İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Case F Serisi lastikli yükleyiciler ile zorlu koşulların üstesinden gelin!

İş makineleri sektörüne 180 yıllık bir tecrübeyle çözüm sunmaya devam eden Case, F Serisi lastikli yükleyicileriyle zorlu sahalarda çalışan müşterileri için yüksek performans ve düşük işletme maliyeti avantajını beraber sunuyor. Sadece performans anlamında değil, kullanım ergonomisinde de öne çıkan Case F Serisi modelleri 821F ve 721F, tüm özellikleriyle operatör dostu olduğunu ispat ediyor.

Case İş Makineleri, TürkTraktör distribütörlüğünde iş makinesi pazarında çözüm üretmeyi ve makine kullanıcılarının verimli bir şekilde çalışması için büyük bir destek sağlıyor. Case’nin ağır çalışma koşulları sayesinde tüm zorluklarla başa çıkan Case 821F ve Case 721F lastikli yükleyiciler, makine kullanıcılarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor. Case, 15 ton sınıfındaki 721F modeli ve 18 ton sınıfındaki 821F lastikli yükleyici modelleri ile beton santrallerinde ve agrega ocaklarında en fazla tercih edilen iş makineleri markası arasında yer alıyor. 821F lastikli yükleyici 3.4 metreküp, 721F lastik tekerlekli yükleyici ise 2,8 metreküplük genel hizmet tipi kovasıyla ham madde işleme ünitelerinin beslenmesinde oldukça iyi bir süreklilik sunuyor. Lastikli yükleyiciler, seri yürüyüş ve hidrolik sistemi ile üretkenliği artırırken, farklı çalışma modlarına sahip yüksek verimli FPT (Fiat Powertrain Technologies) motoru sayesinde oldukça düşük yakıt tüketim değerleri ortaya koyarak müşterilerinin ekonomisine ve verimliliğine odaklanıyor. F Serisi lastikli yükleyiciler, tasarım olarak birçok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor.

Özel tasarım motor kabini, ekstra ağırlık kullanımını önlüyor

Lastikli yükleyicilerde, alışılmış düzende motor hemen kabinin arkasında, radyatörler ise motorun hemen arkasında konumlandırılıyor. 721F ve 821F üzerinde ise motor makinenin en arkasında yer alırken, radyatör grubu da Case’in özgün tasarım dilini kullanarak hazırladığı motor ve kabin arasındaki bölmede konumlanıyor. Motor, makinenin en arkasında konumlanarak karşı ağırlık görevi görüyor. Bu tasarım, doğal olarak ekstra ilave ağırlık kullanım oranını da azaltıyor. Böylelikle makine tonajına göre çok daha yüksek bir taşıma kapasitesini mümkün kılınıyor. Bu sayede üretkenlik ve yakıt tasarrufu artıyor.

F Serisi, her anlamda gücünü CNH Industrial’den alıyor!

F Serisi gücünü, CNH Industrial çatısı altında üretilmeye devam eden FPT motorlardan alıyor. Bu sayede Case’in F Serisi yükleyicilerinde ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip motorlar FPT tarafından özel olarak bu ürün grubu için tasarlanıyor ve üretiliyor. Toplam 6 silindiri ile 6.7 litrelik düşük bir hacme sahip olan bu motorlar, 821F’te 230 hp, 721F’te ise 195 hp gibi yüksek bir motor gücü üretiliyor. Tekerleklerdeki yüksek itiş gücünün ve koparma performanslarının çıkış noktası olan maksimum tork değerlerinde, bu tonaj sınıfına göre oldukça yüksek değerlere sahip olan 821F motoru; 1184 Nm’lik maksimum motor torkunu 1300 devir gibi düşük bir motor devrinde veriyor. 4 farklı motor çalışma modu ile farklı uygulama koşullarında ideal performans ve yakıt ekonomisi bir arada sunulurken; otomatik rölanti ve otomatik motor durdurma fonksiyonları da standart donanım olarak F Serisi üzerinde konumlanıyor.

Soğutma sisteminde özel tasarım detayı

Case 721F ve 821F üzerinde 6 adet radyotörün birleşimiyle küp şeklinde bir soğutma ünitesi bulunuyor. Bu küp tasarım ile hiçbir radyatör birbirini engellemediği için petek tıkanma problemlerinin yaşanma ihtimali çok düşük olurken, daha fazla soğutma performansı sağlanıyor. Küp şeklindeki soğutma ünitesinin merkezine yerleştirilmiş olan hidrolik yağ deposu da hava akımından faydalanarak ekstra soğutma sağlıyor. F Serisi lastikli yükleyicilerin sahip olduğu yüksek kapasiteli soğutucu fanın hızı elektronik bir kontrol ünitesi tarafından yönetiliyor. Sıvı sıcaklıklarının sensörler aracılığı ile sürekli kontrol edildiği bu sistemde, fanın hızı ihtiyaç oranında kontrol ünitesi tarafından otomatik bir şekilde ayarlanıyor. Değişken hızlı fan sistemi sayesinde, motorun soğukta ilk hareketinden sonra hızlı bir şekilde ideal çalışma sıcaklığına ulaşması sağlanırken, yakıt ekonomisine de büyük katkı veriliyor. Ters fan sistemi tüm F Serisi modellerde standart olarak sunuluyor. Bu sistem vasıtasıyla tozlu ve kirli ortam çalışmalarında radyatör ve ızgara tıkanma problemlerinin önüne geçiliyor.

Ağır hizmetle başa çıkan güçlü aktarma sistemi

821F sahip olduğu dayanıklı güç aktarma organları ile uzun ömürlü bir çalışmayı garanti ediyor. 4 ileri 3 geri vitese sahip powershift şanzımanı ile 37 km/sa hıza ulaşabilen bu makine üzerinde vites geçişleri oldukça hassas ve seri bir akışta gerçekleşiyor. Daha kalın ve dayanıklı komponentlerden imal edilen ZF marka ağır hizmet tipi akslara sahip olan 821F’te %100 kilitlemeli diferansiyel bulunuyor. Ön aks üzerinde bulunan diferansiyel kilidi yüke girişlerde lastiklerde daha fazla tutunma sağlarken, kaygan çalışma koşullarında tekerleğin patinaja düşmesini önlüyor. Diferansiyel kilidi hem operatör tarafından manuel olarak kullanılabilirken, hem de otomatik mod devreye alındığında tekerleklerde patinaj meydana geldiği an doğrudan devreye giriyor. 721F’te ise ön ve arka teker grubunda ZF marka standart tip, Sınırlı Kaydırmalı Diferansiyel(LSD) Standart olarak sunuluyor. Böylece makine, elektronik kontrol sistemiyle patinaj durumlarında gereken gücü gerekli tekere otomatik olarak aktarıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hidromek, Bauma 2022'de yeni nesil makinelerini tanıttı

SONRAKİ HABER

<strong>Hamm, yeni HC Serisi ile kullanımı kolay silindirleri pazarla buluşturuyor</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share