İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AYC İnşaat Maden Mühendisi Ülfet Başaran: “Kadınlar olarak biz de kendi içimizdeki cevheri çıkartmalıyız”

Önyargıları yıkarak, birçok sektörde kendilerini kanıtlayan kadınların, iş makineleri sektöründe de başarıyla var olabileceğini göstermek üzere başlattığımız “Baretin Rengi Olmaz” köşemizin bu ayki konuğu AYC İnşaat’ta Maden Mühendisi olan Ülfet Başaran oldu. Aileden gelen; tarımsal ve hayvansal üretimin hatta arkeolojinin madencilik sektörüne girişinde etkili olduğunu belirten Başaran, sektördeki kadın gücüne vurgu yaparak; “Çalışan tüm kadınlar olarak biz de kendi içimizdeki cevheri çıkartmayı bilmeli ve içsel değerimizi olumlu şekilde kullanarak tüm topluma bir katma değer yaratmayı öncelik haline getirmeliyiz” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

AYC İnşaat’ta Maden Mühendisiyim. Kalker maden sahasında halk deyimiyle taş ocağında maden mühendisi/şantiye şefi olarak görev alıyorum. Teknik ve idari olarak üretimin her aşamasında sahada aktif olarak çalışıyorum. Bir şantiye şefinin sorumlulukları arasında, maden ocağındaki üretimin aksamadan ve sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlama bulunuyor. Üretimle birlikte aynı zamanda malzeme kalitesini de her zaman için gözetmek durumundayız. Farklı boyutlarda ve çeşitli kullanım amaçlı ürettiğimiz kırılmış/elenmiş malzemenin satış ve pazarlama kısmıyla da ilgileniyorum. Satış, tahsilat ve kalite konularındaki geri dönüşler de sorumluluk alanımda bulunuyor.

Ülfet BAŞARAN – AYC İnşaat Şantiye Şefi

Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?

Bu sektör, tercih aşamasında hedeflediğim ve beklediğim bir seçenek değildi. Fakat aileden gelen tarımsal ve hayvansal üretimin hatta biraz da arkeolojinin içindeydim. Madenciliğin de tüm bu saha çalışmalarını kapsamasıyla bu sektöre giriş yaptım. Her zaman toprakla, doğa ile iç içe büyüdüm. Şu anda yaptığım işi de belirli bir değeri olan ürünü çıkarmak, topluma kazandırmak olarak görüyorum.

Firmada hangi alanlarda faaliyette bulunuyorsunuz?

Genellikle kimyasal içeriği CaCO3 (kalsiyum karbonat) ve doğada bolca bulunan kireç taşı olarak da adlandırabileceğimiz, daha çok inşaat sektöründe kullanılan kalker madeninin; bulunduğu yerden sökülüp boyutlandırılması ve sınıflandırılmasındaki madeni zenginleştirme işini yapıyoruz. Enerji Bakanlığı başta olmak üzere Çevre, Orman, Kültür ve Turizm, Çalışma gibi birçok Bakanlıkla birlikte yürütülen bir üretim faaliyeti içindeyiz. Ben de işin bürokratik kısmından başlayan süreç dahil olmak üzere; üretimin gerektirdiği, teknik ve idari olacak şekilde tüm madencilik faaliyetlerinin her aşamasında görev alıyorum.

Firma faaliyetlerine sizinle birlikte toplam kaç kadın ekip arkadaşınız katkı   sağlıyor?

Benimle birlikte daimi şekilde 4 kadın olarak firma bünyesinde çalışıyoruz. Ayrıca, danışman firmalardan da destek aldığımız çok fazla kadın arkadaşımız bulunuyor. Sektörümüzü bir bütün olarak ele aldığımızda erkek egemen bir madencilik hayatı görünse de; iş birliği içinde olduğumuz sektörlerle birlikte daha fazla kadın çalışan olduğunu söyleyebilirim.

Çalıştığınız firmanın kadın istihdamına olan bakış açısını değerlendirebilir misiniz?

Bu konuda hep çok şanslı oldum. Hak ettiğimiz değeri ve takdiri gördüğüm işverenlerle birlikte çalışmak beni hep mutlu etti. 15 yıllık çalışma hayatımda 2 firma ile çalıştım ama çok fazla kıyaslayabilecek iş hayatlarına da şahit oldum. Şu an görev aldığım firmada 50 kişilik bir ekibiz ve 4 kadın çalışanımız görev alıyor. Madencilik sektörü, özellikle fiziki olarak erkek iş gücünün gerektiği bir sektör olduğu için, oranımızı kadınları destekleyici şekilde değerlendirilebiliriz. Özellikle çevre danışmanımız, iş yeri hekimimiz, iş güvenliği uzmanımız, kalite danışmanımız ve diğer danışmanlık hizmeti aldığımız birçok firmadan da kadın arkadaşlarımızın olması tercihimiz olabiliyor.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını yaşıyor musunuz? Sorunlara ve süreçlere farklı bir bakış açısıyla müdahale ettiğiniz durumlar oluyor mu?

