İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Ankara’nın yolları AS-TA-MA’ya emanet

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı bünyesindeki Ar-Ge merkezinde yerli üretim asfalt tamir makinesi geliştirdi. AS-TA-MA adı verilen makine, büyük makinelerin giremediği yerlere rahatlıkla girerek asfaltlarda meydana gelen bozuklukları kısa sürede onararak hem personel hem de zaman açısından büyük bir avantaj sağlıyor. AS-TA-MA’nın avantajlarını ve teknik özelliklerini Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Kaldırım Yapım ve Bakım Onarım Şube Müdürü Tolga Kepir ile konuştuk.

 

AS-TA-MA fikri nasıl ortaya çıktı? Makinenin üretim aşamasına geçene kadarki süreci hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın talimatları doğrultusunda aktif hale getirdiğimiz Ar-Ge şefliğinde hali hazırda kullandığımız birçok makine ve ekipman için uzun ömürlülük ve ekonomiklik arayışı içerisinde tasarım yapabiliyoruz. Ar-Ge departmanımızda birçok ürünü geliştirerek daha ekonomik ve hızlı hizmet etmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda internet üzerinde asfalt eritme makinesinin ithal ürününü gördük. Başkanımızın desteği ile bu ürünü geliştirmeye karar verdik. İlk etapta ürünün elektrikli versiyonunu bir firmadan rica ettik ve geliştirdik. Ancak ürünün 380 volt oluşu ve asfaltı 30 dakikada eritmesi kullanım zorluğu yarattı. Konu ile ilgili Ostim Sanayi Bölgesi’nde araştırma yaparken bir firmanın da bu ürün üzerinde çalıştığını öğrendik. Firmayla görüştüğümüzde firmanın elinde LPG ile çalışan çok ilkel bir tasarım olduğunu öğrendik. Daha sonra Gazi Üniversitesi’nden uzman hocaların yardımı ile yaklaşık 4 ay süren yoğun bir geliştirme döneminin ardından ortaya bugün ki ürün çıktı. İlk etapta çift motorlu olarak tasarlanan makine ileri ki aşamada tek motorlu tasarımıyla üretilecek. Yeni tasarımıyla birlikte 23 dakikalık asfalt tamir süresinin 8-10 dakikaya düşmesi planlanırken, seri üretime geçilmesinin ardından Fen İşleri’ne bağlı şefliklerin tamamına bu makinelerden verilecek.

 

Makinenin teknik özellikleri ve kullanım amacı hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

AS-TA-MA sanayi tipi yüz litrelik bir tüple 30 saat çalışabilirken, tamir işleminin ardından yol kısa sürede trafiğe açılabiliyor. Kullanım amacı özelikle noktasal bazlı asfalt hasarlarını gidermek. Yaklaşık 15 dakika içerisinde asfalttaki bir çukurun tamiratı tamamen yapılmış oluyor. Amerika ve Rusya’da da yaygın olarak kullanılan teknoloji ilk kez Başkent’in cadde ve sokaklarında asfalt tamiri yapıyor. AS-TA-MA asfalt tamir makinesi yağmurlu havalar dahil her türlü mevsim koşulunda kullanılabilme özelliğine de sahip. Mevcut asfaltın tekrar kullanılması prensibi üzerine çalışan AS-TA-MA, hızlı ve pratik şekilde asfalt zemini ısıtarak yeniden şekillendiriyor.

 

Makinenin avantajları nelerdir?

Makina karlı veya yağmurlu havalarda çalışabildiğinden özellikle kış aylarında daha önemli hale geliyor. Normal bir çukuru tamir etmek için ortalama 10 farklı kişi ve 6 farklı iş makinası 33 dakikada yapılması gerekirken bu makina için 3 personel ve 23 dakika yeterli oluyor.

Makineyi kullanan belediye çalışanlarından nasıl geri dönüşler aldınız?

Geri dönüşleri gayet olumlu uzun sure olumsuz şartlarda denemeler yaptık ve sıkıntı yaşamadık. AS-TA-MA oldukça kullanışlı ve avantajı var.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Teşekkür ediyoruz. Bu ve bunun gibi birçok ürünü daha kaliteli ve ekonomik hizmet vermek için geliştirmeye devam etmek istiyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“Makinenizi, bütçenizi ve işinizi koruyoruz”

SONRAKİ HABER

İş makineleri “DİMSAY” ile dijital kimlik kazanıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share