İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İMDER Başkanı Nadir Akgün: “50 adet iş makinası deprem bölgesine gönderilmek için hazır”

İMDER Başkanı Nadir Akgün, depremde enkaz altında kalanları kurtarmak için kullanılmak üzere ilk aşamada bölgeye gönderilmek üzere 50 adet iş makinasının kullanıma hazır hale getirildiğini söyledi.

Depremde arama kurtarma çalışmalarında en kazların kaldırılması ve kişilere ulaşılmasında iş makineleri önemli rol oynuyor. Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün, depremde kullanılacak iş makinalarıyla ilgili uyarıda bulundu. Deprem sonrası yaşanan enkazın kaldırılmasında ilk etapta her türlü iş makinasının kullanılmayacağını belirterek, ilk anda sadece kaldırma yönlü hareket edebilen vinç ve belki bir nebze de ekskavatör kullanılabileceğini belirtti.

İlk aşamada küçük makineler ve elle çalışma önem arz ediyor

Diğer ekipmanların şu anda aşağıda kalan canları kurtarmak açısından işe yaramayacağını ifade eden Akgün, “Çünkü ilk zamanlarda ağırlıkla çok küçük makineler ve elle çalışma önem kazanıyor. Bu makineler belki ilk günlerde bu amaç doğrultusunda bir tavanı hafifçe oynatmak için kullanılacak. Ancak bunu kullanacak operatörlerin de çok dikkatli kullanması lazım. Kullanan kişilerin milimetrik davranması lazım. Bu nedenle sokaktan birileri bu makineleri kullanmamalı” uyarısında bulundu.

“Deprem bölgelerine yakın listeler de çıkarıyoruz”

İMDER olarak üyeleriyle haberleşerek oluşabilecek bu makinelerin ihtiyacını AFAD’la birlikte koordineli bir şekilde karşılamaya çalıştıklarını aktaran Akgün, “Üyelerimize dedik ki İMDER kanalıyla yürüyeceğiz. Elinizde verebileceğiniz makineler varsa bize bildirin. Tek kanaldan yürütelim. Şu anda listeler toplanıyor. Deprem bölgelerine yakın listeler de çıkarıyoruz. Şu ana kadar 50 adet makineyi hazır hale getirdik. Bu aşmada AFAD ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Ancak bir şanssızlık var. Türkiye’de aynı arabadaki gibi çok fazla makine stoğunun olmadığı bir dönemde yakalandık. Marmara Depremi esnasında elimizde daha fazla makine stoğu vardı. Ama talep gelirse daha fazla toplamaya çalışacağız” açıklamasını yaptı. Akgün, makine yardımı dışında bölgeye gıda ve yiyecek yardımında da bulunduklarını ifade etti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Teksan Türkiye’den deprem bölgesine ücretsiz servis ve hizmet desteği

SONRAKİ HABER

Çatalkaya Makina’dan deprem desteği: Deutz motorlar için ücretsiz yedek parça ve servis

BENZER HABERLER
Total
0
Share