İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

YERLİ ÜRETİM KAZICI YÜKLEYİCİLER, TÜRKTRAKTÖR’ÜN GÜCÜNE GÜÇ KATTI!

İŞ MAKİNELERİNİ TÜRKTRAKTÖR’ÜN ÇATISI ALTINDA BİR BÜYÜME ALANI OLARAK DEĞERLENDİRDİKLERİNİ BELİRTEN TÜRKTRAKTÖR İŞ MAKİNELERİ İŞ BİRİMİ GRUP MÜDÜRÜ BOĞAÇ ERTEKİN, “ŞİRKETİMİZİN TARIM SEKTÖRÜNDEKİ BAŞARILARINI, İŞ MAKİNELERİNE DE TAŞIMAK İSTİYORUZ. TARIM ALANINDAKİ BAŞARILARI İŞ MAKİNELERİNDE DE YOL HARİTAMIZ OLARAK BENİMSEYEREK, GEREK YERLİ ÜRETİM GEREKSE SATIŞ SONRASI HİZMETLER TARAFINDAKİ YATIRIMLARIMIZLA BU ALANDA BÜYÜYECEĞİZ” DEDİ.

 

TürkTraktör, 2013 yılında girdiği iş makineleri sektöründe çeşitli yatırımlara imza atarak önemli başarılar elde ediyor. Son olarak 2020 yılı itibarıyla yerli kazıcı yükleyici üretimine başlayan şirket, müşteri odaklı ve yenilikçi bakış açısı ile iş makinelerinde de büyümeyi hedefliyor. Makina Market olarak özellikle gerçekleştirdiği yerli kazıcı yükleyici üretimi ile pazarda dikkatleri üzerine çeken şirketin İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç Ertekin ve uzun yıllardır New Holland’ın bayiliğini yürüten İstanbul Traktör Yöneticisi İsmail Körüklüoğlu ile görüştük ve TürkTraktör ile İstanbul Traktör’ün iş makineleri alındaki çalışmaları konuştuk.

 

Soldan sağa; İstanbul Traktör Yöneticisi İsmail KÖRÜKLÜOĞLU – TürkTraktör İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç ERTEKİN

ÖNCELİKLE TÜRKTRAKTÖR’ÜN İŞ MAKİNELERİ SERÜVENİNİ KISACA DEĞERLENDİR MİSİNİZ?

2013 yılında aldığımız bir kararla iş makineleri sektörüne giriş yaptık. İş makinelerini, TürkTraktör’ün çatısı altında bir büyüme alanı olarak değerlendiriyoruz. İşe başladığımız günden itibaren bu alanda da daha fazla neler yapabiliriz diye düşünerek çeşitli çalışmalar yaptık. Bu kapsamda bayi ağımızı güçlendirdik ve kendi tesislerimizi açtık. Öte yandan servis ve yedek parça alt yapımızı kuvvetli bir şekilde oluşturduk, müşterilerimizin işlerinin kesintisiz yürümesine odaklanıyoruz ve bu konularda kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Tüm bu çalışmalar arasında hem şirketimiz hem de ülkemiz için büyük bir yatırım olarak nitelendirdiğimiz kazıcı yükleyici iş makinelerini kendi markalarımız ile yerli olarak Ankara fabrikamızda üretmeye başladık. Çok büyük bir yatırım ve adım olarak ise 2020 yılı itibarıyla Ankara fabrikamızda yerli kazıcı yükleyici üretimine başladık.

 

YERLİ KAZICI YÜKLEYİCİ ÜRETMEK TÜRKTRAKTÖR İÇİN NE İFADE EDİYOR?

