İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

JCB 116D TOPRAK SİLİNDİRİ, TÜRKİYE YOLLARINDA

SİF İŞ MAKİNALARI, JCB’NİN 2016 YILINDAN BU YANA ÜRETTİĞİ VE ZORLU COĞRAFLARDA TEST ETTİĞİ JCB 116D TOPRAK SİLİNDİRİNİ TÜRKİYE PAZARINA SUNMAYA HAZIRLANIYOR. TİER 3 JCB MOTORU VE ROPS/FOPS UYUMLU KABİNİ İLE DİKKAT ÇEKEN 116D, YÜKSEK SANTRİFÜJ KUVVETİ SAYESİNDE DAHA AZ PASODA DAHA ÇOK SIKIŞTIRMA SAĞLIYOR.

 

Dünyanın önemli iş makineleri üreticileri arasında yer alan JCB, 2005 yılında Almanya merkezli silindir firması Vibromax’ı satın alarak silindir pazarına giriş yaptı. Dinamik sıkıştırmanın mucidi olarak bilinen Vibromax’ı bünyesine kattıktan sonra makine teknolojisini sürekli geliştiren ve yeni modeller üreten JCB, bu alandaki Ar-Ge, mühendislik ve tasarım çalışmalarını Almanya’daki merkezinde yürütüyor.

 

LANSMAN YILINA ÖZEL 2 YIL SINIRSIZ SAAT GARANTİSİ

Markanın 2016 yılından bu yana ürettiği JCB 116D toprak silindiri, JCB’nin Türkiye distribütörü SİF İş Makinaları tarafından 2021 yılı itibariyle Türkiye pazarına sunulması planlanıyor. 2017 yılında Rusya, Ortadoğu ve Güney Amerika pazarına sunulan 116D toprak silindirinin, zorlu zemin ve iklim koşullarında kendisini kanıtladığı ifade ediliyor. Kullanıcılara performans, yakıt tüketimi, konfor, teknoloji ve bakım kolaylığı alanlarında büyük faydalar sağlayan 116D modeline, makineye duyulan güvenin bir göstergesi olarak lansman yılına özel 2 yıl (sınırsız saat) garanti verilecek.

 

 

ÜSTÜN SIKILAŞTIRMA GÜCÜ

SİF İş Makinaları tarafından pazara sunulacak olan 116D modeli çalışma performansı ile öne çıkıyor. 256 kN santrifüj kuvveti sayesinde iyi bir sıkıştırma gücüne sahip olan 116D, 11 ton sınıfında bir makine olmasına rağmen 13 ton makine standartlarına yakın sıkıştırma performansı sağlıyor. Makinenin performansının beğenilmesi nedeniyle JCB’nin 13 ton silindir modelini üretimini durdurma kararı aldığı belirtiliyor. Yapılan testlerde 13 tonluk makine modellerinde 8 pasoda ulaştığı sıkıştırma seviyesine 116D modeli, 10 pasoda ulaşabiliyor. JCB, 116D’nin bu performansı sonucunda 13 ton silindir modelinin üretimine son vererek, 116D ile ilerleme kararı aldı.

 

TIRMANMA KABİLİYETİ

Düz tamburlu ve kabinli çalışma ağırlığı 11.920 kilogram olan makineye opsiyonel keçi ayağı pedleri takıldığında ağırlığı 1500-2000 kg arasında artıyor. Tırmanma kabiliyeti ile ön plana çıkan 116D, çalışma modunda yüzde 55 eğime kadar tırmanma imkanı sunuyor. Bu özellik Vibromax silindirlerinin de en beğenilen pozitif yönlerinden biri olarak biliniyor.

 

YAKIT TÜKETİMİ

Yapılan yakıt tüketimi testlerinde kullanıcılarından geçer not olan 116D’nin üzerinde bulunan JCB 444 motor, daha düşük spesifik yakıt tüketimi değeri sunuyor. 4.4 litre silindir hacmine sahip JCB motor, JCB’nin diğer makinelerinden de bilinen performans ve yakıt tüketimi konusunda kanıtlamış bir motor olarak dikkat çekiyor. Motorun Tier 3 emisyon sınıfında ve mekanik olması nedeniyle zorlu koşullarda çalışan makinelerde, elektronik motorlarda ortaya çıkabilecek bir çok arızanın önüne geçilmiş oluyor.

 

 

OPERATÖR KONFORU VE GÜVENLİĞİ

Makineden maksimum verimi almak için bütün gününü makine içerisinde geçiren operatörlerin de konforlu bir çalışma ortamında bulunması gerekiyor. Fabrikada monte edilen FOPS/ROPS uyumlu ve klimalı kabin, bir yandan operatör konforunu arttırırken diğer yandan operatör güvenliğini üst seviyeye çıkartıyor. Kabin içerisindeki kontroller ve direksiyon ergonomik olarak yerleştirildi. 116D çalışma lambaları, trafiğe uygun aydınlatmalar ile donanımlı bir paket halinde geliyor. Kabinin bir başka önemli özelliği de yüksek görüş açısı sunması olarak öne çıkıyor. Makinenin ön ve arka çalışma alanları geniş bir görüş açısı ile görülmesi operatör konforunu ve güvenliğini arttırıyor. Kabin içerisindeki titreşim ve gürültü seviyelerinin düşük olması operatör yorgunluğunu azaltıyor ve konforu üst seviyeye taşıyor.

 

TEKNOLOJİ VE BAKIM KOLAYLIĞI

Makine üzerinde 5 yıl ücretsiz kullanım imkanı tanıyan Livelink telematik sistemi bulunuyor. Livelink JCB’nin bir çok makinesinde de kullanıldığı üzere, web veya aplikasyon üzerinden makinenin bakım saatleri, konumu ve bir çok özelliğinin kontrol edilmesine imkan sağlıyor. Almanya’da bulunan mühendislik ekibi tarafından yüksek teknoloji ile tasarlanan makine üzerinde, Vibromax’ın kendini kanıtlamış titreşim şaft tasarımı kullanılıyor. Makine üzerinde yapılması gereken tüm günlük kontroller yer seviyesinden yapılabiliyor. Tüm hidrolik, yağ ve yakıt filtrelerine yer seviyesinden ulaşılabiliyor. Arka kaput geniş olarak açılıyor ve makine parçalarına kolay ulaşım imkanı sağlanıyor. Belden kırma milinin bakım gerektirmemesi nedeniyle bakım kolaylığı, ekstra dayanıklılık ve tasarruf sağlıyor. Makinenin kabin camları özellikle düz camlardan oluşturuldu. Bu özellik, bir yandan değişim kolaylığı sağlarken bir yandan da cam değişim maliyelerini düşürüyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

EMEK MERMER, ENKA İLE GÜÇLENDİ

SONRAKİ HABER

MEKA, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK ALTYAPI PROJESİ’NE BETON SANTRALLERİ ÜRETECEK

BENZER HABERLER
Total
0
Share