İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

BETON İÇİN DEĞİL HAYAT İÇİN ÇALIŞTI: ÇAĞDAŞ BETON

TÜRKİYE, ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR. ÖZELLİKLE EGE VE AKDENİZ BÖLGESİ’NDE ETKİLİ OLAN YANGINLARIN KONTROL ALTINA ALINABİLMESİ İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİLİRKEN, SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA İŞ MAKİNELERİNE DE BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞÜYOR. BÖLGEDE HAZIR BETON HİZMETİ SUNAN ÇAĞDAŞ BETON DA 42 MİKSER, 9 BETON POMPASI, 4 EKSKAVATÖR VE 1 ADET İTFAİYE ARACI İLE YER ALDIĞI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINDA, BETON POMPASIYLA YANAN ALANLARA SU PÜSKÜRTTÜ VE İTFAİYE ARAÇLARINA DA TONLARCA SU TAŞIYARAK SOĞUTMA ÇALIŞMALARINA BÜYÜK DESTEK OLDU.

 

Ege ve Akdeniz’in hazır beton ihtiyacını karşılayan Çağdaş Beton, bölgede yaşanan yangın sırasında mevcut devam eden çalışmalarına ara vererek, iş makineleri ve tüm imkanlarıyla söndürme çalışmalarında aktif olarak yer aldı. 42 mikser, 9 beton pompası, 4 ekskavatör, 1 adet itfaiye aracı ve 200’e ulaşan personelle orman yangınlarına müdahalede bulunan Çağdaş Beton, yangınların söndürülmesinde önemli bir rol üstlendi. Makina Market olarak Çağdaş Beton Santrali Genel Müdürü Sait Gökhan ile yangın sırasında üstlendikleri görevleri ve iş makinelerinin yangınlara müdahaledeki etkisini konuştuk.

 

Cağdaş Beton Santrali Genel Müdürü – Sait GÖKHAN

YANGININ EVLERE SIÇRAMASI ENGELLENDİ

 

Belirli dönemlerde bölgede çıkan yangınlara beton mikserleri ile su püskürttüklerini ifade eden Sait Gökhan, “Yangınlar sırasında yol kenarlarında yanan alanlara mikserlerle su boşaltarak soğutma çalışması yapıyorduk. Bodrum İçmeler yangınının ilk başladığı dakikalarda da şirket yönetimi olarak kısa bir toplantı yaptık ve fabrikamızı kapatarak, yangın bölgesine gitmeye karar verdik. Yangın alanına ulaştığımızda İçmeler’in üst taraflarında evlerin bittiği, ormanın başladığı yerlere pompalarımızı kurduk. Ateşler evlere yaklaştığı için hemen orada gelişen çözüm yöntemiyle evlerin yakınlarına yoğun bir şekilde soğutma çalışması yaparak ateşin evlere ulaşmasını engelledik. Bunun yanı sıra yangınların söndürmesinde bizim ve Bodrum Belediyesi itfaiye ekiplerinin ortaklaşa müdahalesi oldu. Ayrıca kendimize ait itfaiyemiz araçlarımızla da itfaiye ekiplerinin hep yanında olduk” dedi.

 

 

BETON POMPASIYLA İTFAİYEYE SU TAŞINDI

Özellikle tersane bölgesinde yanıcı maddelerin çok fazlası olmasından kaynaklı yangının oraya sıçramasından çok korktuklarını söyleyen Sait Gökhan, “Ateşler çok hızlı bir şekilde İçmeler’e doğru ilerlerken, itfaiyenin suyunun bittiği söylendi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da o sırada ateşlerin içerisindeydi. Biz de soğutma işlemi yaptığımız sırada zor durumda kaldığımız için hemen orada gelişen bir fikirle pompayı çevirip suyu itfaiyeye boşalttık. İtfaiyelerin gidip su doldurup gelmesi, çalışmalarda 1 buçuk 2 saatin boşa gitmesine sebep oluyordu. Bu durumu engellemek için pompalarla sürekli itfaiyelere su taşıdık. Böylece yangınlarla mücadelede itfaiyelerin durmadan aktif olarak çalışmasını sağladık. Bu sayede yangını kısa sürede kontrol altına alarak evlere sıçramasını engelledik” ifadelerini kullandı.

