İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

MİLEKS MAKİNA, İŞ MAKİNESİ SEKTÖRÜNDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR

AĞIR VASITA YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ OYUNCULARI ARASINDA YER ALAN MİLEKS MAKİNA, FAALİYET ALANINI GENİŞLETEREK, İŞ MAKİNESİ YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNDE DE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR. “İŞ MAKİNESİ GRUBUNDA YENİ ATILIMLAR YAPMAYA BAŞLADIK” İFADELERİNİ KULLANAN MİLEKS MAKİNA GENEL MÜDÜRÜ MURAT KÜÇÜK, YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNDEKİ FAALİYETLERİ HAKKINDA MAKİNA MARKET’E AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Murat KÜÇÜK – Mileks Makina Genel Müdürü
MİLEKS MAKİNA’NIN KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

MİLEKS MAKİNA’NIN KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Firmamız kurucusu, Yücel Arpacı tarafından 1982 yılında kuruldu. Miles Makina kurulduğu zaman ağırlıklı olarak İtalyan, İspanyol ve İngiliz markalarının mümessilliğini yapıyordu. 2000 yılların başında MILES ve MILEKS olarak iki firmaya ayrıldı. 2010 yılından sonra M.Alkan Arpacı tarafından firmada köklü değişikliklere yapıldı. Arpacı İtalya’daki 20 senelik geçmiş tecrübelerini Türkiye’ye taşıyarak, MILEKS distribütörlük faaliyetlerine hız verdi. Bu değişim ile MILEKS mümessillikten distribütörlüğe geçti ve müşterilere doğrudan hizmet verilmeye başladı. Yıllar içerisinde göstermiş olduğu performansla beraber distribütörlüklerini de artırdı.

TÜRKİYE PAZARINDA HANGİ MARKALARI SUNUYORSUNUZ?

TÜRKİYE PAZARINDA HANGİ MARKALARI SUNUYORSUNUZ?

Pazar faaliyetlerimizde en önde gelen markamız İspanyol krank ve eksantrik mili üreticisi SANZ. Pazara sunduğu malzemeleri, sadece dövme çelik yöntemiyle üretiyor. Bu sayede malzemeler, daha mukavemetli ve daha uzun ömürlü olarak müşteri ihtiyaçlarını karşılıyor. Volvo kullanıcıları tarafından taktir gören İsveç merkezli SLP markasını da Türkiye pazarına sunuyoruz. SLP markası, pazara sunduğu parçaların birçoğunu Orijinal Ekipman Tedarikçi (OES) olarak üretiyor. Bir diğer markamız OMP, tüm kamyon ve iş makinesi(OEM–OES) gruplarına sunuyoruz. Avrupa’nın en büyük devir daim ve pompası üreticisi OMP, yıllık üretiminin yüzde 7’lik kısmını after market pazarına ayırabiliyor. OEM (Orijinal Ekipman) alanında ise yüzde 93 oranında direkt üretim yapıyor. Distribütörlük faaliyetini yürüttüğümüz bir diğer firma TECNODELTA(OMR Grup) ise fren, şanzıman ve debriyaj merkezleri üretiyor. Bu marka ile müşterilerimize hafif ticari ve binek araçlar için fren ve debriyaj merkezleri sunuyoruz. Bir diğer markamız CEF Finnord ile hortum grubu üzerine çözüm sunuyoruz. Bu marka ile Türkiye’de askeri sanayiye hizmet eden firmalara ürün tedariki sağlıyoruz. Son olarak temsil ettiğimiz İtalyan debriyaj seti üreticisi MECARM, dünya pazarında faaliyetlerini sürdüren üç debriyaj seti firmasından ikisine fason üretim yapıyor. Bu markaların yanında Çin ve Tayvan’dan kaporta ve aydınlatma ürünleri tedarik ediyoruz.

ÖNE ÇIKAN MARKANIZ VE ÜRÜNLERİNİZ NELERDİR?

Motor içi aksamlar ve krank milinde Türkiye’de bir numara olduğumuzu çok net söyleyebilirim. Bizim ürünümüzden daha kaliteli bir krank mili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü biz bu ürünün direkt üreticisiyiz. Gerek satış öncesi gerekse satış sonrası süreçlerde tam destek veriyoruz. Ürünümüze çok güveniyoruz. Genel itibariyle şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Satışını yaptığımız her ürüne satış sonrası kapsamında 40 senelik geçmiş tecrübemiz ile %100 satış ve satış sonrası garantisi veriyoruz.

