İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’nin yeni hidrolik kırıcı markası: Olimpa

Hidrolik kırıcı sektörüne hızlı bir giriş yapan Olimpa Makina, Mardin ve Şanlıurfa’da iki önemli teslimat gerçekleştirdi. Firma, 7 Kardeşler Hafriyat’a 1 adet Olimpa OLP 2150 akıllı hidrolik kırıcı ile Güneş Hafriyat’a 1 adet Olimpa OLP 1750 akıllı hidrolik kırıcı teslim etti. Makinelerini sahada deneyen kullanıcılar, Olimpa kırıcılarının en dikkat çeken “Boşta vurmama” özelliğini oldukça beğendiklerini ifade etti.

 

Kırıcı sektöründe yerli üretime başlayan ve sektöre taze kan getiren Olimpa Makina, teslimatlarına hızlı başladı. Mardin’in en aktif hafriyat firmalarından biri olan 7 Kardeşler Hafriyat’a 1 adet Olimpa OLP 2150 akıllı hidrolik kırıcı teslim eden firma, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde de faaliyet gösteren Güneş Hafriyat’a 1 adet OLP 1750 akıllı kırıcının satışını gerçekleştirdi. Makina Market dergisi yer aldığımız teslimatlarda 7 Kardeşler Hafriyat sahibi Feridün Öztap ve Güneş Hafriyat Sahibi Seyithan Güneş, kırıcıları sahada test etti.

 

7 Kardeşler tercihini Olimpa’dan yana kullandı

Mardin ve çevre illerde faaliyet gösteren 7 Kardeşler Hafriyat, özellikle devlet projelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Mardin genelinde bina temelleri ve yol yapım çalışmalarının yanı sıra

Artuklu Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi ile sürekli çalıştıklarını belirten 7 Kardeşler Hafriyat Sahibi Feridun Öztap, “Resmi kurum projelerinde genellikle firmamız tercih ediliyor. İlçe ve büyükşehir belediyesi, Sağlık Bakanlığı, TEDAŞ ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kamu kurumları ile sürekli olarak diyalog halindeyiz ve çalışıyoruz. Örneğin şu anda Mardin’deki 20-25 okulun temel kazma ve çevre düzenleme çalışmasını yürütüyoruz. Şu anda Mardin Devlet Hastanesi’nin 300 yataklı ek bina yapım projesinde yer alıyoruz. Proje kapsamında temel açma ve çevre düzenleme çalışmasını yürütüyoruz. Alanda yaklaşık 250-300 bin metreküplük bir hafriyat çalışması bulunuyor. Hem Mardin hem de bölge için oldukça büyük olan projenin yapımı ortalama 4 ay sürecek” dedi.

 

“Mardin’de temel çalışmaları zorludur”

Mardin’de zorlu temellerin olduğuna dikkat çeken Feridun Öztap, Mardin’deki temel çalışması diğer şehirlere göre daha uzun sürüyor. Çünkü zemin oldukça sert ve değişken. Örneğin; Mardin çevre yolunun sağ kısmında zemin daha yumuşakken, devlet hastanesinin bulunduğu sol kesimde zemin oldukça sert. Bu nedenle hem sağlam makinelere hem de zamana ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde belirtti.

 

Soldan sağa; Sezgin BALKAN – Feridun ÖZTAP – KEMAL KAŞÇI

“Kırıcı alırken önceliğimiz servis”

