İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Esan Akü, endüstriyel akü üretimi için harekete geçti

Türkiye’nin önemli akü üreticileri arasında yer alan Esan Akü, endüstriyel akü pazarına giriş yaparak yaklaşık 15 milyon dolarlık bir fabrika yatırımı gerçekleştirdi. Teknolojik ve modern bir tesiste yerli akü üretim için harekete geçen firma, traksiyoner akü sektöründe önemli bir tecrübeye sahip olan Barbaros Kılıç’ı da Endüstriyel Akü Grubu’nun başına getirdi.

 

“Pozitif Enerji” mottosu ile faaliyetlerini sürdüren Esan Akü, endüstriyel akü pazarına adım attı. Vizyoner yatırımları ile dikkat çeken firma, 2020 yılı başı itibariyle endüstriyel akü üretimi için yaklaşık 15 milyon dolarlık modern bir fabrika yatırımına imza attı. Starter akü pazarında hem kapasite hem de ciro büyüklüğü anlamında Türkiye’deki en büyük dört akü üreticisinden biri olan firma, benzer başarıyı endüstriyel akü grubunda da elde etmek için traksiyoner akü pazarının tecrübeli ismi Barbaros Kılıç’ı Esan Akü ailesine dahil etti. Fabrika yatırımını tamamlayıp tam kapasite üretime başladığında kısa vadede endüstriyel akü pazarında zirvede yer almayı hedefleyen Esan Akü’nün, Genel Müdürü Atilla Birmiş, Fabrika Müdürü Hüseyin Koca, Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Yaprak Birmiş ve Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü Barbaros Kılıç ile bir araya gelerek, firmanın endüstriyel akü sektöründeki yatırımını, faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

 

Atilla Birmiş – Esan Akü Genel Müdürü

Esan Akü’nün faaliyet alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Atilla Birmiş: Esan Akü, 42 yıllık bir aile şirketi. Starter akü sektöründe hem kapasite hem de ciro büyüklüğü anlamında Türkiye’deki en büyük dört akü üreticisinden biriyiz. Yıllık 2,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip teknolojiyle donatılmış modern tesisimizde üretimlerimizi sürdürüyoruz. Büyüyen satış ağı ve organizasyonumuz ile yurt içinde toplam 200’ün üzerinde bayi ve satış sonrası hizmet noktasında faaliyetlerimiz devam ediyor. Ayrıca üretimimizin yüzde 75’ini 65’i aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Genç ve dinamik bir kadromuz sayesinde 2007 yılından beri her yıl minimum yüzde 25 oranında ihracat odaklı büyüyoruz.

 

Hızla büyüyen bir marka olarak önemli yatırımlara imza atıyorsunuz. Esan Akü’nün yakın zamanda gerçekleştirdiği yatırımları öğrenebilir miyiz?

Atilla Birmiş: Starter akü tarafında ciddi atılımlar yaptık ve bu atımlarımız devam ediyor. Teknolojik yatırımlara büyük önem veriyoruz. Şu anda dünyadaki en son şarj teknolojilerini kullanarak araç akülerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Kurulu modern tesisimizde dünyanın son teknolojilerine sahip üretim hatlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu teknolojiler sayesinde müşterilerimize yüksek kalitedeki ürünlerimizi uygun maliyetlerle sunabiliyoruz. 2018 yılında plastik enjeksiyon tesisimizi kurduk. Bu yıl kurşun tesisimizi faaliyete geçireceğiz. 2020 yılı itibariyle endüstriyel akü sektörüne giriş yapmak için yeni bir yapılanma süreci başlattık ve yaklaşık 15 milyon dolarlık bir fabrika yatırımına imza attık. Bu yılın başında başlayan fabrika inşaatımızı 2021 sonu itibariyle tamamlamayı hedefliyoruz. Traksiyoner akü tarafında kuracağımız tesisin teknolojik açıdan Türkiye’de muadili olmayacak. Yeni fabrikamızda forklift ve endüstriyel tip aküler üreteceğiz. Yatırımımız henüz tamamlanmadığı için, üretim yapamıyoruz ama endüstriyel akü grubunda 2020 yılı başından itibaren belirli bir pazar payı elde etmek için de bu sektöre ithalat yoluyla giriş yaptık. Yurtdışında ürettirdiğimiz aküleri, Barbaros Bey’in tecrübesiyle Türkiye’ye sunuyoruz. Açıkçası endüstriyel akü grubunun Esan Akü ailesinin içerisinde hızlıca büyüyeceğini düşünüyorum.

