İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kadınların başarı hikayeleri maden sektöründe de göz kamaştırıyor

Önyargıları yıkarak, birçok sektörde kendilerini kanıtlayan kadınların, iş makineleri sektöründe de başarıyla var olabileceğini göstermek üzere başlattığımız “Baretin Rengi Olmaz” köşemizin bu ayki konuğu Epiroc Yedek Parça ve Servis Departmanında Servis Teknisyeni olarak görev alan Ayşe Ekşi oldu. Epiroc delici makinelerine servis hizmeti sağlamak, dijital haberleşme sistemlerini kurmak ve müşterilerin üretim performanslarını en üst seviyede tutmak için destek sağlayan Ayşe Ekşi, “Epiroc, tüm kadın çalışanlarına destekleyici bir tavır sergiliyor. Epiroc Türkiye’nin kadın çalışan sayısı %55 seviyelerinde bulunuyor. Kadınlara, sektöre karşı önyargılı olmamalarını söyleyebilirim. Bir kadın olarak Epiroc’ta yer almaktan dolayı son derece memnunum” diyerek sektördeki kadın varlığına vurgu yaptı.

Ayşe EKŞİ- Epiroc Yedek Parça ve Servis Departmanı Servis Teknisyeni
Ayşe EKŞİ- Epiroc Yedek Parça ve Servis Departmanı Servis Teknisyeni

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

Yaklaşık 2 yıldır Epiroc Yedek Parça ve Servis Departmanında Servis Teknisyeni olarak çalışıyorum. Görevim; müşterilerimizin delici makinelerine servis hizmeti vermek, dijital haberleşme sistemlerini kurmak ve müşterilerimizin üretim performanslarını en üst seviyede tutmak için destek sağlamak.

Bu sektöre girmek aklınızda var mıydı? Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?

Epiroc’tan önce farklı bir firmada elektrik/elektronik alanında çalışıyordum. Açıkçası, bu sektörde çalışma fikri aklımda yoktu. Ancak, Epiroc’tan gelen teklif üzerine, Epiroc’un ileri teknolojik madencilik faaliyetlerini ve dijitalleşmeye ilişkin örnek çalışmalarını görünce iş teklifini kabul ettim. Aldığım kararın sonucunda burada olmaktan son derece memnunum.

İşinizle ilgili detay verebilir misiniz? Firmada hangi alanlarda faaliyette bulunuyorsunuz?

Yer altı madenlerinde çalışan delici makinelerimizin haberleşme sistemleri ve elektronik komponentleriyle ilgileniyorum. Sorumluluklarım dahilinde Epiroc teknolojik çözümlerinin uygulamaları da bulunuyor. Ayrıca, yüzey üstü madenciliğinde çalışan akıllı ve tam otomasyona yönelik makinelerimizin de bakım ve servis hizmetlerini yürütüyorum.

Görevinize başlamadan önce iş makineleriyle ilgili bir eğitim aldınız mı? Aldıysanız bu eğitim size nasıl etki etti? Temsil ettiğiniz iş makinelerinin hangilerine daha fazla ilgi duyuyorsunuz?

Epiroc’un çok kapsamlı, işin özelliğine göre şekillendirilmiş oryantasyon programları bulunuyor. İşe başladığımda öncelikle genel ürün, şirket kültürü gibi konularda çeşitli eğitimler aldım. Daha sonra özel, hidrolik, servis ve makine başı uygulamalı eğitimlere katıldım. Açıkçası, ben daha çok akıllı makinelerimize ilgi duyuyorum. Çünkü bu makinelerin; otomasyonu, elektronik özellikleri ve operatörlere sağladığı konfor inanılmaz.

Firma faaliyetlerine sizinle birlikte toplam kaç kadın ekip arkadaşınız katkı sağlıyor?

Epiroc’un şirket kültüründe çeşitlilik ve kapsayıcılık her zaman ön planda. Bu kültür, kadın ve erkeğin birlikte çalışmasının sağladığı pozitif faydalardan dolayı sürekli destekleniyor. Kadın çalışan sayısı hakkında hedeflerimiz dahi bulunuyor. Bu hedefler sürekli ölçülerek, raporlanıyor. Günümüzde, globalde çalışanlarımızın yaklaşık %35’i kadın olup, Türkiye de ise bu oran %55 seviyelerinde bulunuyor. Hatta mevcut yönetim ekibimizin de %66’sı kadınlardan oluşuyor. Bu bizler için çok gurur verici.

