İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hitachi ZW370-5B, Demmer ile ocağa indi

Türkiye’nin farklı noktalarında yer alan ocaklarında yıllık 160.000 metreküp üretim gerçekleştiren Demmer Marble, Enka Pazarlama tarafından yakın zamanda piyasaya sunulan Hitachi ZW370-5B serisini makine parkına kattı. Yeni makineyi Denizli’deki traverten ocağında kullanan firma, Hitachi ZW370-5B’nin gücüne, performansına ve sağlamlığına güveniyor

 

Türkiye mermer sektörünün önemli firmaları arasında yer alan Demmer Marble, yetişmiş insan gücü, teknolojiyi takip eden yapısı, yenilikçi anlayışı ile başarılı çalışmalara imza atıyor. Ocaklarından sağladığı çeşitli taşları müşteri isteklerine göre modern fabrikalarında işleyen firma, gerçekleştirdiği ihracatla da ülke ekonomisine büyük katkı sunuyor. Son yıllarda bej ve traverten üretimine ağırlık veren Demmer, şu anda traverten, mermer, bej, limestone ve kumtaşı ocağında üretimini sürdürüyor. Farklı şehirlerdeki ocaklarında yıllık 160.000 metreküp üretim gerçekleştiren ve üretiminin yüzde 35’ini kendi fabrikalarında işleyerek dünya pazarına sunan firmanın makine parkında Kawasaki ve Hitachi markalarına ait ekskavatörler ve yükleyiciler yer alıyor. Yakın zamanda makine yatırımı da gerçekleştiren firma, Denizli ocağında kullanılmak üzere 1 adet Hitachi ZW370-5B serisi lastikli tekerlekli yükleyici satın aldı. Makina Market olarak Demmer Marble’nin Denizli’deki traverten ocağını ziyaret ederek ocak sorumlusu Yusuf Günsel ve makinenin operatörü Selami Gölsel ile görüştük.

 

 

Pandemi ve çalışma şartları

Demmer Marble olarak Denizli, Afyon, Bursa ve Muğla olmak üzere toplam 7 tane aktif çalışan ocaklarının olduğunu ifade eden ocak sorumlusu Yusuf Günsel, Denizli ocağını sıfırdan açtıklarını ve 20 yıldır aralıksız çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi ve şunları ekledi: “Denizli’deki ocağımızda traverten blok üretimi yapıyoruz. Günde 100 metreküp üretim gerçekleştiriyoruz. Travertenin üzerinde katmanlar halinde 35 metre pasa bulunuyor. Aynı zamanda bölgede yatay kil bantları var ve biz bu bantlara göre çalışıyoruz. Sonuç olarak Denizli’deki ocaklarımızda hafriyat fazla olduğu için çalışırken zorlanıyoruz. Bu ocağımızda günlük 10 bin ton hafriyat alıyoruz. Hafriyatta ciddi bir maliyet oluşturuyor ve hafriyat çalışmalarında aylık 100 bin litre mazot tüketiyoruz.” 2020 yılının başından itibaren yaşanan pandemi süreci nedeniyle ihracat tarafında da sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Günsel, “Zor bir yılla mücadele ediyoruz. Pandemi nedeniyle müşterilerimiz Türkiye’ye gelemiyor, bundan dolayı ihracat konusunda sorun yaşıyoruz. Çalışmalarımız ve üretimimiz aralıksız devam ediyor ama ihracat tarafında sıkıntılarla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yusuf GÜNSEL – Ocak Sorumlusu

Güç, sağlamlık ve yakıt

Ocakta çalışmanın zorluklarından bahseden Günsel, “Eğer ocağınızda sağlam ve güçlü makineler yoksa iş yapmanız oldukça zor. Bu kapsamda firma yetkililerimiz tarafından ocakta çalışacak makineler titizlikle seçiliyor” dedi ve Demmer’in makine seçimindeki kriterlerini şu şekilde sıraladı: “Bu işlerde tecrübeli olduğumuzdan dolayı makine seçerken öncelikle makinelerin arıza yapmaması ve dayanıklı olmasına dikkat ediyoruz. Eğer makine az arıza yaparsa işlerimizde herhangi bir aksaklık yaşanmaz. Makinenin arızasından dolayı işin durması şirketimizin en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor. Yatırım esnasında tabi makinenin yakıtını da göz önünde bulunduruyoruz. Bu zamana kadar Kawasaki ve Hitachi’nin makinelerini kullandık ve yakıtlardan hiçbir zaman şikayetçi olmadık. Çünkü kullandığımız makineler üstün performans sergilediği için yakıt konusuna çok fazla takılmıyoruz.  Az arıza yapan ve güçlü makineleri tercih etmeye özen gösteriyoruz.”

