İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hazır Beton Endeksi, 6 aylık yükselişin ardından eşik değer altına indi

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) açıkladığı 2023 Kasım Ayı Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörüne dair önemli bilgiler veriyor. Açıklanan rapora göre 6 aydır pozitif seyreden Faaliyet Endeksi negatif yönlü harekete geçti. Beklenti ve Güven Endeksleri de kasım ayında aşağı yönlü hareket sergiledi.

Hazır Beton Endeksi 2023 Kasım Ayı Raporu’na göre, Faaliyet Endeksi 6 aydır pozitif tarafta iken kasım ayında negatif tarafa geçerek son 6 aydır süregelen olumlu gidişatı devam ettiremedi. Hem Beklenti hem de Güven Endeksi kasım ayında aşağı yönlü hareket etti. Beklenti Endeksinin 4 aydır düşük seyretmesi faaliyetteki hareketin devam etmesini zorlaştıracak bir unsur olarak karşımıza çıkıyordu. Her 3 endeks de hem azalmış hem de eşik değerin altına geriledi. Endeks değerlerinin tamamında görülen azalma sonrasında Hazır Beton Endeksi eşik değerin altına indi.

Yavuz IŞIK – THBB Yönetim Kurulu Başkanı

“Hazır Beton Endeksi, eşik değerin altına indi”

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Faaliyet Endeksi 6 aydır pozitif tarafta iken kasım ayında daralarak negatif tarafta seyretti. Hem Beklenti hem de Güven Endeksi kasım ayında aşağı yönlü hareket gerçekleştirdi. Endeks değerlerinin tamamında görülen azalma sonrasında hazır beton endeksi eşik değerin altına indi” ifadelerini kullandı.

Sektöre dair olumsuz ektiler sürüyor

Hazır Beton Endeksi hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörüyle ilgili önemli ipuçları da veriyor. Konuşmalarına bu yönde devam eden Yavuz Işık, “Kasım ayında başlayan yavaşlamanın gerekçelerinin iyi irdelenmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm başta olmak üzere inşaat sektörünü harekete geçirecek mekanizmaların ötesinde seçici (selektif) kredi politikası ile konut kredilerinin düzenlenmesi gerekiyor. Yükselen faiz hadleri, finans kuruluşlarının kredi kullandırma konusunda isteksiz olmaları sonucunda ipotekli konut satışları olumsuz etkilenmeye devam ediyor” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TMB, su projeleri hakkında Suudi yetkililer ile bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Üzmez Hafriyat, zorlu saha şartlarını SANY ile aşıyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share