 

Starter akü pazarının önemli bir oyuncusu olarak endüstriyel tarafa neden yatırım yaptınız? Bu pazarla ilgili hedefler nelerdir?

Atilla Birmiş: Endüstriyel akü, akü sektörünün içerisinde çok ciddi bir pazar büyüklüğüne sahip. Dünyadaki regülasyonlardan dolayı dizel forkliftlerden elektrikli forkliftlere doğru bir dönüşüm var. Bu durum işi cazip kılıyor. Ayrıca Esan Akü markasını her alanda büyütmek için böyle bir yatırımda karar kıldık. Bu noktada sadece Türkiye’ye üretim yapmayı düşünmüyoruz. Her zaman olduğu gibi ihracat tarafında da ciddi adımlarımız olacak. 42 yıllık aile şirketi olarak yaptığımız tek iş akü ve tüm kazancımızla da bu topraklara yatırım yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yerli üretim yapacak olmamız bizi gerçekten hem gururlandırıyor hem de heyecanlandırıyor. Yatırımlarımızı tamamlayıp tam kapasitede üretime başladığımızda ise endüstriyel akü pazarında kısa vadede zirvede yer almayı hedefliyoruz.

Hüseyin Koca – Fabrika Müdürü

 

Esan Akü, hangi sektörlere ürün sağlıyor? Üretimde kullandığınız teknoloji ve ürünlerden bahseder misiniz?

Hüseyin Koca: Endüstri 4.0 hedefi doğrultusunda, üretim hatlarında oluşturduğumuz akıllı üretim sistemleri, robot ve otomasyon sistemleri, yüksek teknoloji ürünü şarj sistemleri ve özel tasarım makineleri ile sektörümüzde öncü bir konuma geldik. Dünyadaki en son şarj teknolojilerini kullanarak araç akülerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Kurulu modern tesisimizde de dünyanın son teknolojilerine sahip üretim hatlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu teknolojiler sayesinde müşterilerimize yüksek kalitedeki ürünlerimizi uygun maliyetlerle sunabiliyoruz. Şu anda ağırlıklı starter akü üretimi yapıyoruz. Starter akülerimiz otomobil, jeneratör ve farklı alanlarda kullanılıyor. Forklift, telekomünikasyon ve UPS aküleri gibi hem hareket hem de haberleşme sistemi akülerini üretme fikriyle yola çıktık ve emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Üretimde hem kalite hem de uygun maliyet boyutunu nasıl sağlıyorsunuz?

Hüseyin Koca: Akü dışında başka hiç bir faaliyetimiz bulunmuyor. İşimiz gücümüz akü diyebiliriz. Bu yüzden hem işimizi hem de yatırımlarımızı en doğru şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. Şirket olarak çok hızlı karar alıp, uyguluyoruz. Geçen yıl itibariyle kutu ve kapak üretimine başladık. Bu bizim için önemli aşamaydı. Çünkü bu işi Türkiye’de yapan iki firma vardı ve biz de o firmalardan bu ürünleri tedarik ediyorduk. Kutu ve kapak üretimimizde oldukça başarılı bir yol kat ettik ve şimdi de kurşun işine başlıyoruz. Kurşun bizim temel ham maddemiz. Kurşun konusunda önümüzdeki ay içerisinde üretime başlamış olacağız. Önümüzdeki en büyük projemiz traksiyoner akü üretimi. Bu alandaki en iyi makine üreticileriyle görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve tahmin ediyorum önümüzdeki 1,5 yıl içerisinde kendi traksiyoner akülerimizin üretimine başlamış olacağız. İşin hem kalite hem de maliyet boyutuna odaklanıyoruz.

