İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Demir Kardeşler’in madendeki tek vazgeçilmezi: Hitachi ekskavatörler

Türkiye’nin farklı noktalarındaki şantiyelerde kömür üretimi yapan Demir Kardeşler Madencilik, Manisa Soma’da YS Batı Anadolu Madencilik’e ait sahada aylık 1,5 milyon metreküp üretimiyle dikkat çekiyor. Hitachi markasının yer aldığı güçlü makine parkıyla kömür madenciliği yapılan her bölgede faaliyetlerini sürdüren firma, Hitachi’nin ekskavatörleriyle üretimini artırdı ve metreküp başına maliyetini düşürdü.

 

Madencilik faaliyetlerinin her geçen gün geliştiği Türkiye’de bu alanda hizmet veren firmalar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. 1982 senesinde nakliye ve hafriyat sektöründe faaliyet bulunmak üzere kurulan, ardından 2000’li yıllarda Muğla’da bulunan bir kömür madenine dekapaj yapmak için giden Demir Kardeşler Madencilik, bu tarihten itibaren yoğun rekabetin yaşandığı madencilik sektörüne geçiş yaptı.

 

 

Aylık 1,5 milyon metreküp üretim

Madencilik gerek operasyon gerekse maliyet anlamda riskler taşıyan çok zorlu bir alan olduğunu belirten Demir Kardeşler Madencilik Yetkilisi Selim Demir, çalışma esnasında beklenen kapasiteyi sağlamak için bir yandan zamanla yarışılırken, diğer yandan düşük kar marjları nedeniyle her kuruşun hesabı yapılmak zorunda olduğunu söyledi. Demir Kardeşler Madencilik’in neredeyse Türkiye’deki kömür rezervini oluşturan ana halterlerin tamamında görev aldığını kaydeden Selim Demir, “Kömür sektöründe çalışmadığımız alan kalmadı. Manisa Soma, Çanakkale Çam, Kütahya Tunçbilek ve Yozgat Sorgun olmak üzere birçok bölgede aktif olarak görev aldık” dedi ve şu anda yer aldıkları çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “2020 yılı itibariyle YS Batı Anadolu Madencilik’in Soma’daki ocağında faaliyet gösteriyoruz. YS Batı Anadolu Madencilik’e ait sahada aylık 1,5 milyon metreküp üretim yapıyoruz. Çift vardiya çalışıyoruz ve günlük ortalama 50 bin metreküp hafriyat alıyoruz. Manisa Bölgesi’nde ayrıca Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) işini de yapıyoruz. Bölgede şu ana kadar 15 milyon metreküp üretim yaptık, yaklaşık 20 milyon metreküp tamamlamamız gerek işimiz var.”

 

Selim Demir – Demir Kardeşler Madencilik Yetkilisi

Yoğun çalışmalara devam…

Çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini fakat termik santrallere baca gazı filtresi taktırma kararının ardından sonra yaşananlardan olumsuz etkilendiklerini belirten firma yetkilisi Demir, “Termik santrallerle ilgili alınan karar bizi önemli ölçüde etkiledi. Karar sonrasında bazı santraller kapatıldı bazılarında ise üretim düştü. Bu düşüş, bizi ve bizimle aynı işi yapan firmaları ister istemez etkiledi. Açıkçası bu durum kömür sektörünü olumsuz bir şekilde yansıdı. Bunun dışında sorunsuz bir şekilde çalışmamızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Performans ve yakıt tüketimi

Madenciliğin en önemli araçları olan iş makinelerinin işlerinde kilit bir role sahip olduğunu aktaran Selim Demir, iş makinelerinden zorlu zemin koşullarında yaz kış, yağmur çamur demeden, neredeyse hiç durmadan çalışmaları, çok üretim yaparken az maliyet çıkarmalarını beklediklerini söyledi ve makine alım kriterlerini şu şekilde sıraladı: “İş makinesi yatırımında bulunurken çok iyi analiz yapmamız gerek. Makine satın alacağımız zaman öncelikle metreküp başına tüketilen yakıt maliyetini hesaplıyoruz. Bu doğrultuda işimize en uygun makineyi seçiyoruz. Eğer maliyet hesabını doğru yapmazsak, sahada ciddi kayıp ve sorunlar yaşayabiliriz. Yakıtın yanı sıra makinenin gücü, dayanıklılığı, servis ve bakım aralığı da önemli kriterlerimiz arasında yer alıyor.”

 

Hitachi ve Enka memnuniyeti

Aradıkları tüm kriterleri Hitachi markasında bulduklarını belirten Demir, Hitachi makinelerinin sağlamlığı, performansı ile Enka Pazarlama’nın servis gücü ve hızından çok memnun kaldıkları için uzun yıllardır Enka ve Hitachi ile çalıştıklarını söyledi.

 

 

Hitachi ekskavatörleriyle iş gücü kaybı önlendi

Görev aldıkları sahada ağırlıklı olarak Hitachi markasının makinelerini kullandıklarına dikkat çeken Selim Demir, şu anda Soma’daki kömür sahasında iki adet Hitachi ZX890LCH-5A ve bir adet Hitachi ZX690LCH-5A serisinin bulunduğunu kaydetti ve neden Hitachi markasını tercih ettiklerini şu sözlerle açıkladı: “Güç, yakıt, performans nedeniyle Hitachi markasını tercih ediyoruz. Hitachi’nin ekskavatörlerini bizimle yanı işi yapan meslektaşlarımıza gönül rahatlığıyla öneriyorum. Madencilik sektöründe Hitachi’nin ekskavatörleri gerçekten vazgeçilmez bir makine. Sağladığı güç, performans ve yakıtta sağladığı tasarruf ile Hitachi markasının ekskavatörlerinden çok memnunuz. Demir Kardeşler Madencilik olarak Hitachi’nin makineleri ile 22 saat boyunca aralıksız çalışıyoruz ve iş gücü kaybının önüne geçiyoruz. Hitachi ile üretimimiz arttı, metreküp başına maliyetimiz düştü. Hitachi’ye güveniyoruz.”

 

 

Sorunsuz ve kesintisiz hizmet

Enka Pazarlama ile artık bir aile olduklarının altını çizen Selim Demir, “Enka’da gerek satış gerekse satış sonrası hizmetler noktasında yetkililere istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Birçok marka ile çalıştık ama bu sorunsuz ve kesintisiz hizmeti bu zamana kadar sadece Enka’da gördük. Özellikle Enka’nın servisinden çok çok memnunuz. Servis ihtiyacımız olduğunda yetkili arkadaşlar en kısa sürede bize ulaşarak çözüm sunuyor” dedi. Demir Kardeşler Madencilik’in önümüzdeki süreçte yeni projelerde yer alacağını be yeni makineler ihtiyacının olacağını belirten Demir, bu yatırımda Hitachi ile çalışmak istediklerini söyledi ve şunları ekledi: “Yakın zamanda yeni iş makinesi yatırımları planlıyoruz. Parkımızdaki makinelerimizin çoğunluğu Hitachi markasına ait ama farklı markalara ait makinelerde yer alıyoruz. Parkımızda köklü bir değişiklik yaparak tüm makineleri Hitachi’ye döndüreceğiz.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

DEVASA HEYKELE PLATFORM DESTEĞİYLE MASKE TAKILDI

SONRAKİ HABER

YERLİ ÜRETİM KAZICI YÜKLEYİCİLER, TÜRKTRAKTÖR’ÜN GÜCÜNE GÜÇ KATTI!

BENZER HABERLER
Total
0
Share