İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AYC İnşaat Şantiye Şefi Ülfet Başaran: “ENKA Pazarlama, bütün övgüleri hak ediyor”

AYC İnşaat; kamu kurumlarına ve özel sektöre çeşitli inşaat projelerinde destek sağlayarak ENKA Pazarlama’dan satın aldığı makinelerle parkına gücü ve verimliliği taşıyor. AYC İnşaat Şantiye Şefi Ülfet Başaran, “ENKA Pazarlama, oldukça başarılı bir organizasyon gerçekleştiriyor. Bu konuda bütün övgüleri hak ediyor. Firmanın anında iletişimi ve çözüm kolaylığı mükemmel” sözleriyle ENKA Pazarlama’ya olan memnuniyetini dile getirdi.

AYC İnşaat, 1994 yılında kurularak edindiği tecrübeyle birlikte taş ocağı ve kırma eleme tesisi işletmeciliği yaparak faaliyetlerini sürdürüyor. AYC İnşaat firmasında yaklaşık 10 yıldır Şantiye Şefi olarak görev yapan Maden Mühendisi Ülfet Başaran, firmanın; üretim, sevkiyat, satış, makine, personel ve idari işler olmak üzere yaklaşık 50 kişilik bir ekiple taş ocağı/kalker madeni üretimi yaptıklarını belirtiyor. AYC İnşaat’ın faaliyetleri hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Ülfet Başaran, “Firmamız aslen yol müteahhiti olup, şimdi ise taş ocağı işletmeciliği faaliyetleri gösteriyor. İş düzeni; ocakta patlatılan malzemenin kamyonlara yüklenerek kırma eleme tesisine getirilmesi, gelen malzemenin kırılarak ve elenerek boyutlara ayrılıp sınıflandırılması gibi işlemleri kapsıyor. Ocaktan çıkan malzemeyi zenginleştirdikten sonra, yol yapımı ve beton firmalarına agrega temini gerçekleştiriyoruz” sözlerini kaydetti.

“Günlük 6000 – 7000 ton civarında üretimimiz mevcut”

AYC İnşaat’ın 2 adet aktif sahasının ve 1 adet de işletmeciliğini yaptıkları ocağının bulunduğunu belirten Ülfet Başaran, “Bir ocağımız, kış şartlarından etkilendiği için kısmi olarak çalışıyor. Diğer 2 ocağımız ise Adana merkezli olup mevsim şartlarından çok etkilenmediği için yaklaşık 300 gün aktif üretim yapıyor. Açık ocak işletmeciliğimizde dekapaj kısmı, kalker ve kısmen ağaçlanmanın olduğu topraklı bir yapıya sahip. Dekapaj kimi yerlerde 3-5 metre arası değişiyor. İşletmemizde kimyasal içerik olarak CaCO3, CaO ve eser miktarda MgO, SiO2, Al2O3 gibi mineraller bulunuyor. Çıkardığımız cevherlerin sertlik derecesi 3, yoğunluğu ise 2,5 gr/cm3 ortalamaya sahip. Günlük 6000 – 7000 ton civarında üretimimiz mevcut. Hava şartları, tüvenan (kömür çeşide) malzemenin ocakta bulunduğu konumu ve durumu, patlatmanın performansı, elektrik arızası, makine ekipman performansı gibi birçok etken, üretim kapasitesini etkiliyor” diye konuştu.

AYC İnşaat ilkesi: “Önce can güvenliği”

Madenler genelde çevre sorunları ile gündeme geliyor. AYC İnşaat’ın hem çevre hem de iş güvenliği ve sağlığı konularındaki yaklaşımı hakkında bilgiler aktaran Ülfet Başaran, “Şehir merkezine yakın olmamızdan kaynaklı bu konu ile ilgili zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. İşletme olarak hassasiyet göstererek çevreci bir yaklaşım gözetiyoruz. Yakın zamanda yaşadığımız depremden dolayı biz de ocağımızdaki patlatma yöntemlerini ‘nasıl daha güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliriz’ sorusuna yanıt bulmak için gerekli çalışmalara daha fazla özen gösterdik. Patlatma sırasında yaşadığımız en büyük problem ortaya çıkan toz oluyor. Bu konuda da tesisin üzerinin çatı ile kapanması ve gerekli sulama yöntemi ile tozu bastırdık. İş güvenliği konusunda da felsefemiz ‘önce can güvenliği’ ilkesine uymak. Çalışanlarımıza gereken tüm eğitimleri veriyor ve bilinçlendiriyoruz. Personelimizin sağlık taramaları, periyodik kontroller ve gereken tüm önlemler ve kontroller özenle yapılıyor” dedi.