 

 

Esan Akü’nün ürünleri pazarda nasıl tanınıyor? Sizi rakiplerinizden ayıran en büyük özellik nedir?

Hüseyin Koca: Esan Akü’nün ürünlerini fiyat performans ürünü olarak tanımlayabiliriz. Son derece kaliteli ürünleri, müşterilerine optimal fiyatlarla sunabilme hedefiyle üretim yapıyoruz. Sahip olduğumuz kalite sertifikalarımızla da bu alanda büyümeye devam ediyoruz. Kalitenin hiçbir zaman tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Üretimimizde müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bu kapsamda teknik servis, kalite birimi ve üretim arasındaki güçler dengesini iyi oluşturduk. Teknik servise müşterilerimizden gelen memnuniyet veya şikayetler mutlaka haftalık toplantılarda gündeme alınıyor ve konuyla ilgili üretime geri besleme yapılıyor. Bu da bizi rakiplerimizden farklı kılıyor.

 

Barbaros Kılıç – Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü

Endüstriyel akü sektöründeki tecrübelerinizi aktarmak üzere Esan Akü ailesine katıldınız. Yaşanan bu süreçle ilgili neler söylemek istersiniz?

Barbaros Kılıç: Profesyonel iş hayatımın yaklaşık son 13 yılını, istifleme sektöründe, holding düzeyinde ve alanında pazar lideri olan firmalarda, önemli pozisyonlarda görev alarak geçirdim. Hem akü şarj teknolojileri, hem forklift ve depo içi ekipmanlar, hem de endüstriyel akü gruplarında, uzun yıllar edindiğim tecrübelerimi aktarmak üzere yaklaşık bir buçuk ay önce de Esan Akü ailesine katıldım. Şu anda Esan Akü de Endüstriyel Akü Grubu Türkiye Satış Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. Sektördeki tecrübelerimizi, Esan Akü’nün marka gücü ile birleştirerek müşterilerimize en kaliteli ürünleri ve hizmetleri sunmak istiyoruz. Çalışmalarımıza hızlı başladık ve oldukça iddialıyız. Yılbaşından bu yana da müşterilerimize çok sayıda akü tedarikini sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Şu anda kimsenin tahmin edemeyeceği hızlarda, Türkiye’nin en önemli gruplarına akülerimizi tedarik etmeye başladık. Yakın zamanda sektörde, daha fazla ses getiriyor olacağımızı söyleyebilirim.

 

Esan Akü, endüstriyel akü tarafında nasıl bir yol izleyecek. Esan Akü’nün marka gücü ve sizin sektördeki tecrübenizi birleşimi ile önümüzdeki günlerde neler yaşanacak?

Barbaros Kılıç: Starter akü tarafında önemli bir tecrübeye sahip olan markamız, endüstriyel akü tarafında da söz sahibi olmak için önemli bir yatırıma imza attı. İnşaatı devam eden endüstriyel akü fabrikası, Esan Akü’nün bu işe ne kadar önem verdiğini gösteriyor. 2021 yılında yatırımın tamamlanması bekleniyor. Ama biz çalışmaya başlamak için yatırımın tamamlanmasını beklemedik. Hemen harekete geçtik ve endüstriyel pazarda yer almak için Avrupa’ nın en önemli üreticilerinden birinde, Esan markasıyla akü ürettirerek, müşterilerimizin hizmetlerine sunuyoruz. Esan Akü, endüstriyel akü tarafına yatırım yapmadan önce sektörle ilgili altyapı hazırlıklarını tamamlayarak işe başladı. Önümüzdeki süreçte, firmamızın marka gücü ve profesyonellerimizin tecrübeleri ile sektör dinamiklerinin neler gerektirdiğini bilerek doğru adımlar atılması noktasında çalışmalar yapacağız. Her sektörde olduğu gibi akü sektöründe de satış sonrası hizmetler (SSH) çok önemli bir konu. Ürünü satmak ilk adımda çok önemli ama bu işin en önemli kısmı ürünü sattıktan sonra başlıyor. Bu nedenle SSH noktasında hızlı ve efektif servis hizmetini müşterilerimize sunabilmek istiyoruz. Kurumsal anlamda SSH noktasında müşterimizi memnun ettiğimiz zaman zaten otomatik olarak satışlarımız katlanarak artmış olacaktır. O yüzden SSH’yı marketing çalışması olarak görüyoruz. En önemli atılımımız SSH’de olacak. Açıkçası sektörün ihtiyacını ve neler talep ettiğini biliyoruz. Adımlarımızı en doğru ve en hızlı şekilde attık ve atmaya devam ediyoruz. İlk etapta 2021 yılında forklift akü sektörünün en azından yüzde 15’lik payını almak ve sektörün en önemli 3-4 oyuncusu arasına girmek istiyoruz. Fabrikamız tamamen açılır hale geldiği zaman ise, hedefimiz pazar liderliği olacak.

