-15 civarında tenörü yüksek 34 üstü parça cevher üretiyoruz. Onun dışında krom tenörü olarak 8-10 derece civarında tüvenon cevher üretimi de gerçekleştiriyoruz. Çıkarttığımız ürünleri, ana firmalar kendi konsantre zenginleştirme fabrikalarında çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra ihraç ediyor. Ürünlerin %90’lık kısmı Çin’e, bir kısmı da Avrupa’ya gönderiliyor” dedi.

Ahmet AKÇAY – Akçay Petrol Ortağı

ALADAĞ, KROM REZERVİNDE DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye’deki krom rezervinin %20’sinin Adana Aladağ Bölgesi’nde bulunduğunu ifade eden Akçay, bölgelerinde krom üretiminde önemli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi ve şunları ekledi: “Aladağ ilçesi krom rezervine sahip bir önemli bölge. Son yıllarda krom madenciliği alanında faaliyet gösteren firmalar, bölgeye önemli yatırımlarda bulundu. Şu anda Aladağ’ın nüfusu 15-17 bin civarındadır. Nüfusun yüzde 30’u da krom sektöründe çalışıyor.”

EKSKAVATÖRDE TEK TERCİH HİDROMEK

Şu anda çalıştıkları ocakta tüvenen krom cevheri üretimi yaptıklarını kaydeden Ahmet Akçay, üretim aşamasında iş makinelerine yoğun olarak ihtiyaç duyduklarını ve bu kapsamda Hidromek ile tanıştıklarının altını çizdi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hidromek ile 2015 yılında tanıştık. Makinelerini kullanmaya başladık ve çok memnun kaldık. Bu sebeple sonraki süreçte Hidromek’ten makine satın almaya devam ettik. Şu anda makine parkımızda Hidromek’e ait 4 adet ekskavatör bulunuyor. Ekskavatör grubunda sadece Hidromek’i tercih ediyoruz.”

“HMK 410 LCUHD SINIFININ EN İYİSİ”

Yakın zamanda gerçekleştirdikleri makine yatırımı ile birlikte HMK 410 LCUHD paletli ekskavatörü parklarına eklediklerini aktaran Ahmet Akçay, krom ocağında çalışacak 35-45 ton sınıfındaki en iyi makineyi tercih ettiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Bizim işimizde hafriyat ve üretim büyük önem arz ediyor. Krom biraz daha ince iş olduğu için çok büyük makinelerle hafriyat ve üretim faaliyetlerimizi düzenli olarak yapamıyoruz. Büyük makinelerle ekonomiye kazandırmamız gereken kromu israf edebiliriz. Bundan dolayı 35-45 ton arasında bir makine ihtiyacımız vardı ve bu yatırımımızda HMK 410 LCUHD’yi tercih ettik. HMK 410 LCUHD’nin ultra ağır hizmet yapısı ve birçok özelliği geliştirilmiş. Örneğin; makineyi bazen kırıcı ile kullanmak zorunda kalıyoruz ve ince iş yaparken çok iyi performans sergiliyor. Ayrıca düşük yakıt tüketimi de üretim maliyetlerimizi düşürerek, avantaj sağlıyor. Öte yandan makinede bazı geliştirmeler yapılarak farklı filtreler konulmuş. 35-40 ton sınıfında daha önce farklı markalara ait makineler kullanıyorduk. HMK 410 LCUHD’yi kullandıktan sonra aradaki farkı çok iyi anladık.”

“MAKİNE VE SERVİSİN KALİTESİNDEN, HIZINDAN ÇOK MEMNUNUZ”

Makinenin gücü ve performansının yanı sıra satış ekibinin hizmetleri, servis hizmet ağı ve kalitesinden de memnun olduklarını ifade eden Akçay, “Bir markanın müşteri ilişkileri ve sattıkları makinenin arkasında durmaları bizim açımızdan büyük önem arz ediyor. Hidromek’in satış ekibi ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Aynı şekilde servis tarafına da ne zaman ihtiyaç duysak anında ulaşabiliyoruz. Bu durum bizi çok memnun ediyor. Bazı markalarda arızalanan bir parça yüzünden makine 15-20 gün yatıyor. Bu da büyük bir sorun oluyor. Hidromek’te bu tarz sorunlar yaşamıyoruz. Makinenin ve servisin hem kalitesinden hem de hızından çok memnunuz. ” dedi.

“HİDROMEK İLE YOLA DEVAM”

2015 yılından bu yana Hidromek’ten 4 adet ekskavatör aldıklarına değinen Ahmet Akçay, Hidromek’in makinelerini sürekli olarak geliştirdiğini ve ilerleyen süreçlerde yapacakları makine yatırımlarında da Hidromek ile yola devam edeceklerini belirtti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TEKPINAR MERMER’İN İŞ MAKİNESİNDEKİ GÖZDESİ: “HITACHI”

SONRAKİ HABER

İNAN MAKİNA, BAYİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share