Çalıştığınız firmanın kadın istihdamına olan bakış açısını değerlendirebilir misiniz?

Epiroc her alanda tüm kadın çalışanlarına destekleyici bir tavır sergiliyor. Çalıştığım sektör, tehlikeli sınıfta yer alıyor ve fiziksel insan gücü gerektirebiliyor. Ancak Epiroc bu noktada insan gücünü minimuma indirgeyerek, servis prosedürleri ve makine özellikleri sayesinde kadın çalışanlara da bu alanda rahatlıkla çalışma şansı sunuyor.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını yaşıyor musunuz? Sorunlara ve süreçlere farklı bir bakış açısıyla müdahale ettiğiniz durumlar oluyor mu?

Sahaya çıktığımda bir kadın olarak pozitif ayrımcılığın olduğunu söyleyebilirim. Fakat aynı zamanda tedirgin de olabiliyorlar. Kadın olarak bu servis işini nasıl yapacak diye düşündüklerini hissedebiliyorum. Ancak, kadın bir teknisyenin var olmasını sorgulayan o bakışlar altında işimi yapıp bitirdiğimde, işle alakalı sorulara verdiğim cevapları görünce ön yargılarını kırdığımı görüyorum. İnsanların yüzündeki o şaşkın ifade beni açıkçası mutlu ediyor ve bakışlarından tebrik ettiklerini anlayabiliyorum.

Bir kadın olarak erkek egemen bir sektörde yer alırken zorlandığınız noktalar oldu mu?

Bir kadın olarak zorlu koşullarda çalışıyor olsam bile ben zorlanmıyorum. Ancak,  kadın teknisyenlere karşı maalesef ön yargılı yaklaşıyorlar. Çoğunlukla bu kadının bu şantiyede ne işi var, bu işi nasıl yapacak diye düşünüyorlar ve bunu kırmak çok kolay değil. Sosyal ortamlarda mesafeli davranıldığını hissetsem bile bu algının zamanla daha fazla kırılacağını temenni ediyorum.

Sektörde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Epiroc’ta pozitif ayrımcılığın olduğunu söyleyebilirim ama sektörde aynı hassasiyeti maalesef gözlemleyemiyorum. Aksine daha çok bir kadın bunu nasıl yapacak tarzındaki yaklaşımlarda bulunuyorlar.

İş makinesi sektöründe çalışan bir kadın olarak, sektördeki kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yılmadan, denemeye devam etsinler. Üretmenin, başarmanın ve bir takımın parçası olmanın duygusu çok güzel, bunu yaşamak kendine güvenen her kadının yapabileceği, başarabileceği bir iş. Mesleğe ya da sektöre karşı önyargılı olmamalarını söyleyebilirim. Gelişen teknoloji artık çok fazla kolaylık sağlıyor. Kadınlar, ben bu işi yapamam diye baştan pes etmemeliler. Benim tek farkım, cesur olmak ve hayal ettiklerimden vazgeçmemek. Onlarda vazgeçmesinler.

Son yıllarda çalışma hayatında kadınların varlığı daha fazla hissedilse de iş makinesi sektöründe benzer bir durum göremiyoruz. Siz iş makinesi sektöründe kadın çalışanların sayısının az olmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Bu sayının yükselmesi için sizce neler yapılmalı?

Maalesef, evet kadın çalışan sayısı istenilen düzeyde değil. Bunun için şirketlerin bakış açısı, sektörel derneklerin katkıları, kadınların teşvikine yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu sürece katkı olarak maden sahasının bulunduğu bölgedeki halkın da işgücüne katılmasına yönelik çalışmaların daha fazla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kısacası sektördeki tüm paydaşların bakış açısını genişletmesi, ön yargılarını kırması, bu kadın bu erkek işidir diye bir ayrımda bulunmaması gerekiyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz

Sektör liderlerinin cesareti, teşviki çok önemli olsa bile kadınlarımızın cesareti de bir o kadar önem arz ediyor. Kadın erkek fark etmez, insan isterse her şeyi yapabilir. Kadınlar daha da iyisini yapabilir. Sadece biraz daha cesaret şart.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de mayıs ayına kadar toplam 5.771 iş makinesi satışı gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Komatsu'nun yeni ağır hizmet tipi ekskavatörü PC950-11 Türkiye’ye geliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share