 

Yatırımla birlikte yerli üretim yapmak sizi heyecanlandırıyor mu?

Barbaros Kılıç: Yerli üretim yapan bir markanın içinde yer almak yıllardır düşündüğüm bir projeydi. Milli üretim gücünü kullanarak Türkiye’de kaliteli aküler üretilebileceğine ve harcanmakta olan, milli servet olduğunu düşündüğüm kaynakların, kesinlikle yurt dışına gitmemesi gerektiğine inanmaktayım. Esan Akü ailesine katılmamdaki en büyük etken de yerli üretim yapılacak olması ve benimde bu projenin bir parçası olacak olmam oldu. Önümüzdeki süreçte akülerimizi milli olarak Türkiye’de üreteceğiz ve yurt dışına harcanmaya devam eden kaynaklarında önüne geçmeye başlayacağız. Esan Akü olarak milli ve yerli yatırımlara çok fazla önem veriyoruz. Yerli üretici olarak bu aküleri en iyi teknolojilerle Türkiye’de üretebileceğimize inanıyoruz ve bunu da başaracağız.

 

Satış sonrası hizmetlerin en önemli konuların başında geldiğini söylediniz. Bu konu Esan Akü olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Barbaros Kılıç: Starter akü tarafında hali hazırda 200’ün üzerinde bayi ve satış sonrası hizmet noktasında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Esan Akü’nün marka gücünü kullanarak, sektördeki tecrübemizle birlikte endüstriyel akü tarafında tanıdığımız firmalarla çok hızlı bir şekilde ana bayi ve bayi anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin şu anda her bölgesinde güçlü traksiyoner akü servislerimizi oluşturmaya başladık. Kısa bir süre içerisinde bu yapılanmamızı tamamlayarak 7 bölgede aktif olarak yetkili servis bayi ağımızı genişletmiş olacağız. Servis anlaşmalarında seçici olmaya dikkat ediyoruz. Çünkü sektör kalite istiyor. Bu kaliteyi de her firmayla sağlamak mümkün değil. Müşteri memnuniyeti açısından seçiciyiz ve en iyi hizmet sunan firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz. Her ne kadar bayi çalışmalarımızı bir yandan üretiyor olsak da, Esan Akü olarak şu anda sahip olduğumuz alt yapı sayesinde, Türkiye’nin herhangi bir noktasında ki, olası bir traksiyoner akü arızasına, 24 saat içerisine müdahale edebilecek ve çözüm üretebilecek yeterliliğe sahip olduğumuzu da özellikle belirtmek isterim.

 

https://www.esanaku.com/

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin ilk eklemli - paletli örümcek platformu tanıtıldı

SONRAKİ HABER

Cat, yeni D9 serisi dozerini pazara sundu

BENZER HABERLER
Devamını Oku

İnşaatın yapıtaşı: “Beton”

Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremle birlikte bina ve zemin konuları, önemli gündem başlıklarında yerini aldı. Makina Market olarak, Türkiye…
Total
0
Share