İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kadın gücü, iş ve istif makineleri sektöründe heyecan yaratıyor

Önyargıları yıkarak, birçok sektörde kendilerini kanıtlayan kadınların, iş makineleri sektöründe de başarıyla var olabileceğini göstermek üzere başlattığımız “Baretin Rengi Olmaz” köşemizin bu ayki konuğu Çukurova Ziraat’te Operasyon ve Finans Yetkilisi olarak görev alan Fatma Kırcaali oldu. Firmada, satış, satış sonrası destek, pazarlama ve operasyonlardan sorumlu olarak tecrübe kazanan Fatma Kırcaali, çalışma hayatına son bir yıldır finans yetkilisi olarak devam ediyor. Kırcaali, “İş makinesi sektörü, kadınlar için her ne kadar zor görünse de aslında çok eğlenceli ve zevkli bir ortam” diyerek sektörde, kadınların daha fazla bulunması gerektiğini ve bu alandaki firmaların da kadınlara daha fazla fırsat vermesi gerektiğini belirtti.

Fatma KIRCAALİ – Çukurova Ziraat Operasyon ve Finans Yetkilisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

12 yıldır Çukurova Ziraat’te çalışıyorum. İlk olarak Forklift satış ve kiralama bölümünde başlayan görevime, zaman içerisinde iş makineleri de dahil oldu. Uzun süre bu bölümlerin satış, satış sonrası destek, pazarlama ve operasyonundan sorumluydum. Son 1 yıldır finans yetkilisi olarak devam ediyorum.

Bu sektöre girmek aklınızda var mıydı? Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?

İş makinelerine karşı her zaman bir ilgim vardı. Ancak bu sektörde çalışacağımı hiç planlamıyordum. Firmanın sektördeki başarıları ve gücü herkes tarafından biliniyor. Kariyerimin başında böyle güçlü bir firmada iş hayatına başlamak benim için büyük şanstı ve başvurumun kabulüne istinaden üniversite sonrası ilk işim ve hala severek devam ettiğim yer Çukurova oldu.

İşinizle ilgili detay verebilir misiniz? Firmada hangi alanlarda faaliyette bulunuyorsunuz?

Firmamızın personeline sunduğu fırsatlar ile birlikte farklı birimlerde çalışma şansı yakaladım. Böylece tecrübelerimi katlayarak kendimi geliştirdim. İçerisinde bulunduğum bölümler bana çok şey kattı. Satış, satış sonrası destek, pazarlama, dış ticaret ve lojistik gibi firmamın farklı departmanlarında görev almam, sürecin her anına tanık olmamı ve her şeye hakim olup tüm alanlarda faaliyette bulunmamı sağlamış oldu.

Görevinize başlamadan önce iş makineleriyle ilgili bir eğitim aldınız mı? Aldıysanız bu eğitim size nasıl etki etti? Temsil ettiğiniz iş makinelerinin hangilerine daha fazla ilgi duyuyorsunuz?

Görev öncesinde herhangi bir eğitim almadım. Ancak Çukurova aynı zamanda eğitici yönüyle bir okul olduğundan dolayı ve ürünleri tanıma için uygulamalı yapılan eğitimler sonucunda tecrübelerimi burada kazandım. Üretimi ve satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin hepsine ilgi duyuyorum. Ancak sıralama yapmam gerekirse ilk olarak forklift diyebilirim. İş hayatıma forklift ile başladığım için her zaman yeri ayrı olacaktır. Sonrasında yükleyici, bekoloder ve jeneratör diye devam edebilirim. Zaten iş makinelerine olan ilgim beni, bu sektöre ve sektördeki en kapsamlı firmaya yönlendirdi.

Firma faaliyetlerine sizinle birlikte toplam kaç kadın ekip arkadaşınız katkı sağlıyor?

Firmamızda erkek kadın eşitliği söz konusu olduğundan çalışan sayısında da eşitiz diyebilirim. Her bölümümüzde kadın çalışan arkadaşlarım mevcut bulunuyor.

Çalıştığınız firmanın kadın istihdamına olan bakış açısını değerlendirebilir misiniz?

Çukurova’nın en sevdiğim özelliklerinden biri de kadın çalışanlara göstermiş olduğu saygı ve pozitif yaklaşımı oluyor. Bunun sonucu tabii ki kadın çalışan sayımıza yansıyor. Ayrım yapılmadan her bölümde görev alan kadın arkadaşlarım bulunuyor. Böyle bir sektörde kadın çalışanlara çok olumlu yaklaşılmasa da firmamız bu konu da ayrıcalığını ortaya koyuyor. Ben ve çalışan diğer kadın arkadaşlarım Çukurova ailesinde bulunmaktan çok memnunuz.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını yaşıyor musunuz? Sorunlara ve süreçlere farklı bir bakış açısıyla müdahale ettiğiniz durumlar oluyor mu?