Sert zeminde çalışmak için mutlaka kırıcıya sahip olmak gerektiğini ifade eden Feridun Öztap, “Kırıcı alırken birinci önceliğimiz servis. Çünkü yaşanan problemde arızanın bir önce giderilmesi gerekiyor. Çünkü kırıcı olmadan proje ilerlemiyor. Bazı firmalarda bu sorunu yaşadık. Özellikle çalıştığımız yurtdışı menşeili firmalarda bir parçanın 2 ayda gelmemesi ya da servisin günlerce gelememesi bizim işlerimizde sorun yaşamamıza neden oldu. Zaten bir projenin 2 ay beklemesi firmaya hem zaman açısından hem de maliyet açısından çok ciddi zarar veriyor. Bu nedenle kırıcı seçiminde servis önemli bir kriter. Eğer servis iyi bir çalışma performansı sergilerse biz de mutlaka o firma ile olan işbirliğimizi arttırarak devam ederiz. Buna ek olarak makinenin bölge şartlarına uygun olması gerekiyor. Mardin, yazın oldukça sıcak bir şehir. Bu da makineleri zorluyor. Halihazırda çalıştığımız bir kırıcı markasından sıcak havalarda performans düşüşleri ve geri tepme olduğunu gördük. Fakat az önce sahada Olimpa’yı denedik. Hiç geri tepme yaşanmadı” şeklinde ifade etti.

 

Boşta vurmama özelliği

Olimpa’yı tercih etmesinde Olimpa Bölge Bayisi Kezatek Makina’nın da etkisi büyük olduğunu vurgulayan Öztap, “Firmanın yetkilisi Kemal Kaşçı ile daha önceden çalışmıştık ve memnun kalmıştık. Ek olarak Olimpa’nın kırıcısını da yakından inceledik. Markanın boşta vurmama özelliği dikkatimizi çekti. Bazen operatörün bir anlık dalgınlığı ya da tecrübesiz operatörlerin makineyi kullanmayı bilmemesi üzerine kırıcı boşta vuruyor. Bu da saplama kırmasına sebebiyet veriyor. Saplama kırmanın onarımı da oldukça maliyetli. Bu nedenle boşta vurmama özelliği çok önemli bir özellik. Olimpa’nın malzeme kalitesi de oldukça iyi. Bu nedenle denemek istedik. Sahada denediğimiz kadarıyla makinenin vuruşları çok iyi. Verim alacağımızı düşünüyoruz. Eğer memnun kalırsak, kısa süre içinde firmamızın tüm kırıcılarını Olimpa’ya dönüştüreceğim” şeklinde ifade etti.

 

Güneş Hafriyat, Olimpa’dan memnun kaldı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde faaliyet gösteren Güneş Hafriyat’ta tercihini Olimpa’dan yana kullandı. Olimpa’dan bir adet OLP 1750 akıllı kırıcı satın alan firma, makineyi sahada test etti. Viranşehir’de oldukça sert taşlardan oluşan bir yapısı olduğunu belirten firma sahibi Seyithan Güneş, “Bölgede temel kazma ve kanal çalışmalarında da yer alıyoruz. Fakat coğrafi yapıdan dolayı zemin oldukça sert. Bu bölgede kırıcı olmadan temel kazmak mümkün değil. O nedenle bizim için önemli ekipman kırıcıdır. Olimpa’nın kırıcılarını sahada test ettik. İlk izlenimde gayet sağlam ve güçlü bir kırıcı olduğunu gördük” dedi.

 

En önemli kriter sağlamlık

Kırıcı tercih ederken dikkat ettikleri en önemli noktanın makinenin sağlamlığı ve gücü olduğunu ifade eden Güneş, “Güçlü olmayan bir kırıcı ile sert zeminli bir bölgede çalışma yapmamız mümkün değil. O nedenle bu konuda çok hassasız” ifadelerini kullandı.

 

Neden Olimpa?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun zamandır faaliyet gösterdiklerini belirten Güneş, “Bir çok kırıcı markası ile çalıştık, fakat bir çoğu maalesef beklentilerimizi karşılamadı. Bu kapsamda Olimpa markası ile karşılaştık. Markanın kırıcılarını inceledik, malzeme kalitesini beğendik. Denemek istedik. Bugün sahadaki testte oldukça doğru bir karar verdiğimizi gördüm. Makineden memnun kaldık. Umarım uzun yıllar birlikte çalışırız” dedi.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hidromek yeni nesil H4 serisi ekskavatörlerini tanıttı

SONRAKİ HABER

Hitachi ZW370-5B, Demmer ile ocağa indi

BENZER HABERLER
Total
0
Share