İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Ascendum Makina’nın yeni CEO’su Tolga Polat’tan ilk mesaj: “Dijitalleşme yolculuğunun oyun kurucusu olacağız”

Volvo İş Makinaları, SDLG İş Makinaları, SANY Paletli Vinç ve Forekazık Makinalarının, Metso Outotec Kırma Eleme Ekipmanları’nın Türkiye distribütörü olarak hizmet veren Ascendum Makina Tic. A.Ş.’nin Türkiye ayağında 22 yıldır şirket bünyesinde görev yapan Tolga Polat şirketin yeni CEO’su oldu. Yeni CEO Tolga Polat kendi döneminde gerçekleştireceği hedeflerinden 2023 yılına dair öngörülerine kadar birçok konu hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde 14 farklı ülkede, 1500’den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren ve 35 binden fazla iş makinesi aktif olarak çalışan Ascendum Group bünyesindeki Ascendum Makina Türkiye’de önemli bir görev değişikliği gerçekleşti. 2023 yılı itibariyle Ascendum Makina’nın yeni CEO’su olarak göreve başlayan Tolga Polat, geride bıraktığımız 2022 yılı hakkındaki ilk değerlendirmelerini paylaştı. Ascendum Makina CEO’su Tolga Polat, 2022 yılında iş makineleri sektörünün “üretimin talebe” yetişemediği, bunun sonucunda makine satışlarının yüksek adetlerde gerçekleştiği bir yıl olarak geçirdiği tespitinde bulunuyor.

Tolga POLAT – Ascendum Makina CEO’su

“Pazar payımızdan memnunuz”

Pandemi ve sonrasında tüm alanlarda olduğu gibi makro ekonomi ve ticarette de koşulların yeniden oluştuğuna vurgu yapan Polat, 2022 yılında üretim kapasitelerinin, artan talebin ve Çin’den kaynaklanan lojistik probleminin tüm yılı etkilediğini ve bu durumun hala devam ettiğini düşünüyor. Sektörde pazar payları dahil olmak üzere tüm parametrelerin bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Tolga Polat, “Ascendum Makina’nın pazar payından memnunuz. Ancak iş makineleri sektöründe bu seneki pazar paylarının ana belirleyicisi makine bulunabilirliği oldu. Pazar payı hiç bu kadar değişken olmamıştı. Makine bulunabilirliğine göre 2022 yılında iş makineleri sektörü pazar paylarında her ay yüksek oranda inişli ve çıkışlı bir seyir izledi. Dolayısıyla bu yılki pazar paylarıyla bir okuma yapmak sağlıklı olmayacaktır” sözlerini kaydetti.

Çözüm ortağı yaklaşımı

Ascendum Makina’nın hem satış hem de satış sonrası hizmetler alanında toplam çözüm ortağı yaklaşımı ile 2022 yılını oldukça başarılı tamamladığına dikkat çeken Tolga Polat, başarının 2023 yılında da devam edeceğinden emin. Güçlü ve çevik bir takım oyunu, inovatif süreç yönetimi, kapsamlı ve yaygın dijitalleşme ile sürdürülebilir yaratıcı bir müşteri deneyimi yaklaşımı sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Polat, kendi liderliğinde oluşacak ayak izlerinin ilk mesajlarını da bu çerçevede veriyor.

“Distribütörlüklerimiz ana hedeflerimizle uyumlu”

Yeşil mutabakat kapsamında sektörün 2023 yılında EU Stage V ile yeni bir döneme geçiş yapacağını ifade eden Tolga Polat, grubun amiral gemisi Volvo’nun bu talebe yetişmek için olağanüstü bir çalışma gerçekleştirdiğini söylüyor ve hazırlıkların tamamlandığı müjdesini veriyor. 2023 yılında yeni geliştirecekleri ürün gruplarına dair de bilgi veren Polat, sektörün oyun kurucusu Volvo dışındaki distribütörlüklerin sinerjisine dikkat çekerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Volvo’dan sonra iş kolumuzla ilgili aldığımız bütün distribütörlükler ana hedeflerimizle uyumlu, planlarımızla ve müşteri deneyimi yaklaşımımızla tutarlı durumda. SANY, SDLG gibi markalarımızla tam bir sinerji içinde çalışıyoruz. Distribütörlüğünü yaptığımız, sektöründe lider bir diğer marka da Metso Outotec. Bizim yönetim ve çalışma biçimimiz Metso ile çok uydu. Kurumsal bir şirketiz ama ihtiyaç halinde belirgin bir esneklik yaratabiliyoruz. Bu çok önemli bir özelliğimiz. Bu anlamda Metso ile olan iş birliğimiz net bir memnuniyet ilişkisi.”

Hızlı karar alan çevik bir organizasyon olacak

2000 yılında ithalat uzmanı olarak Ascendum Makina bünyesinde göreve başlayan Tolga Polat, 22 senelik zaman içinde şirketin her kademesinde rol aldı ve bugün şirketin yeni CEO’su oldu. Yeni rolüne dair düşüncelerini de paylaşan Polat, bu durumdan oldukça gurur duyduğunu ifade ediyor ve duygularını şu şekilde aktarıyor: “22 sene aynı şirkette pek çok kademede çalışıp bugün bu pozisyona gelmek mutluluk verici. Sonuçta ben bu şirketin evladıyım. Bu şirkette çalışan herkesin, bir gün böyle bir şansı olabilir. Bu anlamda bir rol modelim. Şirket beni yetiştirdi. Şirketimize yeni girecek ve halihazırda çalışan herkes için bir örnek teşkil eder diye düşünüyorum. Bu da benim için gurur verici ayrı bir nokta.” Etkili ve inisiyatif alan bir takım oyununun önemine ve yaratıcı çalışmanın gücüne inandığına dikkat çeken Polat, “Bir ekibin, bir departmanın veya birçok ekibin şirketi nerelere getirebileceğini çok iyi biliyorum. Çalışanlarımıza yatırım yapacak bir lider olacağım. Bu şirkette uzun süre çalıştığım için neyi iyi yaptığımızı, neyi daha iyi yapmamız gerektiğini biliyorum” ifadelerini kullandı.

Pazar verisini doğru analiz eden şirketler başarıyı elde ediyor

İş süreçlerinde iyi düşünülmüş stratejilerle hızlı karar alabilen, doğru sonuca ulaşmaya çalışan, çevik bir organizasyonun olacağını belirten Tolga Polat, Türkiye’nin çok dinamik bir ülke olduğu vurgusunda bulunuyor ve ekliyor: “Pazardan gelen bilgiyi doğru analiz edebilen ve bunu satışa çevirebilen şirketler başarılı olacak. Bunu da yapmanın en iyi yolu, şirketi doğru sistemler ile yönetip yapay zekadan faydalanmak. Sektörümüzde bazı şirketler bu duruma daha çabuk adapte olmaya çalışıyor, bazı şirketler ise aksiyon almada biraz geride kaldı. Biz bu konuya çok önem vereceğiz. ‘Big data’yı yönetmek ile ilgili her türlü teknolojik alt yapıyı sağlıyoruz, önemli çalışmalarımız var ve sonuç aşamasındayız. Bu konuda oyun kurucu olacağız.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Bobcat, Atlanta dağıtım merkezini açıyor

SONRAKİ HABER

<strong>Volvo inşaat ekipmanları, elektrikli tekerlekli yükleyicilere yatırım yapmayı sürdürüyor</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share