Elbette farklılıklarla karşılaşıyorum. Erkeklere göre yapı olarak daha duygusal olduğumuzu söyleyebilirim. Fakat kadınlar olarak organizasyon yönetiminde kesinlikle çok başarılıyız; birçok işin aynı anda düşünülüp yürütülmesini planlayabiliyoruz. Bana kalırsa erkek çalışanlara göre; kritik düşünme, analiz etme ve geniş açıdan operasyonel düşünme yeteneklerimizin daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim.

Sektörde yer alırken zorlandığınız noktalar oldu mu?

Zorlanmaktan ziyade; giyim kuşam, konuşma, davranış biçimi, çalışma saatleri gibi konularda daha planlı ve dikkatli olmam gerektiğinin baskısını kendime yaşatıyorum. Kadın mühendis, kadın şef, kadın aşçı, kadın şoför… yaptığımız meslekler cinsiyetsiz söylenemiyor, erkek mühendis de buna gerek yok ama kadın da var ne yazık ki.

Sektörde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Evet bunu dile getirmeniz çok güzel. Bu pozitif ayrımcılık beni çok rahatsız ediyor. Çünkü adalet ve eşitlik konusunda çoğunlukla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bizim hakkını istediğimiz şey yeteneklerimizin, potansiyelimizin, niteliğimizin, çalışkanlığımızın, niyetimizin karşılığı. Ama cinsiyet odaklı ayrımcılık söz konusu olduğunda, diğer asıl mücadelemiz ikinci sırada yer alıyor. Teşvik etmek, eşitsizlikleri azaltmak ve fırsat yaratmak için pozitif ayrımcılık yapılabilir ama diğer konularda adil olunması gerektiğini düşünüyorum.

Kadın gözünden sektörü ve bu alandaki mekanizasyonu değerlendirir misiniz?

Madencilikte, mekanizasyon ve otomasyon teknolojilerini benimsemeye başlanması ile daha az fiziki güç ve enerji tüketimi, daha fazla teknolojik bilgi ve veri analizi gerektiren bir döneme giriyoruz. Yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerin, sadece madencilikte de değil tüm endüstriyel alanlarda, verimlilik açısından katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Sektörde çalışan bir kadın olarak, kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yeteneklerinize, potansiyelinize, gücünüze ve inancınıza olan güveninizin farkında olmanız gerekiyor. Özellikle deneyimli kişilerle iletişim halinde olmak, destek almak ve iş çevresinde fikir ve bilgi alabileceği bir ağ oluşturmak ve yeniliklere açık olmak gerektiğini düşünüyorum. Bulunduğumuz sektörün detaylarıyla ilgili yeni bir beceri kazandırabiliriz. Eğer cinsiyet eşitsizliği konusunda sorun yaşıyorsak sesimizi çıkaralım.

Sektörde kadın çalışanların sayısının az olmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Bu sayının yükselmesi için sizce neler yapılmalı?

Bazı sektörler işin doğası gereği erkek egemendir. Madenciliğin de çoğunlukla erkeklerin yapısına uygun bir sektör olduğunu düşünüyorum. Kadınlara bu sektörde daha fazla kariyer ve eğitim imkanı verilebilir. Aslında çeşitliliği artırmak, yeni bir bakış açısı ve inovasyon da sağlayabilir. Ayrıca kadınlar; çocuk bakımı, ev işleri, diğer aile üyelerinin bakımı gibi sorumluluklar aldığı için, toplumsal ve kültürel beklentilerde rolünü yerine getirirken iş hayatı ile dengelemek zorlaşır ve iş hayatını bitirebilir. Bu sorumluluklar ve faktörler, toplumsal, iş yerlerinin yaklaşımı, devlet politikası, cinsiyet eşitliliği ve aile yaşamını destekleyici uygulamalarla iyileştirmeli.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sektör olarak madencilik, insanlık için kritik bir öneme sahip. Aynı zamanda ciddi sorumluluk ve toplum bilinci gerektiren bir iş alanı. Doğal kaynakları, ham maddeleri ve cevherleri işleyerek topluma ve tüketime uygun malzemeler haline getiriyoruz. Ayrıca böyle bir katkı sağlarken çevreye ve doğaya, toplumun yaşam standartlarına uyum içinde kaynak kullanımını gözetiyoruz. Hem maden sektörü özelinde hem de tüm çalışan kadınlar olarak biz de kendi içimizdeki cevheri çıkartmayı bilmeli ve içsel değerimizi olumlu şekilde kullanarak tüm topluma bir katma değer yaratmayı öncelik haline getirmeliyiz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hitachi, mobil enerji depolama teknolojisine yatırım yapıyor

SONRAKİ HABER

Dynapac, Karyer-Tatmak güvencesiyle pazara yeni bir adım atıyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share