 

YANGINLARA BELEDİYEYLE KOORDİNELİ MÜDAHALE

 

Bodrum İçmeler’deki yangın söndürme çalışmalara katılarak o bölgede yanan alevleri kısa sürede söndürdüklerini belirten Sait Gökhan, “Yangının olduğu bölgeye giderek 9 tane beton pompamızı o bölgeye kurduk ve itfaiyelere su taşıdık. Üst taraflara müdahale edemediğimiz için yangın devam etti ama evlere 40-50 metre kala yangını söndürebildik. Çünkü oraya alevler yaklaşmadan önce fazlasıyla su basmıştık, dolayısıyla yangın oraya gelince durdu. Yaklaşık 8 gün boyunca bütün araçlarımızla, köylerdeki evlere ateşin sıçramasını engellemek için 2-3 saatlik uykuyla itfaiyelere su taşıdık. Ayrıca ateşin büyüyerek yayılmasından kaynaklı Fesleyen ve Kemerköy Termik Santralinde de ekiplerimiz hazır bir şekilde bulundurduk. Bizim yanlarında olmamız Bodrum halkına ve köylülere destek sağlıyordu. İnsanlar evlerine, bahçelerine bir ateş düştüğünde bizlere seslenerek ateşlere müdahale etmemizi istiyorlardı. Çünkü orada bize karşı bir güven vardı ve biz müdahale ettiğimizde çok mutlu oluyorlardı. İnsanların yüzündeki mutluluğu görmek bize yetiyordu.” dedi.

 

ÇAĞDAŞ BETONDAN TÜM MAKİNELERİNE SEFERBERLİK

 

Yangın söndürme çalışmalarında tüm makinelerini seferber ettiklerini belirten Çağdaş Beton Santrali Genel Müdürü Sait Gökhan, “Çağdaş Beton olarak 42 mikser, 9 beton pompası, 4 ekskavatör, 1 tane itfaiye aracı ve 200’e ulaşan personelimizle yangınlar boyunca sahadaydık. Beton pompalarımız ve ekskavatörlerimizden ziyade kamyonetlerimiz de sahada aktif olarak çalışıyordu. Kamyonetlerimizin üzerine 5 tonluk su tankerleri ve jenaratör su pompaları yerleştirerek itfaiye ile büyük kamyonların giremediği yerlerde söndürme çalışmaları yaptık” ifadelerini kullandı.

 

 

DOĞAYA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

 

Beton ve inşaat firması olarak ağaca, doğaya çok önem verdiklerini vurgulayan Sait Gökhan, “İnşaat yaptığımız alanlarda dahi 3 ağaç varsa biz oraya 100 ağaç dikiyoruz. Bizim doğaya olan saygımız ve bağlılığımız hep üst seviyelerde ilerliyor. Almanya’daki bir yayın kuruluşu da çalışmalarımızı görüp, takdir ettiler ve iş makinelerinin yangında bu kadar aktif kullanılabildiğini dünyaya yayacaklarını belirttiler” dedi.

 

MİKSERLER İTFAİYE GİBİ KULLANILACAK

 

Mikserlerin yangınlarda kullanılabilmesi için yeni bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Sait Gökhan, “Beton mikserlerimiz ortalama 15 – 20 ton su alıyor. Bundan sonra mikserlerimize pompa ve su tabancası ekleyerek, bir itfaiye aracı gibi yangına müdahale edecek şekilde geliştirmeyi planlıyoruz. Personellerimize de bu konuda eğitim vererek yangın konusunda üstümüze düşeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

ÇAĞDAŞ HOLDİNG’DEN GIDA DESTEĞİ

 

Bodrum Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının kendilerine çok desteği olduğunu anlatan Sait Gökhan, “Bizi de çalışmalara katarak koordineli bir şekilde süreci yönettik. Gıda konusunda da aynı şekilde ortak hareket ettik. Biz de Çağdaş Holding bünyesindeki gıda firmalarımızdan yangın bölgelerine gıdaları ulaştırdık” dedi.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

MERMER OCAKLARININ VAZGEÇİLMEZ İKİLİSİ: KOMATSU PC500 & KOMATSU WA500

SONRAKİ HABER

HAVADA JET YERDE CAT

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Avrasya Tüneli ne kadar güvenli ?

Son zamanlarda Türkiye’nin pek çok ilinde yaşanan felaketler akıllara çeşitli sorular getiriyor. Gözler Dünya’nın en kalabalık şehirleri arasında…
Total
0
Share