İş makineleri sektörünün geleceğine güveniyoruz. Bu nedenle sanayi gücümüzü daha fazla kullanarak, müşterilerimize en üst düzeyde faydalı olmak için yerli kazıcı yükleyici üretimine başladık. Yerli üretim bizi oldukça heyecanlandırıyor. TürkTraktör, yüzde 90 yerlilik oranına sahip traktörler de üretiyor. İş makinesinde de yerlileştirmeyi oranlarını artıracak konulara odaklanıyoruz. Tüm bu süreçte endüstriyel kabiliyetlerimizden, Ar-Ge ve teknolojik gelişimler açısından TürkTraktör’ün 66 yıllık sanayi geçmişinden ve ortağımızın global tecrübelerinden yararlanıyoruz. İyi performans üreten, verimli ve güven yaratan makinelerimiz ile müşterilerimizin hizmetindeyiz. Bir taraftan iş makineleri sektörüne ve müşterilerine hizmet ederken bir taraftan da yerlileştirdiğimiz ürünler ile ülkemizin yerli sanayisine de destek oluyoruz.

 

 

ÜRETTİĞİNİZ KAZICI YÜKLEYİCİLER HANGİ AVANTAJLARIYLA ÖNE ÇIKIYOR? YERLİ ÜRETİMİN PAZAR PAYINIZA ETKİSİ NASIL OLACAK?

Hem yerli hem de kaliteli ve yüksek performanslı olması, makinelerimizi tercih sebebi yapıyor. Yerlileştirmeden gelen maliyet avantajımızı müşterilerimizle paylaştık. Bunun yanı sıra ürünümüz yerli olduğu için yedek parça bulunurluğu ve satış sonrası hizmetler tarafında da esnek davranabiliyoruz. Kazıcı yükleyiciler birçok alanda kullanılmasının yanı sıra kamuda da çok fazla tercih ediliyor. Bu yatırımımızla kamu da bizim odağımız içine daha fazla girdi. Geçtiğimiz aylarda New Holland markamız ile DMO ile bir protokol anlaşması yaptık. Şu anda kamu kurumları DMO üzerinden kazıcı yükleyicilerimize kolaylıkla ulaşabiliyor. Tüm bunların ışığında ürünlerimize olan ilgi ve talep gerek özel sektörde gerek kamu alanında artıyor. Farklı birçok sektör tarafından kabul görerek geçtiğimiz bu süreçle kazandığımız ivme ile iş makineleri alanındaki işimizi büyüterek, 2021’de de iş makineleri alanında işimize odaklanarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FARKLI ÜRÜN GRUPLARINDA YERLİ ÜRETİM PLANINIZ VAR MI?

Türkiye’deki iş makinesi talebinin yaklaşık üçte birini kazıcı yükleyiciler oluşturuyor ve dolayısıyla Türkiye pazarında çok önemli bir yer tutuyor. 2020 başında lansmanını yaptığımız yerli kazıcı yükleyicilerimiz ile belirli noktalara ulaşmayı hedefliyoruz. Kazıcı yükleyicimizin yanı sıra geniş bir ürün yelpazemiz var ve tüm ürünlerimiz ile iş makineleri alanında oluşabilecek taleplere yanıt verebilecek durumdayız. New Holland çatısı altında mini yükleyicilerimiz, mini ekskavatörlerimiz, teleskopik yükleyicilerimiz, kazıcı yükleyicilerimiz ve güçlü satış sonrası hizmetlerimizle müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

TürkTraktör İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç ERTEKİN

GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİNE SAHİP OLAN BİR MARKA OLARAK MÜŞTERİLERİNİZLE İLETİŞİMİNİZİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ?

