İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Caterpillar, geri dönüşüm için Nth Cycle ile iş birliği yapıyor

İnşaat ekipmanı devi Caterpillar, kritik metallerin rafine edilmesinde uzmanlaşmış, metal geri dönüşümüne yönelik yeni kurulan şirkete yatırım yaptı.

Caterpillar, yan kuruluşu olan Caterpillar Ventures Capital aracılığıyla Massachusetts merkezli geri dönüşüm şirketi Nth Cycle’a Seri B’de toplam 44 milyon dolar tutarında ve seyreltici olmayan finansman sağlayan birkaç şirketten birini temsil ediyordu. Nth Cycle, dünyadaki tek patentli elektro-ekstraksiyon modüler arıtma sistemi olduğuna inanılan sistemin geliştiricisi olarak faaliyet gösteriyor. “Oyster” olarak bilinen ve yalnızca 2.000 ft2’lik bir alanı kaplayan modüler ünite, metal içeren besleme malzemesini işlemek, yeniden satış için metal ve metal tuzlarına dönüştürmek üzere elektrokimya, kimyasal çökeltme ve filtrelemeyi birleştiriyor.

“Değerli malzemelerin tedarik zincirine geri kazandırılmasına yardımcı olabilir”

Geleneksel, enerji yoğun eritme işlemiyle karşılaştırıldığında, Oyster’ın hurda, siyah kütle, birincil cevher konsantreleri ve atık akıntıları gibi hammaddelerden metalleri rafine etmenin temiz ve sürdürülebilir bir yolunu sunduğu söyleniyor. Nth Cycle, sistemin sadece elektrik ve su kullanarak “her türden ve durumdaki metalleri çıkardığını” söylüyor. Bu son finansman turunda toplanan paralar, Nth Cycle’ın yeni bir ortak test tesisi kurmasına, genel merkezini genişletmesine ve iş gücünü büyütmesine olanak tanıyarak ticarileşmesini ölçeklendirmeye yardımcı oluyor. Caterpillar Elektrifikasyon ve Enerji Çözümlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rod Shurman açıklamalarında; “Caterpillar’ın Nth Cycle ile olan işbirliği, müşterilerimizin iklimle ilgili hedeflerine ulaşmalarına ve döngüsel bir değer zinciri oluşturmalarına yardımcı olma kararlılığımızı destekliyor. Mümkün olan her yerde kaynakları Caterpillar değer zincirinde döngüsel bir malzeme, enerji ve su akışı yoluyla tutuyoruz. Nth Cycle’ın Elektro-Ekstraksiyon arıtma teknolojisi, değerli malzemelerin tedarik zincirine geri kazandırılmasına yardımcı olabilir” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yerli nikel karışımlı hidroksit ürünü sunan ilk şirket

Nth Cycle, ilk tohum finansmanını 2021’de almış olup sistemlerini 2022’de ticari olarak devreye geçirdi. Geçtiğimiz günlerde ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yerli nikel karışımlı hidroksit ürünü sunan ilk şirket olacağını duyurdu. Girişime göre, Ni MHP ürünü, ülkenin Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) tarafından oluşturulan elektrifikasyon altyapısının büyümesi için hayati öneme sahip kritik metallerin yurt içi tedariğini sağlama hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabiliyor. Nth Cycle’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı PhD Megan O’Connor şunları söyledi; “Rafining, ABD ve AB’de daha geniş bir sürdürülebilir ve kapalı döngü metal tedarik zincirinin önünde uzun süredir bir engel olmuştur, bu yüzden biz de bu yola çıktık. Geri dönüşümcülere tamamlayıcı bir çözüm sunarken bu sorunu da çözüyoruz. Yalnızca üç yıl içinde laboratuvardan çıkıp, yakın gelecekte modüler Oyster ünitelerimizin yeni dağıtımlarıyla ticari bir tesise dönüştük. Yatırımcılarımız, ortaklarımız ve politika yapıcılarımızla kritik ilişkiler kurmak, Nth Cycle’ın hızlı ölçeklendirme büyümesinin önemli bir parçası oldu ve bu kararlılık, bu finansmanla da devam ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

SONRAKİ HABER

İSFALT, Vögele kalitesiyle Büyükçekmece yollarını yeniledi

BENZER HABERLER
Total
0
Share