İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

CLEANFIX, İŞ MAKİNELERİNE NEFES ALDIRIYOR

CLEANFIX FAN SİSTEMLERİ, İŞ, İNŞAAT VE TARIM MAKİNELERİ SEKTÖRÜNE SUNDUĞU FAN ÇÖZÜMLERİYLE RADYATÖRLERİ TEMİZLİYOR, OPTİMUM SOĞUTMAYA KATKIDA BULUNARAK YÜKSEK TOZLU ORTAMLARDA MAKİNELERİN ÖMRÜNÜ UZATIYOR. ENDÜSTRİ 4.0 TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETİLEN FAN SİSTEMLERİ, AYRICA KULLANICISINA TEMİZ BİR RADYATÖR VE YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR. MAKİNA MARKET OLARAK CLEANFIX’İN TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ HELİN KOÇ İLE BİR ARAYA GELEREK, CLEANFIX’İN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİNİ VE MAKİNELERDE KULLANILAN FAN SİSTEMLERİNİN ÖNEMİNİ KONUŞTUK.

 

Helin KOÇ – Cleanfix Türkiye Genel Müdürü

 

CLEANFIX’İN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ VE ÜRETİM ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Cleanfix Fan Sistemleri, Alman teknoloji ürünü olarak Türkiye’ye hizmet vermektedir. Tüm parçalar Almanya’dan Türkiye’ye gelmekte ve burada montajları gerçekleştirilip pazara sunulmaktadır. Ar-Ge departmanımız ve yatırımlarımız ile kendimizi sürekli geliştirmeyi ve fan teknolojilerinin her zaman lideri olmayı amaçlıyoruz. Clenafix kullanıcılarına hızlı ve kaliteli hizmet sunmak, servis ağlarını büyütmek ve eğitimli ustalar yetiştirmek, satış sonrası hizmetlerde hızlı ve kaliteli hizmet vermek için yoğun bir şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Ayrıca Cleanfix’i tüm makinelerin standart fanları haline getirerek, kalitemizden ödün vermeden güvenli bir şekilde büyümeyi ve örnek bir marka olmayı hedefliyoruz.

 

CLEANFIX FANLARI İNŞAAT, TARIM, ORMANCILIK, ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNELERİ GİBİ BİRÇOK ENDÜSTRİYEL EKİPMAN VE ÖZEL MAKİNELERDE KULLANILIYOR. BU KAPSAMDA MÜŞTERİLERİNİZE SUNDUĞUNUZ ÜRÜN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

350 mm’den 1300 mm çaplarında her türlü makinelere üretim yapmaktayız. Cleanfix Fan Sistemleri’nin son nesil inovasyonlu hava veya hidrolik yağ basınçlı olmak üzere 2 çeşit fan sistemi mevcut. Bu fan sistemlerine ayrıca eklenen opsiyonlar bulunmaktadır. Bu opsiyonlar, makinelerdeki her türlü radyatör soğutma performanslarını, radyatör gözeneklerinde yaşanan tıkanmalar sonucu oluşan hararet problemlerini önleme ve radyatör temizliği gibi işlevleri maksimum performans ile yapmaktadır. Bu opsiyonları standart fan sistemi üzerine eklenen Flextips (Esnek Uçlar) ve Vaiable Pitch (Termal ısı Aktüelleri) olarak müşterilerimize sunuyoruz. Vaiable Pitch (Termal ısı Aktüelleri) opsiyonu, makinenin ihtiyacı olan soğutmaya göre değişken bir kanat açısı ayarına sahiptir. Motor elektronik sistemine müdahale gerekmez. Daha fazla yakıt tasarrufunu ve fanın tahrik gücünde %60’a varan güç kaybını önler. Flextips (Esnek Uçlar) opsiyonu fan ile davlumbaz arasındaki boşluğu kapatarak daha fazla soğutma sağlar. Hacimsel debisini % 8-15 oranında arttıran Cleanfix Flex-Tips sayesinde fan devir sayıları azaltılabilir ve böylece tekrar ek yakıt tasarrufu sağlanabilir.

