İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Büyük işlerin küçük patronu: Hidromek’in yeni mini paletli kazıcı yükleyicisi HMK 62 T

Düzce Akçakoca’da iş makinesine ihtiyaç duyulan her alanda hizmet gösteren Üzmez Hafriyat, Hidromek’in yeni mini paletli kazıcı yükleyici modeli HMK 62 T ile parkını güçlendirdi. HMK 62 T’nin üçgen palet tasarımıyla yumuşak zeminlerde rahatça çalışabildiklerini belirten firma sahibi Özgür Üzmez, “HMK 62 T, işletme ve bakım maliyetleri düşük, kazancı ise yüksek bir makine olduğu için verimliliğimizi arttırdı. Artık projelerdeki farklı ihtiyaçlarımızı tek bir makine ile çözüyoruz” dedi.

Düzce’nin incisi Akçakoca’da inşaat ve hafriyat alanındaki çalışmalara önemli katkılar sunan Üzmez Hafriyat, güçlü makine parkıyla bölgenin ihtiyaç duyduğu tüm işlerde yer almaya devam ediyor. Hidromek’in yeni HMK 62 T mini paletli kazıcı yükleyici modelini bünyesine dahil eden firma, bölgede daha çevik ve tasarruflu bir çalışma gerçekleştiriyor. Makina Market olarak Üzmez Hafriyat Firma Sahibi Özgür Üzmez ile bir araya gelerek, çalışmaları ve makine parklarına ekledikleri yeni HMK 62 T modeli hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

İş makinesinin yer aldığı bütün projelerde talepler karşılanıyor

Üzmez Hafriyat’ın 7 yıl önce kurulduğunu ve Akçakoca’da hafriyat, taş duvar, dolgu işleri ve orman temizliği işlerini de kapsayan geniş bir alanda hizmet verdiklerini ifade eden Özgür Üzmez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İş makinesinin yer aldığı tüm projelerde yer alıyoruz. Hafriyat işinin yanında son zamanlarda taş ev işlerinde de yer almaya başladık. Şu anda taahhüdünü kendimizin oluşturduğu 2-3 adet taş ev projemiz bulunuyor. Çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor.”

Geniş bir makine

Üzmez Hafriyat olarak Akçakoca bölgesinde sevilen, tutulan ve talep gören firmalar arasında yer aldıklarına dikkat çeken Üzmez, yaklaşık 15 kişilik kadro ile müşterilerine kesintisiz hizmet sunduklarını söyledi. 2 tondan 30 tona kadar farklı modelin bulunduğu makine parkıyla hizmet vermeye devam ettiklerini ifade eden Özgür Üzmez, “Bu işe başladığımızda bir adet kazıcı yükleyiciye sahiptik. Şu anda parkımızda 12 adet iş makinesi bulunuyor ve parkımızdaki makinelerle müşterilerimize kaliteli hizmet sağlayabiliyoruz. İş makinelerimizin yanında parkımızda hafriyat kamyonlarımız da bulunuyor. Böylece gelecek olan işlere hızlı reaksiyon verebiliyoruz. Son zamanlarda parkımıza eklediğimiz makinelerle de iş hacmimizi oldukça genişlettik” dedi.

Hasan YALÇINKAYA-Üzmez Hafriyat Şantiye Şefi

Kompakt makine avantajı

Hafriyat sektörüne 2005 yılında giriş yaptıklarını kaydeden Özgür Üzmez, Hidromek markasıyla da 2007 yılında tanıştıklarını söyledi. Üzmez, “Operatörlük yaptığım ilk yıllarda Hidromek’in iş makinesini kullanıyordum. Bu yüzden markanın benim için ayrı bir önemi var. Hidromek’ten memnun kaldığımız için yakın zamanda makine parkımıza Hidromek’ten 2 adet HMK 62 T mini paletli kazıcı yükleyici ekledik. İlk HMK 62 T’yi satın aldığımızda piyasada bu yönde bir talep olduğunu gördük. Bunun sonucunda da ilk HMK 62T’yi satın aldıktan yaklaşık 2 ay sonra ikinci HMK 62 T modelimizi de parkımıza ekledik. Makineleri kullanan operatörler de çok yetenekli olduğundan yer aldığımız işlerde en iyi sonuca ulaşıyoruz. Makineler boyutuna göre işin hakkını veriyor. HMK 62T mini kazıcı yükleyici olmasına rağmen mini ekskavatör gibi aynı zamanda da telehandlerın yaptığı işlerde de yer alabiliyor. Kompakt iş makinesi HMK 62 T her türlü işi yapabiliyor.”

