İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Müteahhitler, fiyat farkı çözümünü bekliyor

Şubat ayında çıkarılan ek fiyat farkı düzenlemesinin kamu müteahhitlerinin maliyet artışı sorununa çözüm olmaması üzerine, Meclis’te görüşülen Torba Yasa kapsamında sektöre yeni fiyat farkı ve tasfiye hakkı getirildi. Müteahhitlerin ağırlaşan maliyet artışı baskısı altında olduğunu belirten Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M. Erdal Eren, “Çok sayıdaki kamu müteahhidinin ayakta kalabilmek adına ümidi, fiyat farkı çözümüne kaldı” dedi.

Müteahhitlerin inşaat malzemelerinde öngörülemez biçimde yükselen maliyetleri nedeniyle zor durumda kalması üzerine kamu projeleri için 24 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek fiyat farkı düzenlemesi, sektörün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları gidermenin çok uzağında kalmıştı. Ukrayna’da yaşanan savaş ile girdi maliyetlerindeki artışın katlanarak devam etmesiyle inşaat sektörünün bu sorunu daha da artarken, TBMM’de görüşülmekte olan Torba Yasa’ya eklenen bir önergeyle kamu projeleri için yeni fiyat farkı ve tasfiye hakkı getirildi. Düzenlemeyle getirilen tasfiye hakkı için projelerde öngörülen yüzde 15 ilerleme oranının mevcut ihtiyaca cevap vermekte yetersiz olduğuna dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M. Erdal Eren, “Bununla birlikte bu düzenleme kapsamında tatmin edici bir fiyat farkı uygulaması ile zaten son çare olan tasfiyeye gerek kalmayabilir. Çok sayıdaki kamu müteahhidinin ayakta kalabilmek adına ümidi, belirlenecek fiyat farkı çözümüne kaldı. Enflasyonu göz önünde bulunduran ve bu oranları karşılayacak bir fiyat düzenlemesinin gerçekleşmesini umut ediyorum” sözlerini kaydetti.

“Ukrayna-Rusya savaşı, projelerde büyük belirsizlik oluşturdu”

2022 yılının ilk çeyrek döneminde maliyet yükünün olumsuz etkisinin izlendiğini ifade eden Eren, “Yılın geri kalanı için, en büyük yansıması emtia fiyatlarındaki yükseliş olan Ukrayna savaşı sektörün hem yurt içi hem de yurt dışı projeleri üzerinde büyük belirsizlik ve riskler oluşturdu. Sektörde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez düzeyde artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun çözümüne ihtiyaç duyuluyor. İnşaat yatırımlarında 2021 yılının ikinci çeyrek döneminde moral olan artış, sonraki çeyreklerde yerini gerilemeye bırakmış ve sektörel yatırımlar geçen yılın sonunda yüzde 8 oranında daraldı. Maliyet artışlarında özellikle 2021 yılında tablo ağırlaşmış, sektörün ana girdilerine yüzde 150 düzeyine varan fiyat artışlarının yaşandığı hesaplandı. Bu yıl da süren artışlar kapsamında fiyatlar, Aralık 2021’e oranla Şubat ayında ve Mart ayı başında sırasıyla inşaat demirinde yüzde 4,5 ve yüzde 29,5, motorinde yüzde 45,4 ve yüzde 66,5, bitümde yüzde 11,7 ve yüzde 18,6, çimentoda ise yüzde 26 ve yüzde 50 oranında yükseldi. Dolayısıyla sektörde önceki aylarda da salgının etkileri ve döviz kurundaki gelişmelerle birlikte oldukça artmış olan temel girdi maliyetleri, yaşanmakta olan savaş ile birlikte son derece kritik bir hal aldı” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Komatsu kazıcı yükleyicilerde bahara özel avantajlı leasing kampanyası başladı!

SONRAKİ HABER

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün:“İş makinesinin olmadığı yerde medeniyet olmaz”

BENZER HABERLER
Total
0
Share