İnşaattan tarıma, endüstriyel tesislerden limanlara ve peyzaj işlerine kadar birçok sektörde faaliyet alanımız bulunuyor. Tabi geniş ürün gamımızın yanı sıra yaygın ve güçlü bayi ağımızı da arkamıza almış durumdayız. TürkTraktör’ün iş makineleri tarafında en büyük ayrıştırıcı özelliklerinden birisi de sahip olduğumuz güçlü bayi ağımız. Hem satış hem de satış sonrası hizmetler tarafında ülkenin dört bir yanına yayılan ve tarımda büyük başarılara imza atan bayilerimizle sektörde çok daha farklı bir konuma geliyoruz. Böylece de ürünlerimiz ve hizmetlerimize ulaşmak çok kolay ve hızlı bir hal alıyor. Bu sayede müşterilerimize ve onların işlerine daha yakın oluyor ve seslerini de daha etkin dinlemiş oluyoruz. Bu sayede hem ihtiyaçlarına hızlı yanıt veriyor hem de kendimiz için gelişim olanakları yaratıyoruz. Öte taraftan tarım sektöründeki başarılı bayilerimizin iş makineleri tarafında da büyük bir istek ve sahiplenme gösteriyor olması, bize ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor. Pazarın sesini çok iyi dinleyen ve bu bilgileri bize ileten bir bayi ağımız var. Bu durum da bizi pazarda güçlü kılıyor.

 

BİR PANDEMİ DÖNEMİ GEÇİRDİK VE BU SÜREÇTE DİJİTALLEŞME OLDUKÇA HIZLANDI. TEKNOLOJİYE ÖNEM VEREN BİR FİRMA OLARAK BU KONUDA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Teknolojik yatırımlar, iş makineleri markalarının her zaman gündeminde olan bir konu. Şu anda telematik sistemler, bir kısım müşterimizin talep ettiği ve önümüzdeki süreçte de artacağını ön gördüğümüz bir teknoloji. Müşterilerimizin, fiziksel olarak farklı bir mekânda olsa da makinenin performansını, sahada yapılan işi ve işin gidişatını izlemek için kullanacağı sistemlere odaklanacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra yakın dönemde sahalardaki verimliliği ve sürdürülebilirliği artırmak üzere saha kontrol sistemleri devreye girebilir. TürkTraktör olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da TürkTraktör’ün çatısı altındaki Ar-Ge ve inovasyon birimimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

 

SATIŞ SONRASI TARAFINDAKİ HİZMETLERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Makinelerin işi sahada başlıyor ve sahada devam ediyor. Dolayısıyla satış sonrası hizmetler, bu işin olmazsa olmazı. Kendi personelimiz ve bayilerimizle güçlü bir satış sonrası hizmetler ekibi oluşturduk. Türkiye genelinde165’ten fazla noktada müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Türkiye’nin her yerinde çalışan makinelerimize standartlarımıza uygun kaliteli hizmeti hızlı götürebilmek için satış sonrası ağımızı yaygın tutuyoruz. Bayilerimiz ve tesislerimizin yanı sıra dış servis ekiplerimiz ile müşterilerimizin talep ettiği hizmeti, yedek parçayı ve ürünü ihtiyaç duyduğu zamanda sunabilecek bir alt yapıya sahibiz. Pandemi döneminde de gereken tedbirleri ve izinleri alarak hizmetlerimizin kesintisiz devam etmesini sağladık. Call-center ve sosyal medya gibi araçları da kullanarak müşterilerimize her zaman ulaşılabilir olmayı hedefliyoruz. Bu konuda yetkinliklerimizi de sürekli artırıyoruz. Servis noktalarımızı sürekli eğitimlerle destekliyoruz. Pandemi döneminde bu konuda online eğitimlerimiz ara vermeden devam etti. Hem ürünlerdeki kalite hem de satış sonrası hizmetlerdeki bakış açımız ile başarılı olduğumuza inanıyor bu konuda müşterilerimizin sesini dinliyoruz ve dinlemeye devam edeceğiz.

 

TÜRKTRAKTÖR’Ü 5 YIL SONRA İŞ MAKİNELERİ PAZARINDA NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?

İş makinelerini bir büyüme alanı olarak görüyoruz. Şu ana kadar bu alanda yaptığımız yatırımlar da bunu gösteriyor. TürkTraktör olarak müşteri odaklı ve yenilikçi bakış açımız ile iş makinelerinde büyümeyi hedefliyoruz. TürkTraktör’ün tarım sektörü çatısı altında gerçekleştirdiği başarıları, iş makineleri alanına da taşımak istiyoruz. Tarım alanındaki başarıları iş makinelerinde de yol haritamız olarak benimseyerek bu alanda da büyüyeceğiz.

