İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İBB, metrobüs hattını beton yola çeviriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), daha güvenli ve tasarruflu bir metrobüs hattı için 7 duraklı gidiş dönüş 18 km’lik hatta “Beyaz yol” uygulamasını başlattı. Wirtgen’in SP64 kayar kalıplı beton finişeri ile gerçekleştirilen çalışmada metrobüs seferler iptal edilmeyecek, yalnızca şerit eksiltilerek ulaşım sürecek.

İBB, yaşanan deformasyonlar sebebiyle sık sık bakıma alınan metrobüs yolunda kalıcı bir çözüm adımı attı. Asfalt yolda meydana gelen sorunları ortadan kaldırma amacıyla çalışmalara başlayan İBB, metrobüs yolunu özel reçeteli beton yola çevirmek için yurt dışında makine yaptırdı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu söz konusu çalışmayı, “Metrobüs yolunu kalıcı olarak yeniliyoruz. Her yıl birkaç kez yenilenen yolu 21 yıllık kullanım ömrü olan bir altyapıya kavuşturuyoruz. Maliyetten ve süreden tasarruf sağlayacağız. İstanbul için yapılan bu yatırımın uygulamasındaki zorlukları azaltmak için her önlem alınacak” sözleriyle duyurdu.

Cevizlibağ-Yenibosna durakları arasında başlayan çalışma hakkında bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Arif Gürkan Alpay ise, “7 duraklı gidiş dönüş 18 km’lik hatta beyaz yol uygulaması yapacağız. Aslında özel reçeteli beton yol kaplaması işi yapacağız. Yaklaşık 20 yıl boyunca ilk günkü gibi mukavemetini koruduğu için deformasyon ve bozulmalara neden olmayacak. Yurt dışında sadece 4 metrelik alanda, yani metrobüs yolunda çalışacak oto korkulukları vesaireleri sökmemize gerek kalmayacak kendinden kalıplı özel bir makine yaptırdık” dedi.

Metrobüs seferlerinde aksama olmayacak

Metrobüs yolunu yenileme çalışmaları sırasında seferlerin iptal edilmeyeceğini, yalnızca şerit eksiltileceğini ve bu sayede ulaşımın süreceğini belirten Alpay,  “D100 karayolunun en sol şeridi metrobüs araçları için bypass niteliği taşıyacak. Buradaki sorunumuz sadece D100 karayolundaki şerit eksiltme olarak görülecek ama metrobüs hattı hiçbir zaman kesintiye uğramayacak. Biz gece beton dökeceğiz, diğer işlemleri ise gündüz saatlerinde uygulayacağız ve 36 saat sonra açacağız” ifadelerini kullandı.

Tersine aktarma yapılacak

Beton yola geçiş projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında metrobüs yolcuları tersine aktarmayla istedikleri istasyona ulaşım sağlayabilecekler. Gitmek istedikleri istasyonda çalışma olduğu durumda bir sonraki durağa giderek tersine aktarma yapacak olan İstanbullular, bu aktarma sırasında herhangi bir ücret ödemeyecek. İstasyon başına çalışma süresinin 2 günden uzun sürmeyeceğini ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Alpay, yolcuların fazladan bir durak gidip karşı yöndeki metrobüse binmesiyle istedikleri istasyona varabileceklerini ve bu durumu en fazla 2 gün yaşayacaklarını belirtti.

İETT’nin resmi internet sitesinden konuyla ilgili yapılan duyuruda çalışmaların Eylül ayında bitmesi planlandığı belirtilerek, ”Bayramda da çalışmalar devam edecek ve okulların açılacağı tarihe kadar bitirilecek” denildi.

Türkiye’de bir ilk: Beton Finişeri

AR-GE çalışmaları sonucunda metrobüs yolu için en konforlu olan kaplamanın beton kaplama olduğuna karar veren İBB, beyaz yol çalışması için özel makineler dizayn ettirdi. Özel makinelerden biri olan Freeze ile mevcut asfalt yol kaldırırken, Türkiye’de ilk defa kullanılacak “Beton Finişeri” isimli yol kaplama makinesiyle de özel reçeteli betondan oluşacak Beyaz yol döşenecek.

Neden beton yol?

Çevre dostu tabiriyle birlikte anılan beton yollar, metrobüslerin tonajından kaynaklı problem yaşanan asfalt yola göre çok daha seyrek bakım istiyor. Taşıma gücü konusunda asfalt yola göre çok daha avantajlı durumda olan beton yollar, aynı trafik yükünde asfalt kaplamalara göre daha az kaplama kalınlığı gerektiriyor. Yüksek mikrodokusu sayesinde daha kısa fren mesafesi sağlaması ve yüksek kayma direnimi sayesinde daha düşük su kızağı etkisine sahip beton yollarda asfalt kaplamalı yollarda sıkça görülen kalıcı deformasyonlar da görülmüyor. Ayrıca beton kaplamalar diğer kaplama türlerine göre daha uzun ömürlü olurken, düşük yuvarlanma direnimi sayesinde yakıttan ve lastik ömründen de tasarruf sağlıyor.  Bakım maliyetlerini ortadan kaldırma konusunda da oldukça elverişli olan beton yolların sarsıntılı yolculuğa sebep olan asfalt yollara göre daha yüksek oranda yolcu memnuniyeti sağlayacağı düşünülüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

XCMG Türkiye ekibi, müşterilerini dinlemek için sahaya indi

SONRAKİ HABER

XCMG’nin özel tasarım greyderi, Türkiye’deki yol çalışmalarında görev başında!

BENZER HABERLER
Total
0
Share