 

İŞ MAKİNESİ ÜRÜN GRUPLARINA SUNDUĞUNUZ ÜRÜNLER NELERDİR? BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

İş makinelerine 550 ve 1300mm çapına kadar soğutma ve temizleme özelliği sağlayan fan sistemlerini sunuyoruz. Özellikle yük taşıyan, tozlu ortamda bulunmayan ve en büyük maliyet kalemi yakıt olan kamyon gruplarına yakıt tasarrufu sağlayan Termal Aktüel fan sistemlerini tercih ediyorlar. İş makineleri, iş gruplarına göre 24 saat çalışabilmekte ve operatörleri değişmekte olduğu için genelde zaman ayarlı kontrol sistemi kullanılmaktadır. Bu fan sisteminde insan müdahalesi olmadan belirli periyotlarla temizleme fonksiyonu işleve girerek, makinenin radyatörünü temizlemektedir.

 

 

CLEANFIX FAN SİSTEMLERİ, HANGİ MARKA TARIM MAKİNELERİ, TRAKTÖR VE İŞ MAKİNELERİNDE KULLANILIYOR?

Ürünlerimiz, 75 beygir ve üzeri tüm makine ve markalarda kullanılabiliyor. Dünyaca bilinen markalarla iş ortaklığımız mevcuttur. Bunlardan bazıları, MST-Sanko, TürkTraktör, Hidromek, Manitou, CAT, Volvo, Komatsu, Agco (Fendt,Valtra), John Deere, Mercedes-Benz, Class, Oxbo, Merlo ve daha birçok marka…

 

CLEANFIX FAN SİSTEMLERİ’NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

En büyük avantajı, kullanıcısının tertemiz bir radyatöre sahip olmasıdır. Bunun sonucunda sıcak havalarda makine veya traktör kullanıcılarının (operatörler) en büyük sorunu olan hararet ortadan kalkar. Böylelikle işletmeler zaman kazanır. Fan sistemlerimiz, yakıt tasarrufu sağlar. (Radyatör sürekli temiz olduğundan dolayı motorun üzerine binen yükü azaltır ve böylece yakıt tasarrufu sağlar) Motorun ömrünü uzatır ve korur. (Maksimum soğutma sağladığından bir nevi motorun sigortası gibi düşünülür.) Tekerleklere daha fazla güç verir. (Diğer fanlar %10’a kadar motordan güç kullanır, Cleanfix Fan motordan daha az güç kullanmaktadır.) Fanın kullandığı güçten % 60 kadar tasarruf sağlar. Makinenin ihtiyacına göre soğutma sağlar. Diğer fanlara göre daha sessizdir. Bakım ve temizlik maliyetlerinde tasarruf sağlar. (Radyatör temizliği ve tıkanmalar için servise götürmeye gerek duyulmuyor) Üretimde artış sağlar. (Çalışan makineleri temizlik ya da bakım için durdurmak gerekmez. Çalışırken makine temizleme işlemini otomatik yapar. )

 

 

FAN SİSTEMLERİNİZİN MAKİNELERİN ÇALIŞMA VERİMİNE KATKISI NELERDİR?

