İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Liebherr, 60 yıllık lastikli yükleyici prototipini restore etti

Liebherr, 1960’lı yıllarda ürettiği lastikli yükleyici prototiplerinden biri olan LSL 1500 serisini restore etti. 2000’li yılların başına kadar aktif olarak kullanılan lastikli yükleyicinin yenilenmesi için yaklaşık 650 çalışma saati harcandı. Restore edilen LSL 1500 serisi şu anda Liebherr Bischofshofen fabrikasında sergileniyor

 

Liebherr, 60 yıllık lastikli yükleyici prototipini restore etti. Liebherr Bischofshofen fabrikasında yenilenen model, sadece beş makineden oluşan bir pilot serinin geriye kalan tek örneği ve var olan en eski korunmuş Liebherr lastikli yükleyici olarak dikkat çekiyor. 1960’larda üretilen ve 2000’li yılların başına kadar kullanılan LSL 1500, Bischofshofen’deki lastikli yükleyici uzmanları tarafından 650 saatte restore edildi. “Lastikli yükleyicileri geliştirirken, günlük olarak en yeni teknolojileri ve trendleri ele alıyoruz. Ancak, köklerimize de saygı duyuyoruz” ifadelerini kullanan Liebherr Bischofshofen Fabrikası’nın Genel Müdürü ve Liebherr lastikli yükleyicilerinin dünya çapında dağıtımından Sorumlu Martin Gschwend, “Bu lastikli yükleyici, Liebherr’in altmış yıl önce bile yenilikçi makine konseptlerini hayata geçirdiğini gösteriyor ”dedi.

 

 

Hurda bir metalden sergiye

Deneyimli lastikli yükleyici LSL 1500, dolu bir yaşam sürdü. Makine, Biberach bölgesindeki bir çakıl fabrikasında birkaç yıl geçirdikten sonra, 1980’lerde Ummendorf’taki Fried-Sped şirket grubuna ulaştı. LSL 1500, lojistik uzmanına yaklaşık 20 yıl boyunca güvenilir bir şekilde hizmet etti. 2000’li yılların başında ise Liebherr, 40 yaşındaki prototipi geri aldı ve artık hizmet dışı bırakılmış olan lastikli yükleyiciyi korudu. Bu durum tarihi lastikli yükleyici için son dinlenme yeri oldu.

 

 

“Eski zamanların teknolojisini gözlemlemek”

2019’da Liebherr-Werk Bischofshofen GmbH, kalan son LSL 1500’ü tam olarak restore etmeye karar verdi. Özellikle pas ve donma hasarı şeklindeki tahribatları, makineye zarar vermişti. Proje, 2020 baharında Liebherr Bischofshofen fabrikasında başladı. Lastikli yükleyici uzmanları, LSL 1500’ün her bir parçasını en son vidaya kadar yeniledi. Ekip için yenileme, sadece nostaljiden çok daha fazlasını ifade ediyordu. Onarım merkezinin sorumlusu Andreas Scharler, “Restorasyon üzerinde birkaç stajyer çalıştı. Onlar için bu, eski zamanların teknolojisini gözlemlemek ve anlamak için nadir bir fırsattı. Pek çok yerde teknik beceri ve doğaçlama yetenek gerekliydi. Dizel motoru çalıştırdığınızda, çalışma voltajı aniden 12 ila 24 volt arasında değişiyor. Lastikli yükleyiciyi başarılı bir şekilde çalıştırabilmek için önce bu süreci doğru analiz etmemiz gerekiyordu. Güçlü altı silindirli dizel motorun ilk kez çalıştığını duyduğumuzda muhteşem bir andı ”dedi.

 

 

Lastikli yükleyici geçmişi

1950’lerde Liebherr, henüz emekleme aşamasında olan ve o zamanlar az gelişmiş bir makine türü olan lastikli yükleyicilerle zaten deneyler yapıyordu. Liebherr’in ilk iki prototipi olan “Elephant” ve “Mammoth” modelleri, yine de lastiklerin hızlı aşınması sorunu ve mütevazı çekiş gücüyle başa çıkmak zorunda kaldı. 1960’ların başında Liebherr, LSL 1500 ile yaklaşık on ton ağırlığında ve 108 hp ile güvenilir bir lastikli yükleyici prototipi üretmeyi başardı. Leibherr, beş yükleyiciden oluşan bir pilot seri üretti. LSL 1500, o zaman için lüks olan sağlam bir şasiye ve hidrolik olarak desteklenen arka tekerlek direksiyonuna sahipti. Yük aktarımı, isteğe bağlı olarak kapatılabilen bir tork konvertörü ve dört tekerlekten çekiş ile sağlandı. Yeni kinematik, yaklaşık üç metrelik bir boşaltma yüksekliği sağladı ve daha yüksek şantiye araçlarının yandan yüklenmesine izin verdi. Kötü hava koşulları için, o sırada hala açık olan operatör platformu için dikilmiş şeffaf pencerelere ve ısıtmaya sahip tüm hava koşullarına uygun bir örtü mevcuttu. Liebherr gururla bir veri sayfasında LSL 1500’ü “hafriyat makinelerinin yapımında uzun yıllara dayanan deneyime dayalı yeni bir tasarım” olarak tanımladı.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Roadtec Shuttle Buggy virajı hızlı aldı

SONRAKİ HABER

“Cat ile işimiz bir saniye bile durmuyor”

BENZER HABERLER
Total
0
Share