İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

E-Berk, yeni tünel açma makinesini banttan indirdi

Üretimini yaptığı tünel açma makineleriyle Türkiye’yi, dünyada tünel açma makinesi üreten 8’inci ülke konumuna getiren E-Berk, Kocaeli Karamürsel Su İletim Tüneli İnşaatı Projesi’nde kullanılmak üzere, ürettiği yeni tünel açma makinesini banttan indirdi. 

E-Berk’in Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) fabrikasında düzenlenen banttan indirme törenine, E-Berk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve sektörün lider firma temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. 3250 milimetre çapında E3303 marka tek kalkanlı tünel açma makinesi, Kocaeli’ne önemli faydalar sağlayacak. Kocaeli Karamürsel Su İletim Tüneli İnşaatı Projesi’nde iki yıl sürmesi planlanan tünel kazı çalışmaları kapsamında E-Berk’in ürettiği 3.25 metre çaplı yeni tünel açma makine ile 2 bin 754 metre uzunluğunda kazı yapılması planlanıyor.

“Dünya oyuncusu olmak istiyoruz”

Üretilen yeni tünel açma makinesi yaklaşık 5.5 ayda tamamladıklarını ifade eden E-Berk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, “Yeni tünel açma makinemizi ve sağlayacağımız hizmetlerimizi Devlet Su İşleri’nin Kocaeli Karamürsel’deki temiz su içme tünelinde kullanacağız. 3.25 metre çapında yaklaşık 150 ton ağırlığında ve 65 metre uzunluğunda; 1 megabayt saatlik kurulu güce sahip makine, 3’üncü yeni tünel açma makinesi olarak kayda geçti. İnşallah görevini başarıyla tamamlayacak. Tünel açma makinemizin 2 bin 700 metre civarında bir kazı yapması hedefleniyor. Makinenin sahaya girebilmesi için şu anda çalışmalar sürüyor, gerekli hazırlıklar yapılıyor. Tahminimize göre ağustos ayında makinemizi montaja götüreceğiz ve eylül ayında kazıya başlayacağız. Önümüzdeki yıl haziran ayında projeyi tamamlamayı ümit ediyoruz. Makinemizde yüzde 54 oranında yerlilik oranımız var. Hedefimiz yüzde 60. Kalan yüzde 40 oranı neden yok diye soranlara şunu söyleyebiliriz; dünya öncüsü olmak istiyoruz. Dünyanın bildiği çok önemli bu makinelerde kullanılan temel ürünleri rekabet edebilmek ve dünyaya da satışını gerçekleştirebilmek için kullanıyoruz ama yüzde 54 hedefimizi yüzde 60’a çıkarmak en büyük hedefimiz” ifadelerini kullandı.

“Dünyada tünel açma sektöründe 8.ülke konumundayız”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yaptığı konuşmada, E-Berk’in Türkiye’de önemli projelere imza attığını belirterek, “E-Berk, Türkiye’nin içinde bulunduğu sektörde üst sıralara çıkmasını sağladı. Dünyada bu sektörde 8’inci ülke konumundayız. E-Berk’i tebrik ediyorum” dedi.

“E-Berk’e teşekkür ediyorum”

İçme suyu projesi hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, “Burada Kocaeli Karamürsel ilçesinin Yuvacık barajındaki suyu İhsaniye barajından vermek üzere gerçekleştireceğimiz içme suyu projemizin 2 bin 754 metrelik tünel için kullanacağımız yüzde 54’ü yerli üretim olan tünel açma makinemizin banttan inme töreni için bir aradayız. İnşallah yerli üretim olan bu tünel açma makinesi ile sağlıkla, başarıyla ve kazasız, belasız sonlandırırız. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, yüklenici firmamıza ve E-Berk’e teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” sözlerini kaydetti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Case F Serisi lastikli yükleyiciler ile her alanda üstün performans

SONRAKİ HABER

<strong>MST’nin ürün ve hizmetlerini müşterilerine sorduk; “İşte müşterilerinin gözünden MST”</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share