 

 

Hitachi ZW370-5B operatör hatalarını engelliyor

Denizli ocaklarındaki makine parklarında 6 adet ekskavatör ve 5 adet lastik tekerlekli yükleyicinin yer aldığına değinen Yusuf Günsel, “Makine yatırımında genellikle Enka Pazarlama’nın Türkiye distribütörlüğünü yürüttüğü Kawasaki ve Hitachi markalarını tercih ediyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Ocağımızda Kawasaki’nin lastik tekerlekli yükleyici modelleri ile Hitachi’nin ekskavatörlerini kullanıyoruz ve çok memnunuz. Kawasaki ve Hitachi mermerde dayanıklı ve şaseleri çok güçlü” dedi. Makinelerden memnun kaldıklarından dolayı yakın zamanda Hitachi ZW370-5B serisini parklarına kazandırdıklarının altını çizen Günsel, makineyle ilgili şunları söyledi: “Makinenin çalışmasından ve performansından hiçbir şikayetimiz yok, gayet memnunuz. ZW370 çok güçlü bir makine. Bu makineyi tecrübeli bir operatörümüze teslim ettik ve kullanmaya başladı. Hitachi ZW370-5B gibi yeni ve güçlü makineler, acemi operatörlerin hatalarını ortadan kaldırıyor. Diğer markaların makinelerinde durum böyle değil. Operatör hata yaptığında makinede o hatayı olduğu gibi sahaya yansıtıyor. Yeni makinemizi en tecrübeli operatörümüze emanet ettik ve sorunsuz olarak çalışıyoruz.”

 

SSH memnuniyeti

Ocakta yeni makineye her zaman ihtiyaç olduğuna dikkat çeken ocak sorumlusu Günsel, “Zaman hızlı geçiyor, çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Bu nedenle makinelerimizi sürekli yenilememiz gerekiyor. Yeni makine alımında Hitachi ve Kawasaki markasını tercih edeceğiz” dedi ve Enka Pazarlama’dan aldığı satış sonrası hizmetleri şu şekilde değerlendirdi: “Enka Pazarlama’nın sunduğu satış sonrası hizmetlerden oldukça memnunuz. Makinelerle ilgili bir problem yaşandığı zaman yetkili arkadaşlar en kısa sürede bize geri dönüş sağlayarak sorun çözüme kavuşuyor.”

 

Selami GÖLSEL – Operatör

“Hitachi ZW370-5B güven veriyor”

18 yıldır Demmer Marble’de operatör olarak çalışan Selami Gölsel, yaklaşık 4 aydır Hitachi ZW370-5B serisini kullandığını ve makineden çok memnun kaldığını söyledi. Daha önce Kawasaki 95Z7’yi kullandığını ve makinede hiçbir sorun yaşamadığı kaydeden operatör Gölsel, “Ocağımızda belirli aralıkla makineler yenileniyor. Bu kapsamda şirketimiz Kawasaki 95Z7’nin devamı olan Hitachi ZW370-5B serisini satın aldı. Hitachi ZW370-5B kullanım açısından çok güzel. Makinenin kabinin içerisinde çok konforlu bir koltuğu bulunuyor. Makinenin desibel oranda sesi de oldukça düşük. Makine, kabinin içerisine hiç ses almıyor. Yakıt konusuna gelince Hitachi bu makinede yakıtı oldukça düşürmüş. Bu zamana kadar Hitachi ZW370-5B serinin muadili makinelerle de çalıştım ama bu makinede kaldırma kapasitesinin çok yüksek olduğunu gördüm. Hitachi ZW370-5B serisindeki yüksek kaldırma kapasitesi mermer ocaklarında çalışanlara güven veriyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’nin yeni hidrolik kırıcı markası: Olimpa

SONRAKİ HABER

Eaton ile makinelerin tüm bilgilerine kolayca ulaşılıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share