İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çukurova Ziraat’ten Türkiye’de bir ilk: Zırhlı kazıcı yükleyici

Çukurova Ziraat, savunma sanayisinde kullanılmak üzere ürettiği Türkiye’nin ilk zırhlı kazıcı yükleyicisi ile askeri operasyonlara destek veriyor. Dünyada zırhlı iş makinesi üreten nadir firmalar arasında yer aldıklarına dikkat çeken Çukurova Ziraat Genel Müdürü Serkan Karataş, “17 ton çalışma ağırlığına sahip zırhlı kazıcı yükleyicimiz, arazide saatte 80 km hızla ilerleyebiliyor. Zırhlı iş makinesi, tüm yurtdışı operasyonlarında da aktif bir şekilde kullanılıyor” dedi.

Çukurova Grubu şirketlerinden biri olan Çukurova Ziraat, inşaattan tarıma kadar birçok farklı sektöre hizmet vermeye devam ediyor. Geniş bir ürün ağına sahip olan firma, savunma sanayisine de çözümler üretiyor. Bu kapsamda 9 – 13 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Komatek 2022’de tüm ürün grubunu sergileyen Çukurova Ziraat, ayrıca ürettiği zırhlı kazıcı yükleyicisiyle de fuarda büyük beğeni topladı. Çukurova Ziraat Genel Müdürü Serkan Karataş, fuarda en çok ilgi çeken zırhlı kazıcı yükleyicinin özellikleri ve kullanım alanlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Serkan KARATAŞ – Çukurova Ziraat Genel Müdürü

Yerli üretim gücü

İş makinesi grubu içerisinde yer alan kazı yükleyiciler ve lastikli yükleyicileri Türkiye’de ilk üreten ve satan firmalardan biri olarak pazarda önemli bir konumda bulunduklarına dikkat çeken Serkan Karataş, ayın zamanda savunma sanayisinde kullanılmak üzere Türkiye’nin ilk zırhlı iş makinesi de ürettiklerini söyledi. Karataş, “Türkiye’de zırhlı kazıcı yükleyiciyi sadece biz üretiyoruz. Bu alanda dünyada da ikinci ya da üçüncü üretici konumunda bulunuyoruz. Dolayısıyla bu üretimimiz ile sektörde farklı bir konumda yer aldığımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

17 ton çalışma ağırlığı ve saatte 80 km hız

Çukurova Ziraat, ürettiği zırhlı kazıcı yükleyici ile Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarına fayda sağlarken, makinenin yurtdışına da satışını gerçekleştirerek, ülke ihracatına katkıda bulunuyor. Zırhlı kazıcı yükleyicinin normal kazıcı yükleyicilere göre daha ağır ve daha hızlı olduğunu belirten Serkan Karataş, “Zırhlı kazıcı yükleyicimiz, seyir hızının yüksek olması nedeniyle daha çok dış operasyonlarda avantaj sağlıyor. Makine, 17 ton çalışma ağırlığına sahip olurken, arazide saatte 80 km hızla ilerleyebiliyor. Şu an Türkiye pazarında bulunan standart kazıcı yükleyiciler, 8-9 ton çalışma ağırlığında ve saatte 40 km hıza çıkabiliyor. Zırhlı kazıcı yükleyicimiz, teknik özellikleriyle kazı yapma, yükleme ve arazideki hızı ile olası çatışma veya mayın noktalarında daha hızlı hareket kabiliyetiyle öne çıkıyor. Bu özellikleriyle operasyon sahasından güvenli ve hızlı bir şekilde ayrılma avantajını sunuyor” dedi.

“Beklentilerimizin üstünde bir fuar geçirdik”

9-13 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Komatek 2022’de sergiledikleri ürünlerle müşterilerinin büyük beğenisini topladıklarını ifade eden Çukurova Ziraat Genel Müdürü Serkan Karataş, beklentilerimizin üstünde bir fuar geçirdiklerini söyledi. Fuarda yeni ve mevcut ürünler ile uzun yıllardır üretimine devam ettikleri jeneratör grupları ile sergilediklerini kaydeden Karataş, ayrıca zırhlı kazıcı yükleyicilerinin de öne çıkan ürünler arasında yer aldığına dikkat çekti. Uzun bir aradan sonra Komatek Fuarı’nın Antalya’da gerçekleştirildiğini belirten Karataş, “Pandemi koşulları ve ekonomik sorunların birleşmesiyle fuar organizasyonları yaklaşık 5 yıldır yapılamıyordu. 2018 yılının 2.yarısındaki ekonomik sıkıntılar, pazarın daralması sonrasında pandemi sebebiyle fuar gibi etkinliklere ara verilmek zorunda kalındı. Komatek, normalde Ankara’da yapılan bir organizasyon fakat fuar alanının hazır olmamasından dolayı alternatif şehirlere bakıldı. Bu maksatla fuarın Antalya’da yapılmasına karar verildi. Fuara hem Antalya hem de çevre iller yoğun katılım gösterdi. Yerli üreticiler için kamunun ziyareti çok önemli bir yer tutuyor. Çevre illerden fuar alanını ziyarette bulunan kamu kuruluşlarını fuarda ağırlama şansı bulduk” Özetle ekonomik sorunlar, pandemi, savaş ve fuar süresince yaşanan sıkıntılı hava koşullarını göz önünde bulundurarak her şeye rağmen verimli, güzel ve başarılı bir fuar oldu” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün:“İş makinesinin olmadığı yerde medeniyet olmaz”

SONRAKİ HABER

Demirada İnşaat, New Holland B110B ile şantiyelerde artık daha güçlü!

BENZER HABERLER
Total
0
Share