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını firmama kattığı olumlu sonuçlar neticesinde yaşıyorum. Bunu sektör için söyleyemem. Sebebi aslında sektörden ziyade toplumsal algının getirmiş olduğu yaklaşımlar. Toplumumuzda erkek, her konuda egemen gösterildiği için kadın olarak bulunmak müşterileri tedirgin edebiliyor. Ancak kadınlar kriz yönetmede, olası problemleri çözmede, işlerin yürütülmesinde erkeklere göre daha farklı bakış açıları sunabiliyor. Her iki tarafın düşünce yapısı farklı olduğundan ortak olarak hareket etmelerinin daha avantajlı olacağına inanıyorum. Ayrım yapılmaksızın her iki görüşü de dikkate alarak sektörde var olmanın daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

Bir kadın olarak erkek egemen bir sektörde yer alırken zorlandığınız noktalar oldu mu?

Cinsiyet eşitsizliğine maruz kaldığım anlar oldu. En basit örnek; “Kadınsın sen ne anlarsın”, “erkek yetkili ile görüşmek istiyorum” gibi yaklaşımlarda bulunan müşteriler oluyordu. Bu tür durumlarda kalıplaşmış negatif bakış açısını yıkmak zor oluyor. Ancak işinize olan hakimiyetinizi gösterip sorunları çözerek, karşı tarafa güveni verdiğinizde yaklaşımlar değişiyor. Böylece bu işi sadece erkeklerin değil kadınlarında yapabileceğini fark ediyorlar.

Sektörde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Pozitif ayrımcılık yapılmasını değil de, fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kadınlar güçsüz değil. Maalesef ki kadınlar, toplumsal yapı gereği erkeklerden geride ve yetersiz olarak konumlandırılıyor ve bu yaklaşımı doğru bulmuyorum. Kadınların pozitif ayrımcılığa ne bu sektörde ne de yaşamın herhangi bir safhasında ihtiyacı yok. Kadınların yetenekleri, başarıları, cesaretleri hafife alınmamalı, eşitlik söz konusu olmalıdır. Dolayısıyla kadın olduğumuz için bir ayrımcılığa ihtiyacımızdan ziyade gücümüze, yeteneklerimize önem verilerek sunulan fırsatlar olmalı. Ancak ön yargılar devam ettiği sürece bu fırsatı sadece Çukurova dahil olmak üzere belirli firmalarda görüyoruz. Temennim her alanda varlığımızın yeteneklerimizin dikkate alınarak ayrım yapılmadan benimsenmesi.

Kadın gözünden iş makinesi sektörünü ve bu alandaki mekanizasyonu değerlendirir misiniz?

İş makinesi sektörü her daim gelişmekte ve büyümekte olan hareketli bir sektör.  Kadın olarak firmamın bana sunduğu eşitlik sonucu bu sektörün parçası olmaktan çok keyif alıyorum. Erkek ve kadın ayrımı yapılmadan her iki taraf içinde fırsatların olduğunu düşünüyorum.

İş makinesi sektöründe çalışan bir kadın olarak, sektördeki kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu sektörde bulunan kadın arkadaşlarım, eminim ki işini severek yapıyordur. Çünkü her ne kadar bu konuda mücadele etsek bile kadınlara bu sektörde biraz negatif yaklaşıyoruz. Her işte olduğu gibi olumsuz davranışlarla karşılaşabiliyoruz. Bunun üstesinden gelmek için kendimize güveni ve cesaretimizi her zaman yüksek tutmamız gerekiyor. Biz kadınız, en önemlisi insanız ve her şeyi başarabiliriz. Olumsuz tepkilerle karşılaşıyor olsak bile aldırış etmeden cesaretimizi kırmalarına izin vermeden devam etmeliyiz.

Siz iş makinesi sektöründe kadın çalışanların sayısının az olmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Bu sayının yükselmesi için sizce neler yapılmalı?

Cinsiyet ayrımı en büyük sebeplerden biri ve bu algı bir türlü kırılamıyor. İş makinesi denildiğinde ilk akla gelen erkekler oluyor. Bakış açısının değişmesi ve kadınlara bu konuda daha fazla fırsat verilmesi gerekiyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz

Bu sektör kadınlar için her ne kadar zor görünse de aslında çok eğlenceli ve zevkli bir ortam. Özellikle işinizi severek yapıyorsanız her şeyin üstesinden bir şekilde geliyorsunuz. Kadın arkadaşlarım ön yargılara aldırış etmeden her zaman başarabileceğimizi unutmadan sevdikleri işleri yapmaya devam etsinler.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de haziran ayına kadar toplam 6.890 iş makinesi satışı gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Madencilikte yıldızı parlayan marka: Hitachi ile zirveye tırmanın!

BENZER HABERLER
Total
0
Share