İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

DÜNYANIN EN BÜYÜK İŞ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİNİN LİSTESİ AÇIKLANDI

APA YAYINCILIK’IN İNGİLİZ YAYIN PARTNERİ KHL GROUP, DÜNYANIN EN BÜYÜK İŞ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİNİN YER ALDIĞI “YELLOW TABLE 2021” LİSTESİNİ AÇIKLADI. ÜRETİCİLERİN YILLIK SATIŞ CİROSUNA GÖRE SIRALANDIĞI LİSTENİN BAŞINDA CATERPİLLAR YER ALIRKEN, BU YIL 49’UNCU SIRADA YER ALARAK GEÇEN SENEYE GÖRE YERİNİ BİR BASAMAK YÜKSELTEN HİDROMEK, LİSTEDEKİ İLK VE TEK TÜRK ÜRETİCİ OLMA UNVANINI KORUDU.

 

İnşaat makineleri satışları, 2019 Yellow Table’da rekor seviyelere ulaştı, ancak bu Covid-19 pandemisinden önceki bir dünyadaydı. Sektör fırtınayı nasıl atlattı? Yellow Table’da yer alan dünyanın en büyük 50 iş makinesi üreticisi için inşaat ekipmanı satışları 2017, 2018 ve 2019’da iyi bir büyüme kaydetti – endüstrinin döngüsünün zirvesine ulaştığı ve bunu küçük bir düşüşün izleyeceği düşünülüyordu. Bu düşünce, Covid-19 pandemisi ortaya çıkmadan önceydi. Geçen yılki (şirketlerin 2019 satışlarını gösteren) Yellow Table, rekor bir seviye olan 202,7 milyar ABD dolarına ulaştı. Bu yılki Yellow Table ise şirketlerin 2020’deki satışlarıyla birlikte toplamda 191.5 milyar ABD doları görüyor. Bu % 5.5’lik bir düşüş; beklenenden çok daha yumuşak bir düşüş. Bazı tarihsel bağlamda ifade etmek gerekirse, 2018’de Yellow Table’deki satışlar, 184 milyar ABD dolarıydı – bu, inşaat sektörü için güçlü bir yıldı. Küresel bir pandemi ve ulusal karantinaların görüldüğü 2020’de satışların 7,5 milyar ABD doları daha yüksek olduğu görülüyor.

 

BU NASIL OLDU?

Birkaç neden var, ama en önemlisi ile başlayalım: Çin. Bu listedeki Çinli iş makineleri üreticilerinin büyümesi olmadan, düşüşün %5,5’ten daha yüksek olacağına şüphe yok. Çin, 2020’de büyüyen tek büyük inşaat ekipmanı pazarıydı ve hükümet, ekipman satışlarında ani bir artışa neden olan bir teşvik planını Nisan ayı başlarında uygulamaya koydu. Off-Highway Research’e göre, Çin, inşaat ekipmanı satışlarında yaklaşık %14’lük bir artış kaydederken, diğer büyük pazarların tamamı geriledi. 2020’de Çin’deki satışlar, tüm küresel satışların üçte birinden fazlasına eşitti – bu listedeki büyük hamlelerin Çinli şirketlerden olması şaşırtıcı değil.

 

 

TABLONUN BAŞINDA TANIDIK BİR İSİM VAR: CATERPİLLAR

ABD merkezli sanayi devi, geçen yılki 32,8 milyar ABD dolarından düşüşle 24,8 milyar ABD doları satışla bir numarada her zamanki yerini alıyor. Satışlardaki bu düşüşe rağmen, şirket rahat bir şekilde en üstte, Komatsu 19.9 milyar ABD doları satışla ikinci sırada yer alıyor. (geçen yılki 23,2 milyar ABD dolarından bir düşüş)

 

TABLONUN ÜST SIRALARI HAREKETLENDİ

‘Geleneksel’ ilk ikiden sonra, tablonun üst taraflarında önemli bir hareketlilik var. Bu hareketliliğin Çinli şirketlerden gelmesi kimseyi şaşırtmamalı. XCMG, 11,1 milyar ABD dolarından 15,1 milyar ABD dolarına yükselen satışlarla dört numaradan üç numaraya yükseldi ve Sany onları takip etti, şirket geçen yıl beş numaradan dördüncü sıraya yükseldi. Sany, satışların 10,9 milyar ABD dolarından 14,4 milyar ABD dolarına yükseldiğini gördü. Listelerde dikkate değer bir yükseliş kaydeden bir başka Çinli şirket olan Zoomlion ilk beşi tamamlıyor. Şirket on numaradan beş numaraya, neredeyse benzeri görülmemiş bir hareketlilik tablosunun çok yukarılarına taşındı. John Deere üç numaradan altı numaraya düştü ve yedi ile on numaralar, geçen yıla kıyasla bir sıra geriledi; Volvo CE yedide, Hitachi İnşaat Makineleri sekizde, Liebherr dokuzda ve Doosan Infracore ilk onu tamamlıyor. Hyundai Heavy Industries’in % 35’in biraz altında hisse ile Doosan Infracore’u devraldığını onaylamasıyla, ona işin yönetim kontrolünü vermesiyle, bunun iki şirket için satışları nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak. Hyundai, anlaşmanın her iki şirketi de küresel inşaat pazarında en yüksek seviyelere yükseltmesini beklediğini söyledi.

