İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Demirada İnşaat, New Holland B110B ile şantiyelerde artık daha güçlü!

Kocaeli bölgesinde anahtar teslim villa projelerine imza atan Demirada İnşaat, iş makinesi kiralama maliyetlerinin artması sonucu TürkTraktör’ün yerli olarak ürettiği New Holland B110B model kazıcı yükleyici yatırımında bulundu. New Holland’ın kazıcı yükleyicisini hafriyattan temel açmaya kadar şantiyedeki birçok alanda kullandıklarına dikkat çeken Demirada İnşaat Genel Müdürü Serdar Demir, “B110B sayesinde şantiyedeki çalışmalarımızı daha verimli bir şekilde gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yaklaşık 8 yıl önce gayrimenkul alanında faaliyetlerine başlayan Demirada İnşaat, inşaat sektöründe yer aldığı proje sayısının artmasıyla TürkTraktör’den iş makinesi yatırımında bulundu. Makina Market olarak kiralama yöntemindeki verimsiz ve maliyetli süreçten kurtulmak için iş makinesi satın alma yoluna gittiklerini ifade eden Demirada İnşaat Genel Müdürü Serdar Demir ile görüşerek, firma faaliyetleri ve tercih ettikleri New Holland B110B model kazıcı yükleyici hakkında konuştuk.

Demirada İnşaat’ın kuruluşundan ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

2014 yılında kurduğumuz Demirada İnşaat; aracılık hizmetleri, gayrimenkul alım- satım, kiralama, 2.el otomotiv ve hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor. Gayrimenkul ile başladığımız faaliyetlerimize konut projelerini de ekleyerek inşaat sektörüne giriş yaptık. İnşaat sektörüne ilk etapta iş merkezi yapımıyla başladık. Sonrasında konut projeleri gerçekleştirdik. Şimdi de Hollanda tipi villa projeleri inşa ediyoruz. Böylece gayrimenkulün her alanında olmaya devam ediyoruz. 2021 yılına kadar Kocaeli Kartepe bölgesi ve etrafındaki projelerde yer alıyorduk. Bu yıl aldığımız karar doğrultusunda daha geniş bir bölgeye hizmet vermeyi planlıyoruz. Bu noktada yabancı yatırımcılar ile birlikte iş ortaklığı yapmak istiyoruz. Villa projelerinde tecrübe kazandığımızı düşünerek bölgemiz dışındaki Mersin, Antalya ve Muğla illerinde de faaliyetlerde bulunmayı hedefliyoruz.

Villa projelerinizin detaylarını öğrenebilir miyiz?

Hollanda tipi villa projelerimiz, 14 -16 villaya ev sahipliği yapacak büyüklükte planlanıyor. Projelerimizde anahtar teslim çalışıyoruz. Bazen daha da kapsamlı olacak şekilde villanın ankastresine kadar tüm demirbaş eşyası mevcut bir şekilde teslim projelerimiz oluyor. Villa projelerimizin yanında bölgemizde yeni bir iş merkezi projesi de yapmak istiyoruz.

İnşaat sektöründe yer alan bir firma olarak iş makinesi satın alma ihtiyacınız nasıl ortaya çıktı?

Son yıllarda iş makinesi sektöründe arz-talep dengesindeki bozulmalar bizi de dolaylı yoldan etkilemeye başladı. 2019 yılında inşaat yapımında iş makine bulma noktasında çok fazla sıkıntı yaşamadık ama son yıllarda tedarik sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı sektörde iş makinesi krizi ortaya çıktı. İş makinelerini kiralama yöntemini kullanıyorduk. Önceki dönemlerde kiralama ücretleri makul seviyelerdeydi. Fakat son dönemdeki iş makinesi tedarik sıkıntılarından dolayı kiralama ücretleri de arttı. Sadece kiralama ücretleri değil, günler öncesinden belirtmemize rağmen istediğimiz zamanda makinelerin tedarik edilememesi de bizi etkiledi. Böyle durumlar yaşayınca yeni yol haritası çizmek için makine yatırımına karar verdik. Yatırım öncesinde pazar araştırması yaptık ve New Holland’ın kazıcı yükleyicisinde karar kıldık.

İş makinesini tercihindeki kriterleriniz neler oldu?