FİRMANIZIN GENEL SATIŞ HACMİNDEN VE İHRACAT ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

MILEKS 100 bin parçaya yakın genel stok hareketliliğimiz mevcut. Bu hareketlilik, Oring contadan 160 kiloluk krank miline kadar çeşitli ürünleri kapsıyor. Türkiye’deki faaliyetlerimiz dışında Ortadoğu’ya, Güney Amerika’ya ve Avrupa pazarına ihracat yapıyoruz. Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar, kendilerini yurtdışı pazarında tanıtmamız için bize talepte bulunuyorlar. Biz de bu talepleri geri çevirmiyoruz. Bu ürünleri, firmanın fabrikasından tedarik ederek, yurtdışına gönderiyoruz. Hatta temsilcisi olduğumuz firmaların sadece Türkiye değil, Ortadoğu pazarında da temsilciliğini yapıyoruz. Üstlendiğimiz Ortadoğu temsilciliğiyle Irak, Azerbaycan, Afganistan, Tunus, Cezayir, Fas ülkelerine de satış gerçekleştiriyoruz.

AĞIR VASITA VE İŞ MAKİNESİ ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINIZI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Önceliğimiz Ağır Vasıta, İş Makinesi ve Marin gruplarında faaliyet gösteriyoruz. Bu alanla ilgili yeni anlaşmalar, bayilikler vermeye devam ediyoruz. Başta da belirtmiş olduğum gibi firmamız aidiyet duygusu ile hareket ediyor. Ürünü müşteriye sunduğumuz andan son kullanım gününe kadar ‘Acaba bir problem çıkacak mı?’ endişelerimizin olmaması, sürekli çalışma imkânı sağlıyor. Kaldı ki bazı ürünlerimizde 36 ay garanti veriyoruz. Sağladığımız ürünün kalitesinden emin olmadığımız sürece o ürünün satışını yapmıyoruz. MILEKS asla kalitesinden emin olmadığı bir ürünün satışını gerçekleştirmez. Müşterilerimiz hassasiyetlerimizi bildiği için bizimle bu konuyu görüşmez bu konuda bize güvenirler.

TÜRKİYE’DE KAÇ FARKLI YERDE BAYİNİZ VAR?

Ankara, Antalya, Samsun ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye geneli birçok yerde hizmet sunan bayi ağına sahibiz. Her markanın bayisi ve pazarı birbirinden farklı olduğu için bayilerimizde farklılık gösteriyor. Türkiye genelinde 100’ün üzerinde bayi ağı ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

2021 YILINI NASIL TAMAMLADINIZ? HEDEFLERİNİZE ULAŞABİLDİNİZ Mİ? 2022’DEN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?

Pandemi sebebiyle 2020 yılı hedeflerimizi güçte olsa yerine getirdik. 2020’nin sonlarına doğru normalleşme başlayınca sektör hareketlendi. 2021’de bu hareketliliğin gölgesinde geçti. Bu zorlu sürece rağmen çok kötü bir sene geçirmedik. Genel itibariyle iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Şu anda inovasyon olarak bazı çalışmalar yapıyoruz. İş ortaklarımıza daha hızlı geri dönüş sağlıyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmaların yakın tarihte hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bu adımlarımızla beraber hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarında daha aktif bir rol oynayacağız. MILEKS olarak 2022 yılında daha dışa dönük bir faaliyet göstermek istiyoruz. Müşterilerin bizden daha hızlı bilgi almalarını sağlayacak bir yapı kuruyoruz. Bu yapı, bizim satışlarımıza destek vereceği gibi müşterilerin olası sorunlarına hızlı reaksiyon vermemizi ve reklam tarafımıza da katkı sağlayacak. Ekip olarak sayımızı artırdık. Açıkçası attığımız adımların kazanımlarını elde etmeye başladık. Bu süreci zamanla daha yukarıya doğru çekeceğiz. MILEKS olarak 2022 yılının çok güzel geçeceğini bekliyoruz.

KOMATEK 2022’DE ÖNE ÇIKARACAĞINIZ ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

İş makineleri ve jeneratör yedek parçalarının yüzde 80’nini tedarik edebilen bir firmayız. Distribütörlüğü yaptığımız SLP markası, Volvo marka iş makinelerine kaliteli yedek parça üreten bir firma. Bu durum birazda bizim geçmiş dönemlerde satışlarda seçmiş olduğumuz firmaların genel pozisyonlarıyla çok ilgili. Çünkü şu ana kadar ağır vasıta grubuna odaklandık. İş makinesi tarafına çok yoğunlaşmadık. İş makinesi ve jeneratör grubunda da yeni yeni atılımlar yapmaya başladık. Komatek 2022’ye katılarak ürünlerimizi daha fazla kitleye tanıtmak ve pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Sunduğumuz kaliteli ürünlere herkesin ulaşıyor olmasını istiyoruz. SLP markasının kaliteli bir alternatif olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER
HMK62T

HİDROMEK YENİ SÜRPRİZ ÜRÜNÜNÜ KOMATEK 2022’DE TANITACAK

SONRAKİ HABER

ORTADOĞU DİZEL, SLP MARKASININ TEMSİLCİLİĞİNİ ÜSTLENDİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share