“HMK 62 T, tamamlayıcı bir görev üstleniyor”

Makine parklarına son ekledikleri HMK 62 T hakkında değerlendirmelerde bulunan Özgür Üzmez, “Yer aldığımız projelerde HMK 62 T tamamlayıcı bir görev üstleniyor. Makine, kompakt olduğu için bir büyük ekskavatörün çalıştığı yerde ona tamamlayıcı olabiliyor. HMK 62 T, dar alanlarda ve peyzaj çalışmalarında büyük avantaj sağlıyor. Makine paletli olduğu için yumuşak zeminlerde rahatça hareket edebiliyor. Bu avantajın yanında ön tarafa takabildiğimiz ataşmanları da bulunuyor. Makineye, kovanın dışında forklift çatalı da takabiliyoruz. Böyle 1.5-2 tonluk paleti rahatlıkla yerden kaldırıp saha içinde taşıyabiliyoruz. Böylece küçük makineyle büyük işler yapabiliyoruz” dedi.

Çetin kış şartlarına uygun makine: HMK 62 T

HMK 62 T mini kazıcı yükleyicinin farklı işlerde görev aldığına dikkat çeken Özgür Üzmez, “Kış sezonuna girmemizle birlikte günler kısalmaya başladı ve yağışlı havalarla daha sık karşılaşıyoruz. Bu sebeple arazide çalışma koşullarımızda kısıtlanıyor. Buna rağmen HMK 62 T iş makinelerimizin ellerinde 1 aylık farklı farklı işler bulunuyor. Bu işlerin içinde sadece HMK 62 T’nin tamamlayacağı işler de var. HMK 62 T, özellikle ön kovasıyla malzeme taşıdığı için organize sanayi sitelerinde, dolgu işlerinde, fabrika işlerinde, sıyırmalarda ve kanal kazılarında çok fazla iş yapıyor. Son birkaç gündür hava koşulları yağışlı gidiyor. Bu yüzden çamurda çok fazla iş yapmak istemiyoruz. Çünkü istediğimiz tevsiye inceliğini gösteremiyoruz. Genel olarak peyzaj ve alt yapı çalışmalarında HMK 62 T modelinin çok fazla işi oluyor” sözlerini kaydetti.

Özcan SARI-Üzmez Hafriyat Operatörü

Düşük maliyet yüksek kazanç

İş makinelerinin çok fazla aktif kullanılmadığı dönemlerde insanların işlerini beden gücüyle yaptığına değinen Özgür Üzmez, mini makinelerin bu doğrultuda önemini işaret etti. HMK 62 T modelinin kompakt bir yapıda olmasına rağmen çok kapsamlı işlerde yer alabildiğini belirten Üzmez, konuşmasına devam etti: “Çalışmalarda sadece mini ekskavatör çalıştırsanız bir yerde kazdığı malzemeyi kamyona yükleme opsiyonu olmuyor. HMK 62 T ise kazdığı malzemeyi, aynı zamanda ön kovasıyla kapatabiliyor. Forklift çatalıyla farklı işler yapabiliyoruz. Dozer bıçağıyla malzemeyi kolayca serebiliyoruz. Ufak makine ile çok fazla işi bir arada yapabiliyoruz. Bu yüzden piyasada bu yönde bir talep oluyor. Mini iş makinesini, makine sahipleri olarak da seviyoruz. Çünkü yakıt giderleri, bakım maliyetleri oldukça düşük ama kazancı daha büyük. HMK 62T yaptığı işlerle tüm mini makinelerin birleştirilmiş hali gibi bir performans gösteriyor.”