 

İstanbul Traktör Yöneticisi İsmail KÖRÜKLÜOĞLU

“YERLİ ÜRETİM KAZICI YÜKLEYİCİ İLE SATIŞ HACMİMİZ ARTTI”

 

İSMAİL BEY, BÖGLEDE GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUĞUNUZ ÇALIŞMALARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bölgemizde TürkTraktör’ü ve New Holland’ı en iyi şekilde temsil ediyor, müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmet sunmaya özen gösteriyoruz. İşimizi TürkTraktör’ün gücüne inanarak, severek ve isteyerek yapıyoruz. New Holland’ın tarım ve iş makineleri grubundaki ürünlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Satış sonrası hizmetler tarafında da müşteri memnuniyeti için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

MÜŞTERİLERİNİZ KİMLERDEN OLUŞUYOR VE DAHA ÇOK HANGİ ÜRÜNLERİN SATIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ?

İnşaat, tarım ve maden sektörü ile tersaneler, kiralama firmaları, çay ve liman işletmelerine hizmet veriyoruz. Son zamanlarda ise müşterilerimize en çok yakın zamanda ürettiğimiz yerli kazıcı yükleyici ürün grubunun satışını gerçekleştirdik. Bunun haricinde New Holland markasının mini ekskavatör, nokta dönüşlü yükleyiciler ve teleskopik yükleyiciler olmak üzere tüm ürün gamımızı İstanbul Traktör olarak müşterilerimizle buluşturuyoruz.

 

TÜRKTRAKTÖR GİBİ ÖNEMLİ BİR KURULUŞUN BAYİSİ OLMAK SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR?

TürkTraktör ailesi gibi büyük bir gücü arkamıza aldığımız için kendimizi güvende hissediyoruz. TürkTraktör, 1954 yılından bu yana tarımda elde ettiği başarıyı şimdi de iş makinesi alanında gerçekleştirmek istiyor. TürkTraktör’ün hem traktör hem de iş makineleri bayisi olarak biz de markamızı en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz. TürkTraktör, dürüstlük, güven ve güç demektir. Büyük bir güce sahip olan TürkTraktör, Türk tarımına büyük katkılar sağladı ve sağlamaya da devam ediyor. Biz de bu güven ile devam ediyoruz. TürkTraktör’ün iş makineleri alanında faaliyetlerine başlamasıyla birlikte zaten güçlü olan yerimizi daha da sağlamlaştırmış olduk.

 

TÜRKTRAKTÖR’ÜN YERLİ KAZICI YÜKLEYİCİ ÜRETMESİ MÜŞTERİLERİNİZLE OLAN İLETİŞİME NASIL BİR KATKI SUNDU?

Yerli kazıcı yükleyici satma hayalimiz hep vardı, bunu yakın zamanda gerçekleştirmiş olduk. Tabi yerli kazıcı yükleyici üretimi sadece TürkTraktör’e ve bayilerine değil, Türkiye’ye çok büyük bir katkı sağladı. Bu konuda müşterilerimiz tarafından da olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yerli kazıcı yükleyici üretimi, müşterilerimizin New Holland markasına daha fazla güven duyması ve yaklaşımlarının pozitif olmasına neden oldu. Yerli üretim ile birlikte müşterilerimize daha hızlı, daha güvenilir ve daha ulaşılabilir olduğumuzu gösterdik. Satış hacmimizin yanı sıra, uygun fiyat ve yüksek stoklu yedek parça hizmetlerimizle satış ve satış sonrası alanında da müşteri memnuniyetini artırmış olduk.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Demir Kardeşler’in madendeki tek vazgeçilmezi: Hitachi ekskavatörler

SONRAKİ HABER

İMDER BAŞKANI ÖZGEN: “SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ PANDEMİNİN SEYRİ BELİRLEYECEK”

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share