Makinelerdeki performans artışı gözle görülebilecek ve tamamen cebimize duygusal anlamda yansıyacak verimliliktedir. Çünkü zamanla yarışmaktayız ve makinelerin tozlu ve sıcak bir ortamda çalıştığı dönemlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı zaman kaybı artıyor, üretim düşüyor. Makinelerde radyatörü temizlemek çalışılan iş koşulları ve performanslarına göre 10 ile 30 dakika arasında değişiyor. Bu periyotlar, toz ve iş yoğunluğuna göre saatte 1 hatta yarım saatte bir durumuna bile gelmektedir. İş makineleri ve tarım sektörlerinde makinelerin 1 saat durması demek işverene maliyet ve kayıplar demektir. Bu 1 saat radyatör temizliğinden olabilir, hava sıcaklığında yeterli soğutma yapamadığından hararet yapabilir ve makineyi durdurur ya da başka sebepler olabilir. Cleanfix fan ağır şartlarda çalışan firmaların iş yüklerini bir nebze daha azaltma, verimliliklerini ve karlılıklarını ise arttırmada bir fırsattır. Özellikle taşeron hizmeti veren firmalar, proje bazlı çalıştıkları için zamanla yarışıyorlar. Makinelerin ful performanslarıyla işlerini o sürede bitirmeleri gerekmektedir. Bu durumlarda Cleanfix fan tamamen kendileri için fırsattır. Böyle ortamlarda çalışan makineler için Cleanfix Fan, biçilmiş kaftandır. Makine çalışırken her 5 dakikadan 90 dakikaya kadar ayarlanabilen zamanlayıcı özelliği ile makine durmadan ve operatör çalışma akışını bozmadan Cleanfix fanın temizleme fonksiyonu kendi kendine devreye girmekte ve sürekli temiz bir radyatör sağlamaktadır. Temiz bir radyatörün faydalarını da yukarıda belirtmiştik.

 

CLEANFIX FANLARINI KULLANAN VE KULLANMAYAN MAKİNELER ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR BULUNUYOR?

Bu soruyu 1 örnek ile açıklamak istiyorum. Burnu tıkanmış bir insan ile burnu tıkanmamış bir insanın nefes alış şekli, sağlık durumu ve bu sorunu çözmek için başvurduğu ilaç veya tedavi yöntemlerini düşünelim. Bu sorun ciğerlerine kadar inmişse, işte Cleanfix fanlarını kullanan ve kullanmayan makineler arasında da bunun gibi farklar bulunuyor. Tıkanmış radyatör gözenekli bir makine için birçok ilaç ve tedavi yöntemi gereklidir. Sürekli temiz bir radyatöre sahip olan makine veya traktör, insan gibi derin ve rahat nefes alır, daha uzun yol alır.

 

CLEANFIX KULLANICILARINDAN NASIL GERİ DÖNÜŞLER ALIYORSUNUZ?

Bugüne kadar Cleanfix fanı beğenmeyen tek bir müşterimiz çıkmadı. Bunu gururla söylemek istiyorum. Fanın temizleme fonksiyonu devreye girdiğinde insanların yüzündeki mutluluk ve gülümseme işimize dört elle sarılmamızı sağlıyor. Bizim ödülümüz insanlara çözüm sunarken onların yüzlerindeki gülümsemedir. Kullanıcıların bizi arayıp radyatör temizliğinden kurtuldukları için teşekkür etmeleri, yüzlerindeki o mutluluk gülümsemesi ve güzel dilekleri bizim için değer biçilemez. Hiç unutmuyorum. Mardin’de Cleanfix kullanıcılarından biri bizi arayıp “Abla şimdi 55-60 derece sıcaklıkta aracımın içinde serin serin oturuyorum. Aracımı hiç durdurmadım. Bu sıcakta inip radyatör temizlemedim. Makineyi hararet edecek diye durdurup işimi yarım bırakmadım. Sabahtan beri hiç durmadan rahat ve serin bir şekilde çalışıyoruz. Allah sizden de bu icadı bulandan da razı olsun” dedi. Ekmek teknelerindeki radyatörün otomatik olarak temizlenmesinde vazgeçilemez bir haz ve mutluluk resmi yüzlerinden okunabiliyor. Gerçekten ürünü takip eden fanatiklerimiz bulunuyor. Onlardan gelen tüm ilgi ve alakadan dolayı hepsine teşekkür ediyoruz.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SARICA, DAR ALANLARDAKİ KAZILAR İÇİN CAT 301.7 CR’Yİ TERCİH ETTİ

SONRAKİ HABER

HİDROMEK’İN YENİ LASTİKLİ YÜKLEYİCİSİ: HMK 635 WL

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share