 

 

YÜKSELMEK VE DÜŞMEK

Bu yılki Yellow Table, ilk on içinde standarttan daha fazla hareket gördü – küresel bir pandemi, oynaklığın artmasına neden olan olağandışı bir durum oldu. Zoomlion, onuncu pozisyondan beşe hareket eden ilk on içindeki en büyük oyuncu ve tablonun herhangi bir yerindeki en büyük taşıyıcılardan biri olarak dikkat çekti. Metso Outotec 16’dan 12’ye dört sıra atladı – bu kısmen geçen yılki listede sadece Metso olmaları ve o zamandan beri Metso ve Outotec’in birleşmelerini tamamlamalarıyla açıklanabilir. Tablodaki hamlelerin çoğu tahmin edildiği gibi Çin şirketlerinden. LiuGong 19’dan 15’e sağlıklı bir yükselişin keyfini çıkarıyor, Lonking beş sıra yükselerek 23 numaraya ve mini ekskavatör uzmanı Sunward ve Foton Lovol dört sıra yükseldi. Listede yerlerinin kaydığını gören şirketlere bakıldığında, Terex dört sıra gerileyerek 17’ye düştü, Oshkosh Access Equipment (erişim üreticisi JLG’nin ana şirketi) beş sıra geriledi ve Bauer üç sıra geriledi. Yellow Table’de 46 numarada Çin merkezli erişim ekipmanı üreticisi Dingli’nin yeni bir girişi var. Çin, hızla gelişen ülkede sağlık ve güvenlik yasaları ile erişim ekipmanı için hızla büyüyen bir pazar. Listede yer alan Türk üretici Hidromek, geçen yıla göre bir basamak yükselerek 49. sıraya yükseldi.

 

İLERİYE BAKMAK

İş makineleri üreticilerinin satışları 2020’de, özellikle ilk karantinaların karanlık günlerine ve getirdikleri belirsizliğe baktığımızda, beklenenden daha iyiydi. Bir dizi OEM, 2021 için birinci çeyrek satış rakamlarını açıkladı ve sonuçlar geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla olumlu. Pandeminin gerçekten küresel hale geldiği ikinci çeyrekten elde edilen sonuçların kıyaslandığında daha da iyi olmasını beklemek mantıklı olacak. Bu nedenle, gelecek yıl için Yellow Table’nin zaten güçlü bir gösterge olan büyüme göstereceğini önermek mantık. Ancak, bir uyarı notu duyulmalıdır. Tablonun bu yıl bu kadar iyi büyümesinin nedeni Çin’di – piyasa, 2020’de sağlıksız bir seviye olarak adlandırılabilecek ülkeye bağımlıydı. Geçmişte, Çin altyapıya büyük yatırımlar yaptığında ve ekonomik teşvik sağladığında, 2010-11 teşvik patlamasını izleyen sancılı durgunluk gibi bir çöküş izledi. Göstergeler, dersler çıkarıldığı ve 2021’in “yumuşak bir iniş”, küçük bir düşüş görmesi gerektiği yönünde, ancak dikkatli olunması gereken bir durum. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, pandemi boyunca büyük ölçekli altyapı projelerine yatırım yapmaya devam etti ve bu durmanın işareti yok. Kuzey Amerika ve Avrupa gibi 2020’de düşüş gösteren dünyanın dört bir yanındaki büyük pazarlar 2021’de büyüme görmeli, ancak 2021’deki düşüş “yumuşak” ise Çin büyük soru olmaya devam ediyor, o zaman gelecek yıl Yellow Table için daha sağlıklı sonuçlar hedefleniyor.

 

HİDROMEK BİR KEZ DAHA DÜNYANIN EN BÜYÜK İŞ MAKİNESİ ÜRETİCİLERİ ARASINDA!

Hidromek uluslararası başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Dünyanın en büyük iş makinesi üreticilerinin açıklandığı Yellow Table listesinde bu yıl da yerini alan Hidromek, listedeki ilk ve tek Türk üretici olma unvanını da koruyor. 2020 yılı verilerine göre hazırlanan listede bu yıl 49’uncu sırada yer alarak geçen seneye göre yerini bir basamak yükselten Hidromek listeye 8’inci kez girme başarısını gösterdi.

 

 

KÜRESEL ENDÜSTRİDEKİ YERİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRIYORUZ”

Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ahmet Bozkurt, “İş makinesi sektörünün en büyük üreticilerinin sıralandığı uluslararası Yellow Table listesinde bu yıl da yer aldığımızı mutlulukla öğrendik. Bu başarıda emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımıza, müşterilerimize, bayilerimize, tedarikçilerimize ve dostlarımıza teşekkür ederiz. Genişleyen ürün gamımızla, 80’den fazla ülkeye yayılan bayi ağımız ve 100’ün üzerinde ülkeye yayılan ihracat ağımızla küresel endüstrideki yerimizi sağlamlaştırıyoruz” dedi.

 

6 KITADA 100’DEN FAZLA ÜLKEDE MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR

Kuruluşunun 43’üncü yılında 6 kıtada 100’den fazla ülkede makineleri çalışan Hidromek’in 2020 yılı sonu itibariyle dünya genelinde satışını gerçekleştirdiği makinelerin sayısı 50 binin üzerinde.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HİDROMEK, BİR KEZ DAHA EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARI ARASINDA

SONRAKİ HABER

TÜRK İŞ MAKİNALARI SEKTÖRÜ, GLOBAL KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEYİ AMAÇLIYOR

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share