İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Ankara’nın raylı sistem ağı genişliyor

Raylı sistem ağını güçlendirmeyi ve toplu ulaşım araçlarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan Arup, Ankara’nın M2 ve M4 metro hatlarının uzatılması projelerini üstlendi. Bu projelerle Kızılay – Çayyolu metro hattı Yaşamkent ve Bağlıca bölgelerine, Keçiören metro hattı ise Ovacık’a kadar uzatılacak.

Arup, Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’da raylı toplu taşıma ağının geliştirilmesi ihtiyacına yönelik olarak iki ayrı metro hattının kentin farklı yakalarına doğru uzatılması projelerini hayata geçiriyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım hizmetleri veren kuruluşu EGO’nun yürüteceği projenin ilk ayağı, mevcut M2 Kızılay – Çayyolu metro hattının, kentin batı aksında yer alan Yaşamkent ve Bağlıca bölgelerine uzatılmasını kapsıyor. Uzatma hattının toplam uzunluğu Çayyolu hattının Koru İstasyonu’ndan sonra toplam 7.72 km olacak ve burada 5 istasyon bulunacak.

Kuzey-Güney aksında kesintisiz ulaşım sağlanacak

Ankara’da araç trafiğinin azalmasına sağlayacak projede Yaşamkent de raylı sistem hattına dâhil edilecek. Ayrıca kentin kuzeyinde işletilen mevcut M4 Keçiören metro hattının, kuzey- güney aksında son istasyon olan Şehitler İstasyonu’ndan başlayarak toplam 5.5 km ve 4 istasyon ile Dikmen’e kadar uzatılması ve metro depo sahasının tasarlanması ise projenin ikinci ayağını oluşturuyor.  Bu aksta yer alan Sanatoryum Hastanesi’ne, Bağlum, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek olan hat, mevcut M4 hattının güneyde Dikmen’e uzatılması projesiyle bir bütün olarak Kuzey-Güney aksında kesintisiz ulaşım sağlanmasını kolaylaştıracak. Her iki hat uzatmasının projelendirme çalışmalarının 1 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Borusan Cat, yeni revizyon merkezini Atyrau’da açtı

SONRAKİ HABER

Samoter’in yeni teknolojik kalbi “Samoter Lab” başladı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share