AYC İnşaat, Enka Pazarlama ürünleriyle makine parkında daha verimli

Saha çalışmalarında ekip kalitesi kadar makine parkının da önem arz ettiğini belirten Ülfet Başaran, sahada kullanılan ekipman modelleri hakkında bilgiler paylaştı. Başaran, “Makine parkımızda; 2 adet lastikli yükleyici, 6 adet ekskavatör, 2 adet rok, 9 adet kamyon, 1 adet tır, 1 adet lowbed, 1 adet silindir, 1 adet greyder, 1 adet dozer olup; 3 saha arasında ihtiyaç planlamasına yönelik makinelerin taşınması sağlanıyor. ENKA Pazarlama’dan alınan 2 adet Hitachi ZX350LCH-7, Hitachi ZX 400 LCH-3, Hitachi ZX490LCH-7, Hitachi ZX 280 LCN-3 ve Kawasaki 90Z6 lastikli yükleyici çalışmalara katkı sağlıyor. Makine tercih ederken belirli kriterlerimiz var. Bu kriterler arasında makinenin; yakıt, kapasite, personel rahatlığı, arıza, çalışma saati, kontrolü, arazi şartlarına uyumu gibi performansını ve üretimdeki verime katkısını etkileyen durumları değerlendiriyoruz” sözlerini kaydetti.

“ENKA Pazarlama, bütün övgüleri hak ediyor”

ENKA Pazarlama’dan alınan makinelerin firmaya sağladığı katkıları değerlendiren Başaran, “Özellikle ENKA Pazarlama’dan yeni aldığımız makinelerin performansını gayet başarılı buluyoruz. Değerlendirme adına kıyaslama yapacak olursak; başka markaların benzer modellerine göre bizim sahamızda kullanımı için Hitachi markalı ürünlerin daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda ENKA Pazarlama, satış sonrası hizmetler konusunda da oldukça başarılı bir organizasyon gerçekleştiriyor. Bu konuda bütün övgüleri hak ediyor. Markanın anında iletişim ve çözüm kolaylığı mükemmel. Tüm ekibe kolaylıkla ulaşabilmek servis birimi için teşekkürü hak eder bir durum. Bizim için vakit çok kıymetli olduğu için hızlı çözümde aynı önemde. Yedek parça temini konusunda da gayet profesyonel yardım alabilmek çok güzel” ifadelerini kullandı.

“Kadınlar sadece madencilik sektöründe değil, erkek işi olabilecek birçok sektörde çalışıyor”

Yaklaşık 15 yıldır farklı maden gruplarında ve farklı bölgelerde maden mühendisi olarak görev yaptığını dile getiren Başaran, “Madencilik sektöründe bir kadın olarak çalışma konusunda elbette fiziki olarak zorlandığım, tedirgin olduğum ve kaygılandığım durumlar oldu. Görünenin ya da düşünülenin aksine cinsiyet ayrımıyla olumsuz yanlarından daha çok avantajlarına odaklandım. Zamanla kadınların sadece madencilik sektöründe değil erkek işi olabilecek birçok sektörde çalışmasıyla cinsiyet ayrımcılığı yapılan olumsuz yaklaşımların azaldığını gözlemledim” açıklamalarını yaptı.

Ülfet BAŞARAN – AYC İnşaat Şantiye Şefi

Sektörde kadının yeri, zamanla değişiyor

Türkiye’de madencilik sektöründe kadın istihdamını ve bu oranın artması noktasındaki düşüncelerini açıklayan Başaran sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Etrafıma baktığımda hiç azımsanmayacak kadar kadın arkadaşlarımın sektörde aktif olarak çalıştığını görüyorum. İşverenler de bu noktada, kadının bulunduğu yerde nezaketin, saygının ve düzenin olacağı konusunda destekçiler. Kadınlar olarak gündelik hayatta büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalıyoruz. Ben bu konuda şanslı olanlardanım çünkü ev-iş ulaşımını günlük yapabiliyorum. Bunun yanı sıra madenciliğin bürokrasi-ofis bölümü de hem çok aktif hem çok etkili olduğu için kadınların aynı zamanda tercihi de olabiliyor.”

“Hitachi ZX490LCH-7 seri ve pratik”

AYC İnşaat Operatörü İsmail Dalgıç: “16 yıldır operatörlük işi yapıyorum. Şu anda Hitachi ZX490LCH-7 modelini kullanıyorum. Diğer makinelerle kıyasladığımda Hitachi ZX490LCH-7’nin daha seri olduğunu söyleyebilirim. Hareketi; makineyi ve kendimi yormadan yapabiliyorum. Hareket kabiliyetinin daha hafif olmasından dolayı günün sonunda yorgun da hissetmiyorum. Yapılacak işi daha pratik ve seri yapmasından dolayı Hitachi ZX490LCH-7’den son derece memnunum.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Furkan Karaca: “MAF Altyapı olarak parkımızı Sany ile güçlendiriyoruz”

SONRAKİ HABER

CASE SV Serisi kazıcı yükleyiciler, yeni tasarımıyla müşterileriyle buluşuyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share