“Hidromek’ten bir yana sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz”

Özgür Üzmez, firmanın makine parkına yakın zamanda dahil olan 2 adet HMK 62 T mini kazıcı yükleyici modelinin servis zamanlarının daha gelmediğini ve makinelerin çalışma saati boyunca herhangi teknik aksaklık yaşamadıklarını söyledi. Üzmez, “Servisle ilgili Hidromek’ten yana bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Marka, müşteriyle, operatörle veya makine sahibiyle doğrudan iletişim kuruyor. Böylece eksiklikleri sahada hızlıca çözebiliyorlar” dedi.

Üzmez Hafriyat Şantiye Şefi Hasan Yalçınkaya: “HMK 62 T’nin kabiliyetlerini gördük”

Üzmez Hafriyat’ta Şantiye Şefi olarak görev aldığını söyleyen Hasan Yalçınkaya, “HMK 62 T, zorlu arazi koşullarında yüksek performans gösteriyor. HMK 62T’nin şantiyemize dahil olacağını öğrendiğimiz zaman “Bu makine nasıl iş yapıyor?” sorularını soranlar oldu. Kendimiz de bunları düşündük ama makineyi kullanmaya başladığımız zaman makinenin kabiliyetlerini gördük” ifadelerini kullandı.

“Her araziye uyum sağlıyor”

HMK 62 T’nin her alanda kullanılabilen bir makine olduğunu kanıtladığını söyleyen Hasan Yalçınkaya, “Üçgen palet tasarımına sahip olmasından dolayı zorlu arazi koşullarında yüksek performans gösteriyor. Bu makineyle birlikte mini iş makinesini de deneyimleme fırsatımız oldu. HMK 62 T her araziye uyum sağlayabilen bir makine. Ufak olmasına rağmen sarsıntısız bir çalışma gerçekleştiriyor. Hem arka kazıcısı, hem ön kovası olsun, makine kamyona bile yükleme yapabiliyorsa gerçekten performanslı bir makine. Akçakoca bölgesinde genelde fındık işiyle uğraşıldığı için bu makinenin fındık yollarını yapabildiğini de gördük. Kompakt özellikleriyle HMK 62 T, hem mini ekskavatör, hem de mini yükleyicinin işini yapabiliyor. Makinenin bu kadar performanslı, iş kabiliyetinin bu kadar yüksek olacağını tahmin etmiyorduk” dedi.

“Yaptığı işler hacminden büyük”

Uzun yıllardır iş makinesi operatörü olduğunu belirten Üzmez Hafriyat Operatörü Özcan Sarı, “Üzmez Hafriyat’ta daha çok büyük sınıf iş makineleri kullansam da fırsat buldukça HMK 62 T’yi de kullanmaya çalışıyorum. Genel olarak HMK 62 T, küçük gözükse de yaptığı işler hacminden büyük. Gerçekten gittiğimiz işlerde müşteriler de şaşırıyor. Boyutu nedeniyle kendisinden ummadığım işleri de güzel bir şekilde yapıyor. HMK 62 T’nin kullanımı oldukça keyifli. Küçük bir makine olmasına rağmen iç hacmi yeterince geniş. Dayanıklılığıyla bizi memnun ediyor. Tesviye işlerini çok iyi yapıyor. Firmamıza HMK 62 T’nin katılmasından çok memnunuz. Normal bir kazıcı yükleyiciyle kıyasladığımda HMK 62T’nin kullanımında bir fark olmuyor hatta bazı kısımlarda öne de geçiyor. Özellikle dar alanlarda normal bir kazıcı yükleyiciye göre çok daha başarılı işler ortaya çıkarıyor. İç aksam olarak koltuğu gerçekten rahat, kliması mükemmel, teybi çok başarılı. Özellikle görüş açısı harika. HMK 62T ile genelde çevre düzenleme işleri yapıyoruz. Özellikle kazıcı yükleyicilerin giremediği alanlarda tercih ediliyor. Yol yapımında da bulunuyor” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>John Deere, yeni ekim teknolojisini ve elektrikli ekskavatörünü tanıttı</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Pazar analizini doğru yapan Çatalkaya Makina, 2022 yılında hedeflerini katladı!</strong>

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share