Marka bilinirliği, yedek parça ve servis hizmeti, iş makinesi alımlarında önemli bir yere sahip. Makine kiralamadığımız dönemlerde arka planda var olan detaylarla çok fazla ilgilenmiyorduk. Sadece makineyi kiralayıp, çalışıyorduk. Fakat makine yatırımında bulunurken tüm kriterleri göz önünde bulundurduk. Örneğin; makine arıza yaptığında markanın servisinin bize en hızlı şekilde hizmet vermesi gerekiyor. Onun dışında makinenin sağlam, kullanışlı ve düşük işletme maliyetli olması önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Yatırımlarınızda neden New Holland ve TürkTraktör’ü tercih ettiniz?

TürkTraktör ile referans aracılığıyla tanıştık. TürkTraktör’ün sadece traktör sektöründe faaliyet gösterdiğini biliyordum. İş makinesi pazarına da kazıcı yükleyici ürünleriyle çözüm sunduğunu görünce bu avantajdan faydalanmak istedim. New Holland, TürkTraktör güvencesinde olduğu için tedarik zinciriyle ilgili bir sıkıntısı olmayacağını düşündük ve kazıcı yükleyici yatırımında bulunduk. Yatırım sonrasında bu düşüncemizin de doğru olduğunu gördük.

New Holland B110B kazıcı yükleyicisini ne zaman satın aldınız ve hangi işlerde kullanıyorsunuz?

New Holland’ın B110B model kazıcı yükleyicisini 2021 yılının son çeyreğinde satın aldık. Kazıcı yükleyicimizi, inşaatta hafriyatın çıkarılmasından, temel kazılmasına kadar birçok farklı alanda kullanıyoruz. Villa projeleri yaptığımız için binalar çok yüksek katlı olmuyor. Bu nedenle yeri geldiği zaman bina katlarına kum, çimento gibi malzemeleri çıkarmak için kazıcı yükleyicimizi kullanabiliyoruz. B110B modelini

şantiye içindeki tüm alanlarda kullanıldığını söyleyebilirim. Makine ile yaklaşık 500-600 saattir çalışıyoruz. Makinenin gücü ve performansından çok memnunuz. Bizi hiç yarı yolda bırakmıyor. Tam istediğimiz performansta çalışmalarını verimli bir şekilde gerçekleştiriyor. Ay sonu geldiğinde kullanılan yakıta baktığım zaman kazıcı-yükleyici satın almanın kiralamadan daha uyguna geldiğini gördüm.

TürTraktör’ün yerli olarak ürettiği New Holland marka kazıcı yükleyici kullanmak sizin için ne ifade ediyor?

TürkTraktör’ün New Holland marka kazıcı yükleyicileri yerli olarak üretmesi, ülkemiz adına gurur verici bir durum. Yerli üretim makine ve ekipmanımız ne kadar çok olursa, yurtdışı bağımlılığımızın o kadar önüne geçilmiş oluyor. Yerli üretimin daha güvenilir ve daha hızlı servis sürecine sahip olduğunu düşünüyorum. New Holland iş makinelerini herkese öneriyorum. Satın alma sürecinde olduğu gibi servis sürecinde de bir sorunla karşılaşmadık.

Gelecek dönemdeki yeni yatırımlarınızda iş makinesi tercihiniz yeniden New Holland olur mu?

Yeni yatırım planlarımız ileriki dönemlerde yapacağımız projelere bağlı. Bu yöndeki planlamalar kapsamında yurtdışı firmalar ile görüşmelerimiz devam ediyor. İş makineleri, yaptığımız işte vazgeçilemez bir konumda yer alıyor. New Holland’dan memnun olduğumuz için ilerdeki ihtiyaçlarımız içinde tekrar bu markayı tercih edeceğiz.

Son olarak New Holland markasının TürkTraktör çatısı altında yer alması sizin için ne ifade ediyor?

New Holland’ın TürkTraktör çatısı altında olması bize güven veriyor. Makineyi 6-7 aydır kullanıyoruz ve çok memnunuz. New Holland servis ekibi çalışma alanımıza en fazla 1 saat içinde gelebiliyor. TürkTraktör ve New Holland bize her konuda yardımcı oluyor. Bundan dolayı makineyi sıkıntısız kullanıyorum. New Holland’ın B110B kazıcı yükleyicisi sayesinde şantiyede daha verimli bir şekilde çalışma gerçekleştirebiliyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Çukurova Ziraat’ten Türkiye’de bir ilk: Zırhlı kazıcı yükleyici

SONRAKİ HABER

Hidromek’in toprak silindiri ile Niksar Elsan İnşaat'ın işletme maliyetleri düştü, verimliği arttı

BENZER HABERLER
Total
0
Share