İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Ketmak: “Salgın sürecini en az hasarla atlattık”

Maden sektörünün öncü firmalarından olan Ketmak, Covid 19 salgını dönemindeki önlemlerini ve 2020 yılını Maden Ocak Teknolojilerine değerlendirdi. Ketmak Genel Müdürü Nilgün Solak Turhan, Salgın sürecinden dolayı yaşanan kriz dönemini en az hasar ile atlattıklarını ifade etti

Aralık 2019 itibari ile Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgını tüm dünyaya yayılarak ülkeleri ve sektörlere büyük zarar verdi. Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de madencilik oldu. Türkiye’de ve dünyadaki bir çok maden tesisi durma noktasına geldi. Türkiye madencilik sektörünün en önemli firmalarından biri olan Ketmak, Covid-19 sürecindeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ketmak salgın sürecinde hükumetin uyguladığı kurallara uydu. Ketmak’ın 2020 yılı değerlendirmesini ve Covid-19 önlemlerini Ketmak Genel Müdürü Nilgün Solak Turhan ile konuştuk

 

Öncelikle 2020 yılının ilk 4 ayını geride bıraktık. 2020 sizin için nasıl başladı, nasıl gidiyor? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Malum şartlar yüzünden beklentilerimiz minimum düzeydeydi. Ancak tecrübelerimiz bize bu tür kriz durumlarında nasıl davranmamız gerektiğini öğretti. Bu yüzden bu dönemi de hasar almadan hatta büyük projeleri de bünyemize katarak atlattığımızı düşünüyoruz.

Covid-19 salgın süreci tüm sektörleri ve firmaları derinden etkiledi. Ketmak bu süreçte üretim tesisinde ne gibi önlemler aldı? Çalışma prensibinde ne gibi değişiklikler yaptı?

Sürecin başlarında biz de diğer firmalar gibi tedbir amaçlı olarak fabrikamızı kapattık. Salgının bir nebze kontrole alınması sonrası fabrikamızı kısıtlı kapasite ile açtık. Bu süreçte kademeli geçişi benimsedik. Beyaz yaka personelimiz evden çalışmaya devam etti, mavi yaka personelimiz ise yarı kapasite ile işe döndü. Bu dönem süresince personel ulaşımını kendi firma araçlarımız ile sağladık. Haziran başında ise %100 kapasite ile işe döndük. Maske, eldiven ve dezenfektan gibi kişisel hijyen araçlarını kullanımını sağlıyoruz. Ve ulaşımı sağlayan servis araçlarında yarı kapasite ile taşıma sağlanıyor. Ayrıca yemek-içme ihtiyaçları için kullan-at ürünler kullanılarak riski azaltmaya çalışıyoruz. Düzenli olarak tesisimiz dezenfekte ediliyor. Toplantılarımızı mümkün olduğunca elektronik ortamda yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca özellikle belirtmek istiyorum ki bu süreçte hiçbir çalışanımız iş ve ücret kaybına uğramadı.

Ketmak Genel Müdürü Nilgün Solak Turhan

Salgın sürecinde ürün teslimatları da öenm kazandı. Ürün teslimatları konusunda aldığınız özel önlemler var mı?

Süreç boyunca yedek parça ve sarf malzeme personelimiz hizmet vermeye devam etti, bu sayede müşterilerimizi mağdur etmedik. Bazı tedarikçilerimiz tamamen faaliyet durdurmuş olmalarına ragmen kendi bünyemizde bulundurduğumuz stoklarımız sayesinde müşterilerimize bu durumu yansıtmadık.

Salgın dönemi özellikle firmaların ihracat çalışmalarını etkiledi. Ketmak’da ihracat konusunda herhangi bir sıkıntı yaşıyor mu ?

Bazı ülkelere olan sınır kapanma durumu nedeniyle sevkiyatlarımız birkaçında bir süre beklenme durumu yaşandı. Ancak salgının kontrole alınması ile bu durum yavaş yavaş aşılıyor.

Ketmak’tan 2020-2021 için yeni ürünleri olacak mı?

Mevcut ürün gamımıza her daim yapılan iyileştirme çalışmalarımı devam ediyor.

Maden sektörü Covid-19 sektöründen en çok etkilenen sektörlerden biri olarak dikkat çekiyor. Siz maden sektöründe ne gibi etkiler gözlemlediniz?

Tabi ki maden sektöründe de böylesine riskli bir dönemde büyük yatırımların birçoğu askıya alındı. Umarız ki ilerleyen dönem için ekonomik etkileri büyük boyutlarda olmayacaktır.

Salgın döneminin ardından sizce sektör nasıl olacak? Öngörüleriniz nelerdir?

Genel olarak ekonomik etkilerinin büyük olacağı kanaatindeyiz. İşsizliğin artması başta olmak üzere uzun dönem etkilerinin tüm sektörleri etkileyeceğini düşünüyoruz. Bunun yanında ithalat girdilerinde fiyat artışı olduğu gerçeğiyle beraber piyasaların biraz hareketlenmesi ile beraber daha fazla hissedileceğini düşünüyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Case İş Makineleri'nde üstün teknoloji, yüksek performans ve güç bir arada

SONRAKİ HABER

Hidromek Fortune 500 Türkiye listesinde yer almaya devam ediyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share